Cítíte, že vaší zahradě, balkónu či terase něco chybí? Představujeme vám rostliny, které své nádherně zbarvené listy a květy vystavují na odiv právě v chladnějších měsících. Navíc v sobě mají něco nostalgického, aniž by působily staromódně.
Čemeřice (Helleborus)
Známá také jako vánoční růže, kvete od listopadu do března krásnými květy s korunou tyčinek v srdci. Nejznámější je čemeřice černá, která paradoxně kvete bíle. Jiné kultivary mohou kvést žlutě, růžově až tmavě fialově. Preferuje vápenitou půdu a chráněné a slunné místo. Na stinném stanovišti nebude tvořit tolik květů. Daří se jí ve volné půdě, ale i v květináči. Pokud potřebuje více vody, dá to najevo svěšením listů, ale pár hodin po zalití bude opět výstavní. Jednou za dva týdny můžete přihnojit, odmění se vám dlouhým a bohatým kvetením. V mrazech není nutná zálivka, sice bude vypadat, že to vzdává, ale jakmile se oteplí, ožije. Čemeřice jsou vhodné i do interiéru, ale pozor – jsou jedovaté, na štědrovečerní stůl je raději nedávejte!
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND
Japonská růže (Camellia japonica)
Nádherné květy této stálezelené rostliny připomínající čajové růže krásně kontrastují s lesklými sytě zelenými neopadavými listy. Existuje na dva tisíce kultivarů kamélií od jednokvětých přes sasankovité až po plné pivoňkovité dosahující úctyhodných průměrů. Preferují mírně kyselou půdu a chráněné místo v polostínu. U rostlin v květináči pozor na dehydrataci a opadání pupenů, což může mít za následek, že rostlina nebude kvést. Kvetení však nezastaví ani zima, ani sníh. Kamélie je mrazuvzdorná, ale dlouhé nebo silné mrazy by ji mohli poškodit. Rostlinu není potřeba zastřihovat, ale na jaře a začátkem léta jí dopřejte hnojivo. Dobře se kombinuje s dalšími rostlinami milujícími kyselejší půdu jako například s jehličnany.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND
Leukothoe
Atraktivnost leukothoe tkví v protáhlých dekorativních listech, které se na podzim intenzivně vybarvují od zelené přes růžovou až do temně vínovo-fialové (některé druhy mají i panašované listy). Stálezelený pomalu rostoucí kompaktní keř je vyhledávanou trvalkou patřící do vřesovištní rodiny, což z něj dělá ideální rostlinu do trvalkových záhonů a skalek, ale krásně vypadá i ve větších nádobách. Vyžaduje humózní kyselou půdu a stále vlhký substrát. Koření velmi mělce, ideální je rostlinu dobře zamulčovat kůrou. Dařit se jí bude v polostínu, ale při dobré závlaze zvládne i slunnější stanoviště. Vyniká odolností vůči mrazům, ale v období, kdy se mráz začne střídat s táním, je vhodné ji chránit. Hnojí se během vegetačního období rozpustným hnojivem pro vřesovce.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND