Předvánoční setkání s přáteli, štědrovečerní večeře s rodinou... zkrátka, vše se bude točit hlavně kolem stolu. Ať už si vyberete jakýkoli styl, jisté je, že slavnostně prostřený stůl vykouzlí tu pravou atmosféru Vánoc.
VÁNOČNÍ KLASIKA V ČERVENÉ
Tradiční barvou Vánoc je červená. Pokud se jí nechcete vzdát ani letos, ale přece jen byste ji rádi okořenili novou příchutí, můžete místo nažehleného jednobarevného ubrusu, běhounu nebo prostírání zvolit nápaditý vzor. Červená až rudá barva se může objevit i na nádobí a dalších doplňcích. Máte pocit, že červené je moc?
Foto: archiv redakce
Nechte kvalitní bílý porcelán a některé další zajímavé detaily v bílé nebo světlounce šedé barvě, aby vyvážily energii této majestátní barvy. Zelené jmelí, jedlová větvička nebo zcela netradičně ustřihnuté výhonky eukalyptu ve váze ozdobené šiškami celou kompozici krásně doplní. V případě, že se sejde širší rodina, můžete si vyhrát se jmenovkami, které můžete zasadit třeba do šišek.
Foto: archiv redakce
HARMONIE V PŘÍRODNÍM STYLU
Propadli jste severské tradiční jednoduchosti? Pak vsaďte na kombinaci převážně přírodních materiálů, zelených prvků v podobě větviček, věnečků nebo girland, které mohou zdobit nejen stoly, ale i dveře nebo stěny, a tvarů čerpajících z přírody.
Foto: archiv redakce
To vše můžete obohatit menšími, ideálně starožitnými kousky po babičce. Pokud bude porcelánové nádobí zdobit jelen nebo se bude tvářit, jako by ho někdo upletl, jedině dobře. Sníh může symbolizovat bílá barva na ubrusu a dekoracích. Eleganci prostřenému stolu dodají doplňky v barvě šedé, antracitové nebo barvě přírodního dřeva. Na stole nesmějí chybět svíčky ve svícnech nebo lucerničkách, jejichž mihotavé měkké světlo vykouzlí tu pravou slavnostní atmosféru.
Foto: archiv redakce
HVĚZDNÉ MANÝRY ZLATÉ
Potrpíte si na zlato a třpyt a nemůžete se rozhodnout mezi zlatou a stříbrnou? Jednoduše je zkombinujte, ať se vaše Vánoce krásně třpytí. Kombinace zlaté, stříbrné, ale třeba i mosazi osvícené světlem z lampy nebo plamínků svíček vykouzlí na prostřeném stole fascinující kaleidoskop.
Foto: archiv redakce
Zlaté a stříbrné motivy krásně vyniknou na bílém základě třeba v podobě ubrusu nebo porcelánového servisu a vedle skla, ideálně broušeného. Zdá se vám třpytu stále málo? Svátečně prostřený stůl můžete posypat zlatými a stříbrnými třpytkami nebo konfetami. Pokud raději sázíte na jednoduchou eleganci, pozornost zaměřte jen na jeden dekorativní prvek, třeba v podobě starožitného svícnu, a celou tabuli doplňte přírodními dekoracemi.
Foto: archiv redakce
ZKOUŠKA Z ETIKETY
- Ubrus by měl přesahovat hranu stolu o zhruba 20 až 30 cm.
- Správně na stůl patří nejdříve klubový (podkladový) talíř, který leží na stole po celou dobu stolování, a na něj se postupně klade hluboký, mělký a dezertní talíř.
- Příbory se umísťují v rovině s dolním okrajem talíře a vzdálenost mezi nimi by měla být asi půl centimetru.
Foto: archiv redakce
- Každý chod má mít svůj příbor, přičemž vedle sebe by měly ležet maximálně tři kusy příboru. Nejdále od talíře patří příbory, které se budou používat nejdříve. Dezertní vidlička či lžička má své místo napříč nad talířem.
- Ideální počet sklenic jsou dvě, maximálně tři. Sklenice na víno umisťujeme nad špičku nože na hlavní jídlo, za ně pak sklenice na vodu nebo na pivo.