Při pohledu na špinavá okna si všichni vybavíme celou řadu činností, které bychom dělali raději, ovšem výsledek stojí za to. Správná a pravidelná péče navíc prodlouží jejich životnost. Co všechno tedy naše okna potřebují?
Základem je samozřejmě důkladné umytí, a to nejen skel, ale i rámů a křídel. „Okna doporučuji mýt alespoň dvakrát za rok, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji. Nikdy ale okna nečistěte nasucho a nepoužívejte k tomu drsné houbičky, abrazivní prostředky nebo chemikálie, které by je mohly poškrábat nebo naleptat,“ radí Ing. Pavel Kašpar, technický manažer značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.
Foto: VEKRA
Na mytí stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. „Ideální je okna umývat, když je venku teplota od +5 °C, určitě je nemyjte, když je venku mráz,“ dodává Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. V případě dřevěných oken je třeba pamatovat také na správnou péči o jejich povrch. Není to ale nic složitého. U kvalitních dřevěných oken s dobrou povrchovou úpravou postačí přetřít jejich očištěné a suché rámy houbičkou namočenou ve výrobcem doporučeném balzámu, který oživí lazuru a zacelí případné mikrotrhlinky.
Foto: VEKRA
Mytím ale pravidelná údržba oken nekončí, součástí by měla být i kontrola a očištění těsnění, kování a odtokových kanálků v dolní části okenního rámu. Těmi se z profilu odvádí vysrážená tekutina, proto by měly být vždy čisté a volné. Těsnění je vhodné také čas od času ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem a vyzkoušet jeho pružnost. V případě poškození je třeba jej vyměnit. Těsnění se podílí na správné izolaci oken, proto je třeba udržovat ho v dobrém stavu.
Stejně důkladnou péči věnujte i kování. „Aby mohlo kování správně fungovat, je třeba nejdříve nanést na pohyblivé části lubrikační prostředek, jako je například mazací olej pro šicí stroje nebo vazelína. Pomocí několika kapek ošetřete zejména čepy závěsů, táhla kování a uzavírací body. Následně několikrát okno otevřete a zavřete. Olej se tak dostane, kam má,“ radí Ing. Pavel Kašpar z VEKRY. Vyhněte se mazacím prostředkům s obsahem kyseliny nebo pryskyřice a určitě nepoužívejte kuchyňský olej. Pokud někde okna drhnou, pak bude potřeba je seřídit. U běžných jednoduchých oken to zvládneme sami. V případě složitějších oken nebo velkoformátových posuvných systémů je ale lepší svěřit se do rukou odborníka a objednat si seřízení ideálně od výrobce, který okna dodával.
Více na www.vekra.cz.