Na praní velkého prádla prý kdysi dostávaly pracující ženy den volna. S vybavením, které měly k dispozici, to možná ani nestačilo. S moderní pračkou, sušičkou a žehličkou to ale není žádný problém. A nikdo se přitom zbytečně nenadře.
EKOLOGICKY A EFEKTIVNĚ
Nové typy automatických praček a sušiček jsou vybaveny řadou programů, které jsou zaměřené na různé typy prádla. Kromě bavlněných, syntetických, bílých a barevných textilií si ohleduplně poradí i s choulostivějšími materiály, jako je vlna, hedvábí i peří. Doba si však žádá víc. Od pračky už dnes očekáváme, že prádlo vypere nejen dobře, ale i hospodárně bez zbytečných ztrát vody a energie. V moderních pračkách vybavených senzory, které přizpůsobí spotřebu energie a vody množství prádla, nebo automatickým dávkováním zajišťujícím optimální dávkování pracího prostředku je tak možné ekonomicky vyprat i menší množství prádla bez nutnosti využití plné kapacity spotřebiče.
Foto: archiv redakce
Nejnovější pračky jsou nyní vybaveny ekologickými programy, které místo vyšší teploty využívají při praní delší čas. Tyto úsporné programy sice trvají až 3 hodiny, výsledek je však velmi dobrý. Zároveň však disponují i méně hospodárným programem, který se, byť s větší spotřebou, vypořádá se standardní dávkou bílého prádla za necelou hodinu.
CHYTRÉ SUŠENÍ
Sušičky se v mnoha domácnostech stávají nepostradatelnou součástí automatických praček. Kvalita sušení, které poskytují v rekordním čase, přesvědčila už i uživatele, kteří mají v domácnosti dostatek prostoru na klasické sušení na šňůrách nebo sušácích. Výmluvným argumentem pro mnohé jsou i zbytky nečistot a drobných textilních chuchvalců, které zůstanou po sušení prádla zachycené ve filtru spotřebiče. Efektivita sušení se však výrazně změnila až po té, co se začala využívat tepelná čerpadla, která dokázala snížit spotřebu energie až o 80 %.
Foto: archiv redakce
Moderní sušičky tak mají již běžně jako pračky energetickou třídu A s několika plusy. Komu se sušička do domácnosti nevejde, může si pořídit prostorově výhodnější kombinaci pračky se sušičkou. I když je určitou nevýhodou těchto typů vyšší spotřeba energie, dokážou vyprat až 10 kg a usušit 6 kg prádla v jedné dávce. V souvislosti s trendem chytrých domácností jsou na trhu také sušičky a pračky, které se dají prostřednictvím aplikace ovládat na dálku mobilem.
PÁRA V AKCI
S původní žehličkou bez parní funkce by si už asi nejedna mladší hospodyňka nevěděla rady. Napařování se u těchto typů žehliček nahrazovalo manuálním zvlhčováním prádla, k jehož dokonalému vysušení bylo pak třeba nepřiměřeně zvýšit teplotu žehlicí plochy. Napařovací žehličky s rovnoměrným dávkováním optimálního množství páry jsou už dnes naštěstí normou. Ještě efektivnější výsledek poskytují různé žehlicí systémy, jako jsou například parní generátory nebo napařovače.
Foto: archiv redakce
Parní generátory jsou vhodné zejména pro početnější domácnosti, kde je třeba se často vypořádat s velkým košem prádla. Generátor vytvoří až šestkrát větší množství páry a pracuje s vyšším tlakem. Parní náraz je tak intenzivnější, takže pára snáz pronikne do vlákna, žehlená plocha se zafixuje a nekrabatí se. Díky intenzivnímu působení páry stačí žehlit textilie jen z jedné strany a u vícevrstvého oblečení nebo ložního povlečení i dvě vrstvy najednou, takže se doba žehlení výrazně zkrátí.
Foto: archiv redakce
Silná pára navíc prádlo dezinfikuje, což je důležité u prádla pro kojence nebo u textilií praných při nízkých teplotách. Rychlou a jednoduchou možnost úpravy pomuchlaného prádla bez žehlicího prkna nabízejí parní napařovače oděvů, které se o prádlo postarají přímo na ramínku. Vyrábějí se v ruční verzi, která je vhodná pro cestování, nebo ve větším stojanovém a výkonnějším provedení.