To, jestli je vaše kuchyň malá nebo velká, není tak důležité. Mnohem důležitější je uspořádání skříněk, dostatečná pracovní plocha a úložné prostory doplněné o vychytávky, které vám usnadní život a zároveň vnesou do kuchyně svěží vítr!
Nábytek na kolečkách
Foto: archiv redakce
Pojízdný vozík, nenápadný kousek nábytku může nahradit úložný prostor na věci, které potřebujete mít stále po ruce. Může se hodit i jako pomocník při stolování, kdy na něm můžete pohodlně převážet nádobí i jídlo. Navíc má tu výhodu, že pokud budete chtít v kuchyni tančit radostí nad upečenou bábovkou, stačí ho jen odbrzdit a poslat o kousek dál….
Buďte EKO
Domácí bioodpad (zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávový lógr aj.) nemusíte kompostovat jen na zahradě, ale i přímo v kuchyni, možností je hned několik -
- Vermikompostér
Foto: archiv redakce
Začněte se přeměnou bioodpaodu na kvalitní hnojivo za pomocí žížal hnojůvek speciálně vyšlechtěných Kalifornské žížal, které jsou větší a rychle se množí. Bez potravy vydrží zhruba jeden měsíc. Ideální denní dávka potravy do kompostéru je cca 250–500 gramů, pro představu je to asi 2–3 cm vrstva bio odpadu. Na začátku kompostování, když je počet žížal ještě malý a nemůže svými enzymy kompost rozložit, nevhazujte slupky od brambor a zbytky od košťálové zeleniny, jinak mohou začít zapáchat či hnít. Odpad posekejte nebo nařežte na malé kousky a udržujte vlhký.
- Bokashi, aneb bez zápachu, mušek a námahy
Foto: archiv redakce
Další možností jak zpracovávat organické zbytky z kuchyně je metoda Bokashi (japonský pojem doslovně vyjadřující „fermentovanou organickou hmotu“). Funguje na principu anaerobní fermentace, kdy se do bioodpadu přisypává směs speciálních bakterií. Potřebovat budete Bokashi nádobu a sušené Bokashi bakterie, které vrstvíme mezi organické zbytky z kuchyně. Výstupem tohoto procesu je fermentovaný organický materiál.
- Co patří do kompostu
Vše stoprocentně přírodní, jako např. čajová a kávová sedlina, slupky od zeleniny a ovoce, ohryzky, zelená nať, drcené skořápky od vajec, tráva, listí, zemina, květiny, větvičky, hobliny, kůra, dobře rozložitelný papír, popel ze dřeva, trus od slepic nebo králíků.
- Co nepatří do kompostu
Chuťově výrazné potraviny jako jsou citrusy a zázvor, mléčné výrobky, kosti, maso a tuk, rostliny napadené škůdci, pecky z ovoce, odřezky masa, kosti, kameny, popel z uhlí, porcelán, plast, chemikálie, sklo, léky, výkaly od psů a koček.
Návrat do školních let
Foto: archiv redakce
Nejrůznější tabule jsou v domácnostech velmi populární, a to nejen v pracovnách a dětských pokojích. Další možností je tabulová barva, kterou můžete část vybrané stěny v kuchyni vymalovat. Můžete na ně psát recepty, nákupní seznamy nebo vzkazy pro své milované, ale pokud potřebujete zabavit nejmenší, abyste mohli v klidu vařit, dejte jim křídu a nechte je tvořit.
Zapomeňte na skříňky
Foto: archiv redakce
Místo horních skříněk pověste police. Nejenže odlehčíte prostor, ale zároveň budete mít vše pěkně po ruce a na očích. Na policích si můžete klidně vystavit i nejoblíbenější kuchařky.
Pěstujte bylinky
Foto: archiv redakce
Kdo jednou vyzkoušel při vaření čerstvé bylinky, chcete je stále. Pokud chcete mít čerstvé bylinky od jara do podzimu, vypěstujte si je. S láskou je zalévejte a trpělivě čekejte, až se objeví první lístečky.
Šikovní pomocníci
Foto: archiv redakce
Poohlédněte se po vychytaných pomocnících, kteří vypadají mnohem lépe než plastová lahev se saponátem a kartáček položený vedle dřezu. I obyčejný odkapávač na nádobí může mít mnoho nápaditých podob, které se stanou ozdobou kuchyně!
Mix židlí
Foto: archiv redakce
Každá židle jiná? Na první pohled to může vypadat divočejší, než to opravdu je, ale jděte do toho! Věřte, že nebude trvat dlouho a tu rozmanitost různého stáří, stylu a barev židlí si doslova zamilujete.