S exotickou rostlinou s okouzlujícími extravagantními květy se můžete
setkat nejen v botanických zahradách, ale i v květinářstvích v podobě
řezané květiny. Strelícii královskou lze úspěšně pěstovat i doma jako nevšední pokojovou rostlinu.
Strelície královská
Strelitzia reginae
Pochází z východu jižní Afriky, oblíbená je i na Madeiře a na Kanárských ostrovech, dříve byla řazena do čeledi banánovníkovitých, s nimiž má podobné dlouze eliptické, kožovité, na koncích mírně zvlněné listy. Její neobvykle tvarované oranžovo-modré květenství s nápadnými korunními plátky připomíná svým vzhledem exotického ptáka. Kvete od brzkého jara až do léta. Plodem strelícií je tobolka, která je často dřevnatá. K pěstování je vhodná i strelície natalská (Strelitzia nicolai), jejíž květy mají smetanový nádech.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND
Strelície ve váze
Nádherné květy, které vynikají nejen svým vzhledem, ale také dlouhou životností, jsou vhodné i k řezu a umístění do vázy, kde vám vydrží až dva týdny stejně jako třeba gerbera nebo alstromérie.
Nároky na pěstování
Na první pohled se může zdát, že tato rostlina bude na pěstování náročná, ale opak je pravdou. Exotické strelície lze pěstovat v bytě, v létě i na terase nebo zahrádce s maximálním přísunem slunečních paprsků. Na podzim je přemístíme zpět do bytu, případně do vytápěné zimní zahrady.
Umístění
Miluje celoročně světlé a slunné stanoviště, ale snáší i polostín. Ideální je jižní a jihozápadní strana. Na severní straně rostlina s největší pravděpodobností nepokvete a bude se vytahovat do výšky. Od poloviny května ji můžeme letnit.
Teplota
Od jara do podzimu kolem 20 až 25 °C, zimujeme při teplotě kolem 15 °C, což podporuje zakládání květenství.
Substrát
Kvalitní, dobře propustný a na živiny bohatý rašelinový substrát. Udržujeme ho stále vlhký. Plánujete-li víc než týdenní dovolenou, nebojte se, rostlina díky svým kožovitým listům přežije. Na dno nádoby se doporučuje umístit vyšší vrstvu drenáže z keramzitu nebo kamínků.
Zálivka a hnojení
V létě vydatná, v zimě zaléváme mírně, tak, aby nevadly listy, horní vrstvu zeminy můžeme klidně nechat proschnout. Zejména v sušším prostředí je vhodné listy pravidelně rosit, jinak může dojít na koncích k jejich osychání. Pozor na přemokření, které může vést k zahnívání kořenů. Od jara do podzimu hnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
Přesazování a množení
Jakmile její dužnaté a poměrně křehké kořeny prorostou celý květináč, je nejvyšší čas rostlinu přesadit do větší a hlubší nádoby. Ideálně na jaře. Množí se dělením při přesazování. Ze semínek vyklíčí cca za půl roku. Jakmile rostlina začíná tvořit květy, rozhodně ji nepřemisťujte. Přestala by růst a květy by nevzešly. Při správné péči ale kvete celé týdny.