Když se řekne eukalyptus, v první chvíli mnohým vyvstane na mysli roztomilý medvídek koala, pro kterého jsou jeho listy oblíbeným jídlem. Někdo si představí příjemnou vůni v aromalampě nebo dekorační věnec a já stále zelenou větvičku ve váze. Pokud eukalyptu zajistíte dostatečně slunné místo, můžete ho pěstovat i na balkonech a terasách.
Jak už titulek článku napovídá, eukalyptus velmi dobře snáší plné slunce, koneckonců pochází z Austrálie. Je tedy ideální pěstovat ho venku na balkoně či terase, kde bude mít dostatek slunečních paprsků, které potřebuje pro to, aby se mu opravdu dařilo. Vyberte mu co nejslunnější stanoviště. V květináčích lze koupit jak mladé rostlinky, tak už vzrostlé keříky. S dostatkem slunečního světla a tepla se jejich velikost za pár měsíců může i zdvojnásobit. Ve chvíli, kdy na eukalyptus svítí slunce, se šedozelená barva jeho zaoblených listů mění na zelenou a stříbrnou. Jednotlivé odrůdy se liší odolností a rychlostí růstů. Asi nejběžnější je Eucalyptus gunnii.
Substrát, zálivka
Eukalyptus snese většinu půdních typů, ideálně s kyselým až neutrálním pH, vyhněte se pouze těžkým jílovitým půdám. Zahradníci doporučují použít dva díly zeminy, díl rašeliny a díl písku. Po nákupu rostlinku přesaďte do větší nádoby, která by ale neměla být příliš velká. Pozor na poškození kořenů, na to je eukalyptus velmi citlivý. Do jisté míry je odolný vůči suchu, ale ve chvíli, kdy strčíte do půdy prst a ta bude úplně suchá, je potřeba rostlinu zalít. Pamatujte na to, že by neměla stát ve vodě, ale ani zůstat bez zálivky déle než týden.
Foto: Bloemenbureau Holland
Hnojení
Ve vegetačním období, což je od dubna do srpna, můžete eukalyptus hnojit jednou týdně hnojivem pro pokojové rostliny s nízkým obsahem dusíku a s vyšším obsahem draslíku, například Kristalonem na květ a plod.
Foto: Bloemenbureau Holland
Přezimování
Jakmile se dny začnou zkracovat a venkovní teploty snižovat, přemístěte rostlinu do chladnější místnosti (mezi cca 10–13 °C) co nejblíže k oknu, ideálně jižního směru. Rostlinu přestaňte hnojit a zmírněte zálivku. Nelekněte se, jeho růst se velmi zpomalí, možná až zastaví. I přes vaši značnou péči se může stát, že se eukalyptus nepovede přezimovat. Nebuďte smutní, příště to třeba vyjde a na jaře váš eukalyptus zase ožije a začne pouštět nové výhonky.