Hodně se teď mluví o bezdrátovém ovládání domova. Co přesně si pod tím mám představit? Opravdu nemusím mít žádné rozvody kabelů? A je bezdrátové ovládání stejně spolehlivé jako to kabelové?
Jak to vidím
JAN HRNČÍŘ, produktový manažer Somfy
Foto: archiv redakce
Bezdrátový přenos má celou řadu výhod. Kabelové napájení je nutné pouze pro motory a netřeba propojovat ovládací tlačítka na zdi se samotnými motory, což přináší úspory za materiál i za elektrikáře. U bezdrátové instalace pouze tlačítko přilepím na vybrané místo. Zatímco u kabelového vedení ovládám pouze připojený motor, u bezdrátových tlačítek mohu měnit nastavení a přidávat další motory a například tlačítkem v obývacím pokoji začít ovládat kuchyň, což u drátových systémů bez zásahů do zdí není možné.
Foto: archiv redakce
Další výhodou je jednoduché přidání dalších tlačítek. Pokud se rozhodnu, že chci k posteli tlačítko, které má zatáhnout rolety, zapnout noční alarm a zhasnout světla v celém domě, tak si ho tam položím a nastavím v TaHomě. Obrovskou výhodou bezdrátového bezdrátového protokolu io je právě kompatibilita s TaHomou. Ta dokáže bezdrátově řídit stínění, světla, teplo, alarm, zámek na dveře a další prvky domácnosti. Pomocí jednoduché agendy si mohu nastavit dny a časy, kdy se mají provést běžné úkony jako například vytažení rolet ráno, uzamčení vstupních dveří a spuštění alarmu v 8.00, vypnutí zásuvek při odchodu.
Foto: archiv redakce
Navíc pomocí čidel sama dokáže rozhodovat, zda je třeba stínit, aby se zabránilo přehřátí interiéru, nebo můžeme dopřát pokojovým květinám nebo domácím mazlíčkům denní světlo. U drátových systémů tento prvek buď chybí, nebo stojí nesrovnatelně více než našich 7 800 Kč včetně DPH.
Foto: archiv redakce
Bezdrátový přenos je dnes natolik spolehlivý a rychlý, že zákazník ani nepozná, že má celou instalaci bez kabelů. Výše popsané výhody jednoznačně převažují nad snad jedinou nevýhodou, kterou je nutnost jednou za několik let vyměnit baterii v ovladači.