Pokud ještě nekompostujete, je na čase začít! Kompostovat můžete v bytě, v kanceláři, na terase, na dvoře nebo v zahradě, stačí jen vybrat vhodný kompostér.
Výběr kompostéru
Zvolit můžete stavebnicový kompostér ze dřeva s otevřenými bočními otvory nebo ze stabilního plastu se vzduchovými průduchy, který dokáže vytvořit pro kompostování ideální podmínky. Zkuste odhadnout, jaké množství kompostu budete pravděpodobně vytvářet, a podle toho vyberte velikost. Nejvhodnější místo pro kompostér je na rovné ploše, v polostínu, kde ze všech stran proudí vzduch. Kompostér by neměl mít dno, aby kompost měl styk s půdou, ze které se do něj dostanou potřebné půdní mikroorganismy.
Foto: archiv redakce
Založení kompostu
Na dno umístěte hrubší a vzdušnější materiál, např. větvičky, dřevnaté stonky rostlin apod., které umožní odtok přebytečné vody. Při plnění je důležité, aby se suchý materiál dobře promíchal s vlhkým a hnědý se zeleným. Ideální je na dva až tři díly dřevěného materiálu přidat jeden díl zeleného, např. na dva kbelíky kůry můžete přidat jeden kbelík kuchyňského odpadu. Na dvě až tři kolečka posekané trávy jedno kolečko jehličí, slámy apod. Čím pestřejší skladba materiálu, tím kvalitnější hnojivo.
Foto: archiv redakce
Co do kompostu dávat:
trávu, listí, zeminu, zbytky ovoce a zeleniny, květiny, větvičky, hobliny, kůru, čajové sáčky, kávu, dobře rozložitelný papír, popel ze dřeva, trus od slepic nebo králíků
Co do kompostu nedávat:
rostliny napadené škůdci, pecky z ovoce, maso, kosti, kameny, popel z uhlí, porcelán, plast, chemikálie, léky, výkaly od psů a koček