Ať už zařizujete nový byt, nebo jen rekonstruujete ten stávající, určitě řešíte dveře do interiéru. Dost možná jste se přitom také setkali s pojmem bezfalcové zárubně. Víte, co se pod tím ukrývá? A jak se liší od jiných dveří?
Bezfalcové dveře možná znáte jako bezpolodrážkové dveře
Když se řekne bezfalcové dveře, jde o komplet dveří, kdy dveřní křídlo lehce zapadne do zárubně a z pohledové strany s ní vytvoří rovinu. Někdy se takový dveřní komplet označuje jako bezpolodrážkové dveře.
Foto: JAP Future
Víte, že u klasických dveří se rozlišují dveře bezpolodrážkové a ty s polodrážkou? Liší se tvarem své hrany.
„Běžně je v hraně dveřního křídla přibližně do poloviny jejich tloušťky vyfrézovaný drobný zub, odborně nazývaný polodrážka. Zavřené dveře díky němu naléhají na zárubeň a částečně vystupují do prostoru před dveřní obložku. Ze strany, ze které se dveře otevírají směrem k sobě, pak bývají zpravidla plně viditelné panty,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, českého výrobce designových dveřních systémů.“
Bezfalcové dveře jsou moderní
Polodrážkové dveře jsou klasikou, která se pyšní třeba dobrým utěsněním proti průvanu. Bezfalcové dveře představují druhý typ dveří, a to ten moderní.
Jejich dveřní křídlo má úplně rovnou boční hranu, takže do zárubně snadno zapadne. Zavřené dveře jsou do zárubně zapuštěné, a když se na ně podíváte z pohledové stěny, uvidíte elegantní rovinu. Jen mezi křídlem a zárubní vznikne z pohledové stěny jemná spára.
Foto: JAP Future
Víte, že dveře musí být v tomto případě osazeny také speciálními 3D seřiditelnými panty, které jsou při pohledu na zavřené dveře skryté v zárubni a dveřním křídle a starají se o to, aby dveře do zárubně zapadly? Jen tak bude spára mezi křídlem a zárubní pravidelná a dveřní komplex vytvoří elegantní jednolitou plochu.
Nepodceňujte vhodnou zárubeň
Aby byl výsledný efekt dokonalý, je třeba dobře vybrat zárubeň. Tu mohou tvořit:
- Klasické dveřní obložky, které před rovinu zdi o pár centimetrů vystupují.
- Skryté zárubně
Náš tip: Rozhodli jste se pro skryté zárubně, které umožní otevírání dveří k sobě i od sebe a kdy dveřní křídlo bude z pohledové strany lícovat s navazující stěnou? Co třeba zárubeň AKTIVE, která je na trhu k mání v polodrážkové i bezpolodrážkové variantě?
Foto: JAP Future
„Skrytou zárubeň AKTIVE vyrábíme ve dvou variantách – AKTIVE 40/00, která je určená pro bezpolodrážkové dveře, a AKTIVE 25/15 pro dveře s polodrážkou. Tento typ skrytých zárubní je unikátní v tom, že umožňuje umístit dveřní křídlo do jedné roviny s navazující stěnou, obložka je skryta. Dominantou tak je designové interiérové dveřní křídlo, třeba naše dveře MASTER,“ dodává k tomu Petr Paksi.
Foto: JAP Future
Nechcete ani klasické dveřní obložky, ani skryté zárubně? Řešením je třeba zárubeň LATENTE, která sice přiznává dřevěnou obložku, ta je ale zapuštěná do stejné úrovně se zdí a v jedné rovině lícuje s povrchem stěny.