Rozměrný nábytek, anebo naopak skříňky jako v domečku pro panenky? Police volné, anebo plné suvenýrů z cest? Poradíme, jak si domov zorganizovat tak, aby se v něm dobře žilo!
Rezidenční psychologie
Disciplína, která kombinuje psychologii, sociologii, urbanismus a architekturu… to je rezidenční psychologie, věda, která udává principy správného bydlení. Jde sice o obor, který vznikl teprve v 70. letech minulého století, může ale vysvětlit některé naše pocity, jejichž příčinu nejsme sami schopni určit. „Z pohledu vědy je rezidenční psychologie vlastně takové nemluvně, ale pro kvalitu našeho bydlení má velký praktický význam. Pro všechny z nás, kteří řeší styl svého bydlení, nám radí, jak uspořádat jednotlivé místnosti, abychom se v nich cítili příjemně, anebo nám vysvětluje, proč může partnerský vztah skřípat poté, co jeden přemístil věci toho druhého z jedné místnosti do druhé,“ popisuje na úvod Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB). Domov je místo, kam si chodíme odpočinout, a proto bychom jej měli navrhnout tak, abychom nám v něm bylo co nejlépe.
Na co si dát pozor:
1. Na velikosti záleží
Velká skříň přes celou stěnu je sice prima úložný prostor, určitě by ale neměla zabírat velkou část prostoru v bytě. Na druhou stranu, mnoho skříněk mini rozměrů také nemusí působit dobře. „Asi nikdo z nás nechce žít v domě pro panenky, a přesně takový efekt na nás mají mini provedení nábytku,“ uvádí Tomáš Sysel z IZB, který dále pokračuje: „Nábytek vyrobený na míru dokáže využít dané místo na maximum, takže kromě velkorysého úložného prostoru máme dost i toho životního.“ Do malých prostor jsou vhodné například dodatečné úložné prostory pod stropem či v nice.
2. S doplňky to nepřehánějte!
Přehršel dekoračních předmětů a různých doplňků je častým nešvarem některých domácností. Často jsou shromažďovány suvenýry z dovolených, které nemáme srdce vyhodit. „Jde o tak zvaný home decoring, tedy nadměrný konzum bytových doplňků, který je samozřejmě v rozporu s principy rezidenční psychologie. A přitom jeden kvalitní dekorativní kus vydá za mnoho drobností, které ve své podstatě fungují jen jako lapače prachu,“ glosuje Tomáš Sysel z IZB.
3.Interiérové vůně
Čich je často opomíjený smysl, který ale významně uchovává vjemy. Může se nám vybavit vůně, kterou jsme cítili jako děti, anebo nám vůně parfému připomene dovolenou u moře před pár lety. Stejným způsobem to funguje i v interiéru. „Domov má vonět a nemyslím tím vůni desinfekčních prostředků, které si zcela nesprávně kladou za cíl asociovat čistotu. Příjemná, na přírodní bázi fungující interiérová vůně může navodit tu správnou atmosféru a nechat nás relaxovat. Naproti tomu například chemické těžké vůně do malých prostor jsou naprosto nevhodné a mají spíše rušivý efekt,“ doplňuje Tomáš Sysel z IZB, který dále pokračuje: „Vůně můžete volit podle místnosti a očekávaného účinku. Například do ložnice před spaním se hodí levandule či jasmín, naopak vůně kardamomu či zázvoru má tendenci nás osvěžit. Koncentraci při práci nebo studiu zase podpoří vůně máty a citrusů.“ Domácnost snadno provoníte za pomoci aroma difuzéru a přírodních esenciálních olejů. Nejen že navodíte kýženou atmosféru, ale také se vám bude díky vlhčímu vnitřnímu ovzduší lépe dýchat.
4.Nevhodné barvy
Barvy působí na každého z nás odlišně - ty tmavé zpravidla pochmurně, na druhou stranu pro vytvoření správné atmosféry večera je jejich použití na jedné stěně v ložnici ideální. „Pokud chceme místnost spíše opticky zvětšit, doporučuji použít světlejší barvy. Odstíny růžové, modré a zelené podporují spánek a relaxaci. Rezidenční psychologie nás ale třeba učí i to, že efekt barev můžeme ještě více znásobit vhodným použitím zrcadel.,“ dodává Tomáš Sysel z IZB.
Jak to máte doma vy? Pokud vám není zrovna do skoku, zkuste se zamyslet, jestli na vás náhodou nepadá tíseň z tmavých stěn nebo nedostatku místa!
Více na IZB (institutzdravehobydleni.cz)