Krb či krbová kamna dodají domovu nejen potřebné teplo, ale i kouzelnou uklidňující atmosféru. Před jejich výběrem si dobře ujasněte, co od nich očekáváte. Při správné volbě vám totiž dovede vytápění ušetřit nemalý finanční obnos. Spalováním vhodného paliva můžete zároveň být ohleduplní k přírodě.
Jak vybírat?
Při rozhodování, zda koupit novou krbovou vložku nebo kamna, je důležité promyslet si, co očekáváte od designu, funkce, a jaký rozpočet máte k dispozici. Instalace krbové vložky je finančně ale i časově náročnější proces, protože je nutné ji obestavět podle několika zásad. Rovněž případné poruchy budou vyžadovat její demontáž. „Pro stavbu krbu platí bezpečnostní normy a kontrola kominíkem. Počítejte s nehořlavou podlahou, izolačními prvky a dostatkem prostoru pro výstup horkého vzduchu,“ hovoří Marcela Bínová, specialistka na kamna a topení v projektových marketech Hornbach.
Foto: HORNBACH
Krbová kamna představují výhodnější volbu ať už z časového nebo finančního hlediska. Jde o volně stojící objekt, který nevyžaduje žádné speciální stavební úpravy. I zde je však potřeba dbát na dodržení několika bezpečnostních zásad. „Vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být 80 centimetrů. Kamna umístěte 20 cm od zdi a u podlahy je nutné, aby vždy od vnitřního okraje otvoru ohniště deska přečnívala. Zepředu o minimálně 50 cm a ze strany nejméně o 30 centimetrů,“ upozorňuje Marcela Bínová.
Výkon je důležitý
I přesto, že vzhled kamen je velice důležitý, zaměřte se především na jejich výkon. Potřebný výkon se určí na základě energetické náročnosti stavby a velkosti vytápěné místnosti. Pro dosažení optimálních výsledků je klíčový správný výpočet. Příliš velká kamna mohou malé prostory přehřívat a napáchat nemalé škody na nábytku či podlahách. Pokud se pokusíte výkon velkých kamen snížit, zvýšíte emise tuhých částic a znečisťování kouřovodu. Jak správně dimenzovat výkon? „Výkon kamen se uvádí v kW. Všeobecně platí, že co kW, to cca 20 m3 vytopeného prostoru. Před výběrem kamen si taktéž ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu,“ radí specialistka na kamna a topení.
Kamna s výměníkem nebo bez?
Rozhodnutí, jestli pořídit kamna s výměníkem nebo bez, bude záviset od jejich způsobu používání. Pokud chcete vytápět jen jednu místnost, vystačíte si s kamny bez výměníku. Krbová kamna s výměníkem potěší ty, kteří chtějí vytopit několik místností najednou, nebo využít kamna na ohřev vody.
Foto: HORNBACH
Kromě rovnoměrnějšího vytápění je velkou výhodou kamen s výměníkem také funkce terciárního spalování. Nejde ve skutečnosti o spalování, ale o terciární přívod vzduchu, který zajistí delší dobu hoření, zvýší účinnost kamen, a zároveň zužitkuje zbytkové emise, jež by za normálních okolností odešly komínem. Takové vytápění je šetrné nejen k peněžence ale i k životnímu prostředí.
Bezpečnost na prvním místě
Provoz kamen se neobejde bez funkčního komínu. Ten je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat. Kromě bezpečného komína je také důležitá správná instalace kamen. Ty musí stát na nehořlavém materiálu. Vhodná je především dlažba, ale ani plovoucí podlaha nemusí být problém. „Postačí, když kamna položíte na izolační desku z plechu či skla. Ta musí přesahovat po stranách i vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Kolem kamen by samozřejmě neměly stát žádné hořlavé předměty,“ říká Marcela Bínová z Hornbachu.
Ohleduplné chování k přírodě
Dnes se na trhu setkáme převážně s kamny a krby určenými na spalování dřeva nebo dřevěných briket. Spalování uhlí a uhelných briket je méně časté, protože dochází k silné tvorbě kouře a dehtu, a to následně vyžaduje častější čistění komínu.
Foto: HORNBACH
Paliva z obnovitelných zdrojů jsou k dispozici v různých podobách a velikostech. Nejoblíbenější jsou dřevěné pelety a brikety. Pelety se vyrábějí z odpadu, který vzniká při zpracování dřeva. „Jde vlastně o slisovaný kousek pilin, který neobsahuje žádné chemikálie. Je to ekonomické i ekologické palivo a využití najde zejména u majitelů krbů a krbových kamen ve městech, kde není možnost skladování většího množství dřeva,“ vysvětluje odbornice z Hornbachu a dodává: „Brikety jsou rovněž vyrobené z dřevěného odpadu, rozdíl je ale v jejich velikosti. Lisují se do válcových nebo obdélníkových tvarů. Na rozdíl od pelet při spalování zvyšují svůj objem, proto kamna nelze plnit až po okraj.“
Více informací najdete na: www.hornbach.cz