Čerstvé bylinky dodají salátům, zeleným smoothie a dalším pokrmům ten správný šmrnc. Skvělé je, že pěstovat je můžete i doma na parapetu.
Tak hurá do toho!
Foto: ARCHIV GARDEN TRADING, IB LAURSEN a ISTOCK
Koupit, nebo vypěstovat?
Kupujte pouze svěže zelené bylinky, které následně přesaďte do větší nádoby s odtokem a kvalitním substrátem. Semena bylinek můžete vysévat již první jarní dny. Stačí je rovnoměrně nasypat na zeminu, opatrně zalít, zakrýt průhledným víkem nebo fólií a umístit na slunné místo s teplotou okolo 20 °C. Poohlédnout se můžete přímo po speciálním substrátu pro pěstování bylinek. Skvělou volbou jsou také rašelinové tablety nebo květináčky, které pak zasadíte rovnou do truhlíku nebo květináče, přimáčknete, zalijete a je to. Pamatujte na to, že při klíčení nesmí substrát vyschnout. Mladým bylinkám dejte několik týdnů, aby si vytvořily dostatek listů a výhonků pro nepřetržitou sklizeň.
Foto: ARCHIV GARDEN TRADING, IB LAURSEN a ISTOCK
Péče o bylinky
Každá bylinka potřebuje něco trochu jiného, ale obecně lze říci, že středomořské byliny, jako je tymián, rozmarýn nebo šalvěj, milují přímé slunce, vyžadují méně vody a dávají přednost písčité půdě, zatímco druhy, jako je petržel, pažitka či bazalka, mají rády polostín, půdu bohatou na živiny, dostatek místa v květináči a častější zálivku, aby se zabránilo jejich vysychání. Rychle rostoucí byliny, jako je pažitka nebo petržel, navíc ocení hnojení tekutým hnojivem. U všech bylinek je však velmi důležité zamezit zamokření. Ideálně používejte nůžky na bylinky. Stříhejte mladé lístky a spodní listy, které pohánějí celkový růst, bylince ponechejte. K přihnojování jsou vhodné i vaječné skořápky, kávová sedlina či výluh z kopřiv.
Foto: ARCHIV GARDEN TRADING, IB LAURSEN a ISTOCK