Byla vám diagnostikována celiakie a doživotní bezlepková dieta se vám ve světle toho, co všechno nesmíte, jeví jako naprostá tragédie? Hoďte černé myšlenky za hlavu a přijměte celiakii jako novou výzvu, jako možnost stravovat se lépe a zdravěji.
Co je lepek a kde číhá
Lepek je bílkovina obsažená v různých druzích obilovin, jako je pšenice, ječmen, žito či špalda. Celiaci tedy musí zapomenout na běžné pečivo, chléb, těstoviny, ale i na hotová a smažená jídla. Lepek mohou obsahovat i některé uzeniny, cukrovinky a mléčné výrobky. Výrobci mají zákonnou povinnost poskytovat spotřebitelům informace o potravinách, proto je potřeba sledovat složení výrobků na obalech, protože mnoho výrobků obsahuje skrytý lepek.
Foto: archiv redakce
Označení potravin
V obchodech je k dostání hodně kvalitních bezlepkových potravin v podobě různých směsí mouky, druhů pečiva, těstovin, sladkostí a slaných pochutin, ale i běžných produktů jako koření. I tak se raději doporučuje sledovat a číst složení. Zárukou bezlepkovosti je symbol přeškrtnutého klasu na obalech nebo označení gluten free, což je celosvětové označení pro potraviny bez lepku. Také existuje mnoho přirozeně bezlepkových potravin, například rýže, brambory, vejce, maso, ryby, kukuřice, ovoce, zelenina a řada mléčných výrobků.
Foto: archiv redakce
Jde to i bez lepku
V bezlepkové variantě lze připravit opravdu cokoliv, tedy i voňavý chléb, koláče s lákavou náplní nebo oblíbenou bábovku, chce to jen vybavit se trpělivostí a začít zkoušet péct z bezlepkových surovin, protože mají jiné vlastnosti než ty klasické. Začátky možná nebudou úplně zdařilé, ale žádný učený z nebe nespadl, tak se nenechte odradit a odměřujte, važte, míchejte, pečte a zkoušejte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Pokud bojujete s časem, můžete vyzkoušet již namíchané bezlepkové směsi.