Originální hodiny, které nejen ukazují čas jiným způsobem, než jsme zvyklí, ale nabízejí toho mnohem víc. Jejich prostřednictvím dostanete možnost zažít něco jedinečného včetně nezapomenutelných okamžiků spojených s nákupem. Nejen o začátku tohoto příběhu, který se začal psát pod Ještědem, jsem si povídala s jedním ze zakladatelů start-upu TimeForStories Michalem Novotným.
Jak se začal psát příběh vašich originálních hodin?
S manželkou jsme přemýšleli nad originálním doplňkem do našeho domu a jako jedna z variant se ukázaly slovní hodiny, ale na trhu nebyly žádné, které by se dokonale přizpůsobily našemu interiéru a zároveň vypadaly luxusně. A tak jsem začal přemýšlet a v tu chvíli jsem si řekl, že je vyrobím. Zavolal jsem Radovanovi, svému kamarádovi technikovi, strojaři, vývojáři a neuvěřitelně chytrému člověku a navrhl mu společný projekt. Oba máme rádi věci na míru a individualizaci. Nábytek si můžete vyrobit, a proč ne hodiny? Řekli jsme si, že touhu odlišit se nebudeme mít jen my, a společně se pustili do vývoje. Další naší myšlenkou bylo najít pod Ještědem šikovné řemeslníky, a využít tak možnosti oživit rukodělnou práci, řemeslo, práci s dřevem a dalšími materiály. Pak jsme si ještě řekli, že to celé zabalíme do „zeleného“ obalu, protože myslet na budoucnost má smysl. Od začátku bylo jasné, že budeme psát zajímavý příběh. Nechci předbíhat, ale mám pocit, že se nám to povedlo.
Jste to vy, nebo Radovan, kdo má doma vaše úplně první hodiny?
Ani jeden. V tuhle chvíli je prototyp sice u mě doma, ale čeká zabalený v krabici. Rád bych ho daroval člověku, který s námi úzce spolupracuje a podílí se na našem projektu použitím laseru. Celý náš projekt totiž stojí na lokální spolupráci a všichni naši dodavatelé jsou doslova „za rohem“. Tento konkrétní člověk nám od samého začátku věřil a pomáhal, jsme si vědomi jeho podílu na našem projektu, a tak jsme se rozhodli, že to bude právě on, kdo ho dostane. Nejsou sice dnešní finální kvality, ale jsou prvním krokem k dokonalosti.
Kdo nebo co řídí výjimečnou hru světla, kdy se na hodinách rozsvítí: je tolik a tolik hodin?
Tuto jedinečnost řídí dva počítače umístěné přímo v hodinách, které přesně vědí, kdy je správný čas pro rozsvícení. Při vývoji sofistikovaného programu jsme narazili na takové perličky, jako že pro někoho je čas „jsou čtyři třicet pět“ a pro jiného „je čtyři třicet pět“. Požádal jsem o pomoc dvě gymnázia a jednu základní školu a dozvěděl jsem se, že obě varianty jsou možné. My tuto individualitu respektujeme a zákazník si tudíž může vybrat podle svého. Možná si řeknete, zákazník náš pán, ale ona tahle „drobnost“ znamenala vytvořit kompletně nový program.
Na marketingu spolupracujeme také s Technickou univerzitou v Liberci.
Jak dlouho vám trvalo vytvořit první unikátní zcela funkční prototyp hodin?
Cesta to byla rozhodně trnitá. Už jenom vybrat materiály, které budou fungovat, nebylo jednoduché. Nakonec jsme se rozhodli pro dřevo, což bylo zásadní. Našli jsme lokálního dodavatele, který nám ochotně pro začátek vyrobil tři desky. Vzory jsme měli a museli vymyslet technologii. Nejjednodušší cestu světelného zdroje představovala dioda. Fungovala, byli jsme nadšení. Hodiny jsme vzali na Retail Summit, který se konal v kongresovém centru, abychom je ukázali veřejnosti. Marketingová agentura Czech Promotion nám umožnila hodiny vystavit na jejich stánku a ohlas byl obrovský! I přesto, že jsem hodiny neprezentoval přímo, jen jsem seděl na baru, lidé, kteří přicházeli, o nich se mnou mluvili, aniž by tušili, že jsem s nimi spojen. A tam se také ukázalo, že to, co jsem považoval za dokonalý první vzorek, vůbec tak dokonalé nebylo.
V čem konkrétně tkvěla ona nedokonalost? A nastal někdy okamžik, kdy jste to chtěli vzdát?
Při vývoji jsme si hráli s různými druhy light boxů, do kterých jsme svítili a zjišťovali, které světlo bude mít nejkrásnější efekt, a následně jeden vybrali. Ale jak jsem seděl na stánku s výhledem na naše hodiny, všiml jsem si, že se v nich odráží stánek za mnou a to bylo potřeba změnit. Začali jsme pracovat na druhé verzi a spoustu věcí upravili. Obrovsky jsme se posunuli i co se týká vizuálu a technologie. Následně se ale ukázalo, že fyziku nelze obejít v tom smyslu, že na přímém slunci nebude nic svítit, překvapivě (smích). Přidali jsme tedy světelný senzor, který se automaticky přizpůsobuje denní době a pracuje se světlem tak, aby v noci zbytečně neoslňovalo a přes den krásně svítilo. I procento rozdílu ve svícení hraje obrovskou roli. Já jsem ten, kdo má doma testovací vzorek, a volám Radovanovi, abych mu řekl, že zrovna sedím na terase a nevím, kolik je hodin, protože hodiny svítí málo nebo naopak moc. V průběhu úprav jsme měnili intenzitu světla do chvíle, než nám přišla dokonalá. Byla to nelehká cesta, ale já osobně jsem to vzdát nechtěl. Už první skica se mi neuvěřitelně líbila, stejně tak myšlenka nevyrábět jen hodiny, ale nechat zákazníka zažít něco jedinečného. Projekt jsem začal milovat. Vzpomínám na chvíli, kdy jsem hodiny poprvé u sebe doma ukázal svým přátelům. Věděl jsem, že jejich redakce budou upřímné a také byly. Byla to doslova ledová sprcha, za kterou jsem jim ale zpětně vděčný. Díky tomu jsme se neuvěřitelně posunuli, dnes máme finální produkt, pátou nebo šestou verzi, a stojíme si zatím, že nám to celé dává smysl a vše do sebe krásně zapadá.
Foto: TimeForStories
Přemýšleli jste i nad tím, že by hodiny měly plnit funkci ambientního osvětlení?
Primárně se mi líbí ten fakt, že hodiny jsou prostě hodiny. Ambientní osvětlení byla jedna z věcí, o které jsme přemýšleli, možná ještě přemýšlíme, ale k definitivnímu rozhodnutí jsme zatím nedospěli. Naše hodiny samozřejmě ukazují aktuální čas, ale také umí díky poutavému barevnému podsvícení vtisknout prostoru magický nádech. Máme i verzi, kde si zákazník může sám zvolit vlastní barvy podsvícení písmen. Náš první zákazník, vášnivý fanoušek Sparty, až ve chvíli, kdy jsem mu hodiny osobně přivezl, zjistil, že první dvě barvy jsou barvami jeho firmy, a druhé dvě v barvách Sparty. Byl nadšený. On sám si přál, aby bylo zřejmé, že jsou to první hodiny, proto mají na zadní straně vygravírovanou jedničku s nápisem „Vlastníte první kus z řady NOV“.
Máme i jednu specialitku. Umíme přidat jedenáctý řádek, kde můžete mít cokoliv, a navíc může svítit v jakékoliv barvě. Skvělé je také to, že když byl můj syn v první třídě, ještě neuměl hodiny, ale číst už ano, takže přesně věděl, kdy mu půjde tablet (smích).
Už mi začíná být jasné, proč se váš projekt jmenuje TimeForStories...
Představte si nákup na e-shopu. Stačí párkrát kliknout myší a zboží je vaše. Za nás to ale nestačí, chybí tomu „customer experience“. To je důvod proč jsme vymysleli koncept TimeForStories s cílem dopřát každému zákazníkovi nezapomenutelný zážitek spojený s péčí a pozorností k detailům. Chceme, aby zákazník doslova pocítil, že nekupuje jen hodiny, ale dostává i něco navíc. Jsem si vědom, že tvoříme něco výjimečného a osobního, proto je pro mě obrovsky důležité se o člověku, pro něhož vytváříme hodiny na zakázku, něco dozvědět. Rád se s každým z nich setkám osobně, i když to znamená cestovat na druhý konec republiky. V tu chvíli se s trochou nadsázky stávám Kelišovou. Celá výroba je zakázková od A do Z, podílíme se na ní nejen my dva s Radovanem, ale celý tým našich spolupracovníků. Rád bych ještě zmínil, že každý majitel našich hodin se tak zcela přirozeně stává naším ambasadorem, protože o tom, co zažil, bude chtít vyprávět...
Poznámka redaktorky: Z rozhovoru s Michalem vím, že po dokončení výroby hodin příběh nekončí, ale teprve začíná. Přiznám se, že když mi popisoval, jak předání hodin zákazníkovi probíhá, naskočila mi husí kůže a zatajil dech. Věřím tomu, že kdybych stála na straně zákazníka já, rozbuší se mi srdce a možná i ukápne slza... Dlouho jsem váhala, zda s vámi čtenáři sdílet celý příběh, ale došla jsem k závěru, že každý budoucí majitel těchto hodin si zaslouží zažít překvapení. Proto v tuto chvíli zůstává tajemstvím. Věřím, že to pochopíte. Ale něco pro vás přece jen mám. Pokud byste hodiny TFS chtěli vidět na vlastní oči, naplánujte si výlet do Liberce a zajděte si do restaurace s názvem Kauai Poke nebo Golf clubu Ypsilon, visí tam na stěně.
Foto: TimeForStories
Zmiňoval jste i ekologické balení hodin. Je i tohle vaše cesta?
Ano, myslíme i na budoucnost. Součástí celého zážitku nejsou jen hodiny, ale jde také o proces výroby a balení. Tělo hodin je ze dřeva, ale obsahuje tolik součástí, že jsme se pustili i do moderního 3D tisku. Abychom za sebou zanechali co nejnižší klimatickou stopu, tiskneme z biologicky odbouratelného filamentu PLA, který se na rozdíl od jiných typů vyrábí z rostlinných škrobů, a ne z ropy. Zároveň máme dodavatele, který nám materiál dodává na ekologických opětovně použitelných kartonových špulkách. I obal hodin je z kartonu, který vykupujeme od firmy, která kartonové obaly využívá v logistice a hledala pro ně následné využití.
A teď ještě pomyslnou třešničku na dortu spojenou s plány do budoucna...
Spojili jsme se s předním světovým výrobcem skla Preciosou, která patří k našim dalším lokálním partnerům. V současné chvíli vznikají přední pohledové desky našich hodin ve třech designech s krystaly. Bude to pecka!
Foto: TimeForStories
Dva kluci z libereckého kraje, na kterých TimeForStories stojí. Znají se delší dobu, ale toto je jejich první společný projekt, do kterého každý z nich přispěl svým know-how a z kamarádů se tak stali obchodními partnery.
„Náš projekt ‚Time for Stories‘ je o něčem víc než jen o čase. Je o vytváření jedinečných příběhů a nezapomenutelných okamžiků prostřednictvím krásného a originálního designu.“