Stává se vám, že pokojové květiny v květináči vaši péči často nepřežijí nebo jednoduše hledáte jiné kreativní pěstování rostlin? Víme, co vás zcela jistě nadchne – pěstování rostlin v aeráriích.
O ČEM JE ŘEČ?
Aerária jsou menší skleněné nádoby různých tvarů s větším větracím otvorem, které se zavěšují do prostoru, čímž se stávají i jakousi netradiční dekorací interiéru. Nejčastěji se do aerárií umísťují nenáročné exotické tilandsie, které umějí přežít prakticky pouze ze vzdušné vlhkosti, ale i rostliny menšího vzrůstu, jako jsou sukulenty a masožravky. Nádherně vypadá i levitující zahrádka s mechem nebo malou kvetoucí orchidejí.
JAK OSÁZET AERÁRIUM?
Aerárium můžete zakoupit už osázené, ale můžete si ho zabydlet i sami. Kromě rostliny samotné budete potřebovat substrát a ozdobné směsi písku či jiné drenáže, které dobře propouštějí vodu. Často se jako substrát používá vyvřelá hornina (pemza), kterou seženete v zahradnictví. K osázení si vezměte na pomoc pinzetu a čajovou lžičku. Dno zasypte drenážní vrstvou, kterou mohou být také kamínky, přidejte substrát a zasaďte rostlinku tak, aby kořínky byly celé v substrátu. Poté okolí rostlinky dosypte ozdobnou směsí, nakonec můžete dozdobit kamínky, mechem, mušličkami apod.
Orchidej
Kvetoucí kráska
Co orchideje opravdu milují, je světlo a vzdušná vlhkost i pro kořeny, což aerárium dokonale splňuje. Orchideje mají rády i slunce, proto mohou být umístěné na plně osluněném místě.
Foto: archiv redakce
Stačí jim zhruba jednou týdně mírná zálivka, aby byl substrát stále mírně vlhký. Pozor ale na přelití, mohly by jim začít uhnívat kořeny. Občasné hnojení přispívá k častějšímu kvetení.
Tilandsie
Rostlinka z deštných pralesů
Přijde vám neuvěřitelné, že tilandisie dokáže žít bez substrátu a pravidelné zálivky? Tato broméliovitá rostlinka potřebuje dostatek ideálně rozptýleného světla s občasným sluncem a rosení jednou až dvakrát týdně dešťovou, převařenou nebo destilovanou vodou, která neucpává rostlině póry, jimiž přijímá vodu, a nezanechává na skle vodní kámen.
Foto: archiv redakce
Pamatujte, že tato zajímavá rostlinka nikdy nesmí stát ve vodě, jinak uhnije.
DEKORATIVNÍ ZELENÁ KULIČKA
Není tahle zelená kulička rozkošná? Řasokoule zelená připomíná mech. Jedná se však o druh vlasovité zelené řasy, která se nachází pouze v některých jezerech na severní polokouli, ale pěstuje se i v pěstírnách třeba v Japonsku.Foto: archiv redakce
Tato rozkošná zelená kulička má ráda studenou říční, případně převařenou vodu, žije z fotosyntézy, nemá ráda sluníčko a alespoň jednou za dva týdny je potřeba jí vodu vyměnit. Občas je potřeba ji prstem trochu pootočit, aby rostla rovnoměrně dokulata. Pořídíte na www.zahradananiti.cz
Mech
Lesní nádhera
Mech doslova vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a aerárium nabízí ideální mikroklima. Zaléváme jednou týdně rosením nebo čajovou lžičkou, abychom v aeráriu udrželi potřebnou vlhkost.
Foto: archiv redakce
Zda je dostatečná, nám napoví zelená barva mechu, případně vlhkost kamínků. Pokud se nám mech podaří trochu přelít, zase tolik to nevadí. Pozor na tvrdou vodu a chlór, na ty je mech citlivý.
Sukulenty
Šťavnaté rostliny z pouště
Potřebují dostatek světla, ideálně i plné slunce. V chladnějších měsících zaléváme jednou za měsíc zhruba jednou až třemi čajovými lžičkami vody, v teplejších měsících zaléváme stejným množstvím vody jednou týdně. Přičemž platí, že méně je někdy více – přelité sukulenty by mohly uhnít.
Foto: archiv redakce