Chryzantéma, krásná podzimní rostlina, už dávno není doménou trvalkových záhonů a smutečních kytic či věnců. Zabydlela se i v interiérech, na balkonech, terasách, u vchodů do domu, kde je, usazená v květináčích, pastvou pro oči.
Původ a symbolika
Nejvíc fanoušků má chryzantéma v Číně a Japonsku, odkud také tato „zlatá květina“ pochází a kde má dodnes výsostné postavení. V Japonsku je chryzantéma tradičním symbolem císařského rodu a v Číně je považována za symbol věčného života.
Foto: archiv redakce
Kolem roku 1700 se chryzantéma dostala také do Evropy. V květinové symbolice chryzantémy přináší do domu teplo a navíc jsou znamením dlouhého a šťastného života. Proto se chryzantéma stala oblíbeným dárkem Asiatů.
Barvy a tvary
Botanický název Chrysanthemum má řecké základy „chrysos“ (zlatá) „anthos“ (květ), protože barva původních divoce rostoucích druhů je jasně zlatožlutá, zatímco vyšlechtěné chryzantémy se pyšní širokým spektrem barev od charismatické bílé přes romantickou růžovou a fialovou až po bronzově červené nebo tmavě oranžové tóny... K vidění jsou i rostliny s melírovanými nebo dvoubarevnými květy, kdy jedna barva přechází v druhou...
Foto: archiv redakce
Péče a přezimování
Na záhony, ale také pro pěstování v nádobách jsou ideální kompaktnější nízké chryzantémy se záplavou drobných květů ze skupiny Multiflora. Důležitá je pravidelná zálivka měkkou vodou pokojové teploty (ideální dešťovou či převařenou) a přihnojování. Stanoviště by mělo být dobře osvětlené, ale chráněné před přímým sluncem a průvanem. Vyplatí se odstraňovat odkvetlé květy, díky čemuž se budou tvořit déle nové, a v případě, že máte květináče venku, také sledovat předpověď počasí.
Foto: archiv redakce
Pokud by mělo v noci mrznout, zakryjte rostlinu nejlépe bílou netkanou textilií. Nízké druhy jsou většinou pouze sezónní záležitostí, pokud se vám je podaří přezimovat, stává se, že v příštím roce jsou vyšší, než byla původní výška. Podmínkou pro úspěšné přezimování je světlé místo s teplotou mezi pěti až osmi stupni a minimální zálivkou (před další zálivkou musí být substrát proschlý). Chryzantémy se množí řízkováním, které se provádí na jaře.
V šálku i na talíři
Čaj z chryzantémy prý zlepšuje zrak, léčí nachlazení, pomáhá proti bolestem hlavy, zamezuje tvorbě zubního kazu a detoxikuje organismus. Jedlé jsou i okvětní lístky, které lze použít třeba do zeleninových salátů, ale pozor abyste přidali pouze okvětní plátky, protože středy a řapíky jsou hořké.
Foto: archiv redakce
Dostali jste kytici řezaných chryzantém?
- V případě, že dodržíte následující pokyny, mohou vás těšit až tři týdny...
- Předtím, než dáte kytici do vázy, zkraťte stonky čistým a ostrým nožem o 3 až 5 cm, ideálně šikmým řezem.
- Ujistěte se, že ve vodě nejsou žádné listy.
- Stonek nemusí být ponořen ve vodě celý, stačí cca 5 cm.
- Pravidelně doplňujte do vázy vodu pokojové teploty.
- Vázu nedávejte na plné slunce, do průvanu, k topení nebo poblíž misky s ovocem, které uvolňuje etylen, což způsobuje rychlejší stárnutí květů.