V současné situaci se stále více zaměstnanců přesouvá z kanceláří na vlastní gauč. Lámat se na něm celý den s počítačem v klíně ale rozhodně není ideální. U jídelního stolu se zase budete soustředit spíš na obsah ledničky než na práci.
Vytvořte si proto doma vhodné zázemí, kde zkrotíte maily i všechny pracovní úkoly, i když nemáte prostor pro samostatnou pracovnu. Praktické tipy a triky do domácí pracovny připravila interiérová designérka Tereza Polcarová v rámci projektu Chytrá volba.
Foto: archiv redakce
V rámci prostoru je dobré umístění někde stranou od veškerého dění. Pokud tuto možnost nemáte, prostor alespoň opticky oddělte, abyste dosáhli psychologického efektu oddělené části. K tomu lze využít různé předěly místností architektonickými prvky (částečné příčky, prosklené stěny, dřevěné lamely apod.) nebo méně náročnými způsoby, jako jsou stěny tvořené skříněmi, otevřenými policovými díly nebo jednoduše závěsy.
Foto: archiv redakce
Kam s ním?
Stůl se židlí umístěte v blízkosti okna, do světlejší části místnosti. Sluneční svit je nejpřirozenějším zdrojem osvětlení a během slunečných dnů nebudete potřebovat lampu. Sluneční svit má také pozitivní vliv na lidskou psychiku a vyhnete se tak pocitům stísněnosti z tmavých koutů.
Posviťte si na práci
Během podzimu a zimy je pracovní doba slunce kratší než ta vaše? Investujte do kvalitní stolní lampy a nespoléhejte jen na centrální osvětlení místnosti. Abyste zdroj světla využili na maximum, lampu umístěte podle dominantní ruky – jste-li praváci, postavte ji vlevo, leváci vpravo.
Foto: archiv redakce
Tak si nebudete stínit. Vybírejte lampy s kloubovým systémem, který vám umožní její polohování i změnu intenzity osvětlení. Barvu světla volte spíše chladnější, která lépe připomíná barvu denního světla.
Vždy připraven
Myslete na to, abyste měli vše potřebné vždy po ruce (úložné prostory, zásuvky s dokumenty, nástěnky, odpadkový koš apod.) a nemuseli se s každým novým úkonem zvedat od stolu. Pokud se ale slavným heslem budete řídit i u elektroniky, věřte, že vás může přijít pěkně draho. Vypnutím pohotovostního režimu u spotřebičů ušetříte až 700 Kč ročně.
Foto: archiv redakce
Jak je správně vybrat židli a stůl
Nejdůležitějšími a zároveň nezbytnými prvky každé pracovny jsou stůl a židle. Nejdůležitějším faktorem vhodnosti pracovního místa je ergonomie. Je nutné, aby výška stolu, nastavení pracovní židle, umístění monitoru a přidružené pracovní podmínky byly uzpůsobeny vašim proporcím a také by měly odpovídat tomu, jaké pracovní činnosti se věnujete a co při ní využíváte.
Foto: archiv redakce
Jděte na to chytře
Každá domácnost v České republice ročně na energiích spotřebuje průměrně 5 tun uhlí. Projekt Chytrá volba Ministerstva průmyslu a obchodu chce ukázat způsoby, jak mohou domácnosti i velké firmy jednoduše ušetřit spotřebovanou energii i peníze. Celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti naleznete na www.chytra-volba.cz.
Tereza Polcarová, interiérová designérka
Po studiích archeologie na plzeňské Filozofické fakultě začala Tereza svou kariéru ve švédské nábytkářské firmě IKEA, kde se během let vypracovala na pozici oblastního designéra pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Mimo to se podílela na televizním pořadu ČT Bydlet jako. Momentálně se Tereza věnuje vlastní profesní dráze interiérového designéra a spolupracuje se svými klienty jak na rekonstrukcích a zařizování soukromých bytů, kanceláří nebo prodejen, tak i na větších strategických a marketingových firemních projektech. Terezina práce je charakteristická svým důrazem na funkčnost a praktičnost prostoru v kombinaci s jednoduchým, nenáročným designem, který umožní každému projevit svou individualitu. Nejraději má výzvy, jaké nabízejí malé prostory s vysokými nároky na užívání a zároveň s požadavkem na zachování příjemné vzdušnosti interiéru.