Domácí wellness poskytuje tělu teplo a uvolnění, duševní odpočinek, posiluje organismus a ještě šetří čas dojíždění do veřejných saun a wellness center. Saunování a vířivou koupel si dopřáváme stále častěji v domácím prostředí.
VODA V ROLI MASÉRA
Pod pojmem vířivka se rozumí buď vana s masážními tryskami, které nám zpříjemní koupel, nebo vyhřívaný bazének s masážními tryskami, kde vodu po koupeli nevypouštíme, ale vířivka ji automaticky přefiltruje a ohřeje na požadovanou teplotu. Rozdíl je pochopitelně v ceně, ale blahodárný účinek hydroterapie je podobný. Hřejivá a uvolňující masážní koupel vás pomocí proudu vody s miliony bublinek příjemně pohladí a vyplaví fyzické i psychické napětí i svalovou ztuhlost.
Foto: archiv redakce
Ráno taková koupel osvěží před pracovním dnem, večer připraví tělo i mysl pro kvalitnější spánek. U některých modelů dokreslíte atmosféru také hrou barev zabudovaného LED osvětlení. Čištění vody probíhá například pomocí ozonové technologie, která ji zbaví bakterií a také odstraní mastné stopy (např. z krémů). Pro instalaci vířivky, kterou můžete následně užívat celoročně, zvolíte nejspíš terasu nebo zimní zahradu.
BLAHODÁRNÉ A OZDRAVNÉ HORKO
Vhodné a mezi příznivci saunování velmi oblíbené jsou infrasauny. Hlavně proto, že prohřejí tělo stejně jako klasické finské sauny, ale instalovat je můžete doslova v jakékoli části interiéru, ať už jde o zimní zahradu, posilovnu, koupelnu nebo přímo ložnici. Vybírat můžete z modelů pro 1–2 osoby nebo z variant rodinných. Infrasauny fungují na principu infrazáření, nevzniká v nich pára a své okolí nezahřívají. Topidla jsou elektrická, a tak ani samotný provoz infrasauny není nikterak náročný.
Foto: archiv redakcePokud máte ale zážitek saunování spojený s horkým vzduchem z kamínek vlhčeným parou a interiér domu vám to dovoluje, vybírat budete pro domácí wellness nejspíš některý z modelů finských saun. Její kabinu vyhřívají elektrická kamna s náplní kamenů polévaných vodou. Sauna je kromě pozitivního vlivu na kardiovaskulární systém a kvalitu pokožky také dobrým pomocníkem při hubnutí nebo poúrazové rekonvalescenci.
Foto: archiv redakce
ELEGANTNÍ ŘEŠENÍ
Pokud nemáte podmínky pro umístění klasické sauny nebo nesnášíte vysoké teploty, můžete zvolit infračervenou prohřívací kabinu – infrasaunu. Zde se také zpotíte, fungují ale na jiném principu. Vnitřní teplotu cca 40 až 60 °C zajišťují zářiče, a to buď světelně keramické, keramické, nebo karbonové. Ohřev zajišťují infračervené paprsky procházející vzduchem, teprve po jejich dopadu na povrch těla se mění v tepelnou energii a prohřívají kůži, klouby a svalstvo.
Foto: archiv redakce
V infrakabině můžete zůstat oblečeni, prohřívá se pouze tělo. Ochlazování odpadá. Infrakabinu nemusíte předehřívat, což snižuje nároky na elektřinu, tepelnou izolaci a odvětrání. A jaké jsou cenové relace? Hodina infrasaunování přijde na cca pět korun.
CVIČENÍ V KLIDU A V SOUKROMÍ
Do trojlístku možností, jak udělat něco pro své zdraví, patří vedle sauny a vířivky také fitness. Cvičením v domácím prostředí ušetříte za vstupné, dopravu a můžete si zacvičit, kdykoliv máte čas a náladu. Pod pojmem domácí fitness si už dnes ale nepředstavujte jeden rotoped v koutě ověšený odloženými svršky, ale správná domácí posilovna by měla obsahovat tři hlavní zóny: aerobní a posilovací zónu a místo pro strečink.
Foto: archiv redakce
Domácí posilovna by měla být oddělena od zbytku interiéru, dobře větraná a s regulací teploty. Pokud nemáte k dispozici samostatný pokoj, zvolte místnost, kterou využíváte nejméně. Stroje by měly být postaveny tak, abyste se při cvičení dívali před sebe do volného prostoru.Foto: archiv redakce Na zem umístěte speciální podložky pod trenažéry, které chrání podlahu a tlumí nárazy. Kromě rotopedu můžete posilovnu vybavit běhacím pásem, crossovými a veslovacími trenažéry či steppery, výborná je i posilovací věž.