Nejen střešní okna, ale i světlíky a světlovody mohou proměnit vnitřní prostředí budov a dodat jim jedinečný charakter. Ukázal to 18. ročník soutěže, kterou pro studenty středních odborných škol stavebního zaměření pořádá společnost VELUX Česká republika. O titul King of Daylight se letos ucházelo 280 studentů z 12 odborných škol.
Už 18 let pořádá společnost VELUX Česká republika středoškolskou soutěž King of Daylight – Král denního světla – o nejzajímavější návrhy staveb, do kterých denní světlo a čerstvý vzduch přichází střechou. Zadání pro studenty středních škol stavebního zaměření je vždy stejné: zpracovat vlastní návrh rodinného domu nebo jiné stavby s využitím výrobků značky VELUX – střešních oken, světlíků nebo světlovodů. Hlavními kritérii hodnocení jsou architektonická kvalita stavby, dispoziční řešení, energetická efektivita a kvalita vnitřního prostředí.
Soutěžilo se online, ale ve velkém počtu a s nadšením
Soutěž probíhala opět v online prostoru, ale účast ukázala, že budoucí projektanti a architekti mají o navrhování budov s dostatkem denního světla a čerstvého vzduchu velký zájem. „Letošní ročník byl rekordní, do soutěže se po sečtení obou kategorií přihlásilo 280 studentů. Rekordní byla i účast na webinářích VELUX, které zhlédlo v Česku a na Slovensku dohromady 1146 studentů,“ oznámil na online přenášeném vyhlášení výsledků architekt společnosti VELUX Marek Petrík.
Ze školních kol postoupilo do celostátního finále 73 prací, které posuzovala tříčlenná odborná porota. Vítězem hlavní kategorie Rodinný dům se stal Matěj Lasák ze SPŠS Opava za návrh rodinného domu Haven. V kategorii Freestyle zvítězila Silvie Konečná ze SPŠS Havířov s projektem Knihovna. Obě vítězné stavby mají plochou střechu a interiér velkoryse prosvětlený světlíky VELUX. Celkem bylo ve finále oceněno 13 studentských projektů a soutěžící a jejich pedagogové získali odměny v celkové hodnotě přes 100 tisíc korun.
V úvodu streamu všechny pozdravil Zsolt Szabó, Market Director společnosti VELUX Česká republika a Slovensko. Poděkoval studentům i pedagogům, kteří jim pomáhali, za kvalitní a poctivě vyšperkované projekty. Zároveň jim připomněl význam jejich práce pro nás všechny: „Vy studenti budete možná už za pár let jako projektanti a architekti ovlivňovat, jaké nové budovy tu budou vznikat a jakým způsobem se budou rekonstruovat ty staré.“
Studenti prokázali schopnost porozumět klientovi a zasadit stavbu do okolního kontextu
O výsledcích 18. ročníku soutěže King of Daylight rozhodla odborná porota ve složení Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D., (Fakulta architektury ČVUT v Praze), Ing. arch. Jan Kratochvíl (Fakulta architektury VUT v Brně, ARCHIWEB) a Ing. arch. Klára Bukolská (architektka společnosti VELUX). Na závěr slavnostního streamu se porotci shodli, že letošní ročník King od Daylight měl vysokou úroveň, a ocenili různorodost soutěžních návrhů svědčících o velké nápaditosti nastupující generace projektantů a architektů.
Jan Kratochvíl poděkoval soutěžím i jejich pedagogům a vyzdvihl, že se v letošních pracích objevila spousta zajímavých nápadů a nádherných myšlenek. „Práci v porotě jsem si užíval. Ukazuje se, že navrhnout dům není jednoduché a vyžaduje dlouhodobou a soustavnou práci. Máte můj obdiv! I vy, co jste dnes nevyhráli, nezanevřete na architekturu a stavařinu, protože je to krásný obor a máte všechno před sebou,“ řekl soutěžícím.
„Práce byly skvělé. Trošičku mi tam chyběla práce s násobnými okny vedle sebe a se zalomenými okny, protože nejen světlo, ale i propojení s krajinou a přírodou je třeba,“ zhodnotil letošní ročník Jan Hlavín. Studentům doporučil, aby se v návrzích snažili využít celé portfolio VELUX, protože bydlení v prostorech, které mají kontakt s přírodou, může být daleko příjemnější.
Tradiční členka poroty Klára Bukolská si všimla velké pestrosti letošních prací. „V hodnocení často zaznělo, že tato práce si svého investora najde. Bylo cítit, že studenti stavby navrhovali pro někoho specifického. Používali rozdílné výrazové prostředky, viděli jsme i stavby s nečeskými kořeny. Ale v centru zájmu byli lidé, pro které je stavba tvořena, což je jedním z nejdůležitějších úkolů architekta – rozumět klientovi. Stejně jako schopnost rozhlédnout se kolem sebe,“ zhodnotila letošní ročník architektka společnosti VELUX a na závěr poděkovala jak soutěžícím, tak vedoucím prací za obrovské úsilí, se kterým přivedli své studenty až do finále.
King of Daylight 2022 – výsledky
Rodinný dům
1. místo v kategorii Rodinný dům
Rodinný dům Haven
Matěj Lasák, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
Foto: archiv redakce
Cílem práce bylo vytvořit soběstačný jednopodlažní rodinný dům s velkorysým vnitřním prostorem, který je dostatečně prosvětlen a bude příjemným a pohodlným prostředím pro život čtyřčlenné rodiny. Dům je rozdělen do tří částí zastřešených zelenou střechou a jeho součástí je nekrytá terasa orientovaná na jih. Podle odborné poroty autor prokázal vytříbený názor, který pracuje jak s interiérem, tak s exteriérem.
„Tento na první pohled nenápadný dům by mohl majiteli dlouho sloužit bez nějaké výrazné údržby. Střídmá stavba bez nabubřelosti využívá přírodní materiály, beton, režné lícové zdivo. Má velmi praktickou dispozici a přiměřené prostory. Líbilo se nám, jak student promítl myšlenku střídmosti i do interiéru. Obytné prostory jsou orientované do atria, kde přesahy střechy fungují jako slunolamy a přes dostatečně velké otvory propojující interiér s exteriérem v letním období zabraňují přehřívání. Je tam kompletní přístup včetně práce se světlem, což krásně ukazuje vizualizace,“ zhodnotil vítězný návrh Jan Hlavín. Kde šikmou střechu nevyžaduje charakter vesnice, lze podle něj využít právě takový typ přízemního domu s plochou střechou a prosvětlením světlíky.
2. místo v kategorii Rodinný dům + Cena zaměstnanců VELUX
RD EXPLEO
Petr Kozák, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
Záměrem autora bylo navrhnout jednoduchý venkovský rodinný dům. Přízemní objekt se sedlovou střechou a přiznaným krovem porotce zajal svou jednoduchostí, praktičností a vzhledovou skromností.
„Navrhnout rodinný dům tak, aby jeho organismus fungoval, není jednoduché. Spousta návrhů obsahuje zbytečné prostory, nebo moc malé, nebo moc velké. Bydlení je strašně praktická věc, ale měla by mít i estetické ambice. Zde jsme ocenili, že je tak akorát. Nenabubřelý, skromný rodinný dům, ale se zajímavými prostory díky převýšení do sedlové střechy. Není to „hitovka s užitkem na jednu noc“, ale praktický dům na celý život, který se ve svém vzezření neokouká,“ ocenil návrh Jan Kratochvíl a zvlášť vyzdvihl perfektní vnitřní uspořádání a kvalitní práci se světlem v bungalovu.
3. místo v kategorii Rodinný dům
GreenLight
Josef Bolen, VOŠ stavební a SPŠ stavební Dušní 17, Praha 1, vedoucí práce: Ing. Beáta Kunáková
Autor se zaměřil na prosvětlení vnitřních místností s využitím světlovodů, které kombinoval se světlíky a střešními okny. Jeho dvoupodlažní dům pro čtyřčlennou rodinu je energeticky úsporný a patří k němu i menší samostatný objekt, který může sloužit např. hostům. Odbornou porotu jeho návrh oslovil zejména vysokou kvalitou jak zpracování, tak prezentace.
„Architektonický výraz je trochu nečeský, návrh kombinuje dva nesourodé styly, ale po stavební stránce je velmi dobře zvládnutý. Líbilo se nám využití zelené střechy, rohových oken, velmi promyšlené prosvětlení i cílené nasvětlení. Zaujala nás také velmi dobrá práce s dělením hmot a výrazem jednotlivých zón, kde je vše do detailu propracované,“ okomentovala oceněnou práci Klára Bukolská.
Odměny v kategorii Rodinný dům
- RD JAS, Filip Leher, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
- MODERN SCANDI HOUSE, Sára Švecová, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Jana Leischnerová
- Koctn House, Adam Klofáč, SPŠ stavební Brno, vedoucí práce: Ing. Darek Skřiček
- RD TWINS, Tokáš Vrána, SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, vedoucí práce: Ing. Miloslav Beran
Freestyle – jakýkoliv typ stavby
1. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby
Knihovna
Silvie Konečná, SPŠ stavební Havířov, vedoucí práce: Ing. Zuzana Klímková
Foto: archiv redakce
Návrh městské knihovny určené návštěvníkům všech věkových kategorií zvítězil i díky pečlivé přípravě a důkladně promyšlenému konceptu. Prostory přístupné veřejnosti jsou rozděleny do čtyř částí lišících se funkcí a návrh řeší i přilehlý exteriér.
„Této práci předcházel průzkum, důkladná příprava, analýzy, což pomohlo i při následném zpracování. Nechybí ani úvaha o okolí a zapojení stavby do kontextu. Na první pohled nezaujme exteriér, ale práce s interiérem je o to zajímavější. Uplatňuje veškeré trendy spojené s knihovnami, a to až profesionálním způsobem. Nejzajímavější je velmi dobře zvládnutá práce se světlem, která je u staveb tohoto typu velmi důležitá. Vnitřní prostory jsou zalité denním světlem, vzdušné a velmi atraktivní,“ zdůraznil porotce Jan Kratochvíl.
2. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby
Pavilon primátů ZOO Jihlava
Denny Gassler, SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, vedoucí práce: Ing. Miloslav Beran
Návrh moderního pavilonu zoologické zahrady počítá s dvojicí budov zastřešených zajímavě tvarovanou skořepinou. Denní světlo dovnitř vstupuje velkými prosklenými fasádními plochami i střešními světlíky. Porotu nejvíc zaujalo právě tvarosloví stavby.
„Organický tvar skvěle zapadl do konfigurace zoologické zahrady. Je zde propojení se zelení, vodou, a to i v interiéru, kde je k tomu dostatek světla. Ve vnitřním prostoru je zajímavý obloukový tvar v kontrastu se čtvercovými okny, které si ale nekonkurují,“ zhodnotil práci Jan Hlavín a dodal, že podobné řešení bylo nedávno oceněno u nové vltavské filharmonie a je to i prvek obvyklý ve vinařstvích, kde oblouk slouží třeba jako schody k sezení.
3. místo v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby
AULA SPŠ STAVEBNÍ OPAVA
Kristýna Potácelová, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
Cílem práce bylo navrhnout nový bezbariérový shromažďovací prostor určený nejen pro slavnostní příležitosti nebo atraktivnější výuku, ale i pro odpočinek studentů. Autorka vsadila na jednoduchost exteriéru, promyšlené osvětlení interiéru a zasazení do stávající zeleně.
„Jde o rekonstrukci, což je pro studenta vždy náročnější, ale autorka si s ní výborně poradila. Ocenili jsme nejen vlastní aulu, ale i navazující prostory. Práce vyčnívala i rozsahem a vše je v ní promyšlené do detailu. Jedinou výtkou je, že jsme postrádali výhled, ale jinak jde o vyspělou práci,“ zhodnotila návrh Klára Bukolská.
Odměny v kategorii Freestyle – jakýkoliv typ stavby
- Květinářství Sunflora, Vojtěch Holuša, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
- Startovací bydlení na druhou, Klára Zavadilová, SPŠ stavební Opava, vedoucí práce: Ing. arch. Tomáš Fischer
- Mateřská škola v ulici Markova, Ondřej Satori, L3, SPŠ stavební Hradec Králové, vedoucí práce: Ing. Iva Burianová
Ocenění pro školy
Počtvrté byly oceněny střední školy s nejvyšším počtem soutěžních prací. Nejvíce projektů do soutěže poslali studenti SPŠ stavební Ostrava, a to 59. S počtem 39 odevzdaných prací skončila jako druhá SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě a 26 prací do soutěže zaslali studenti SPŠ stavební Opava.
ZDE si můžete oceněné návrhy detailně prohlédnout.
Stream z vyhlášení výsledků: