Nejenže vyzařují zdravou energii, ale také zvyšují vlhkost vzduchu,
produkují kyslík a jsou efektivním nástrojem, jak zabydlet jakýkoliv prostor, dětský pokoj nevyjímaje. Vybrala jsem tři zajímavé a bezpečné pokojovky vhodné do dětského království plus jednu bonusovou,
kterou budou děti doslova milovat!
Zelenec
(Chlorophytum comosum)
Přizpůsobivá a nenáročná pokojovka prokazatelně zbavuje vzduch toxických látek. Proč se jí říká pavoučí rostlina? Na svých převislých stoncích nese drobné bílé květy, později vyhání mladé rostliny, které visí dolů jako pavouci, čímž rozhodně stoupne v očích malých spidermanů. Malé „pavouky“ můžete nechat viset na mateřské rostlině a nechat je zakořenit ve vodě či rovnou v půdě poblíž květináče a poté je odříznout. Případně je odříznout rovnou, dopřát jim vydatnou zálivku a ideálně pomocí plastového sáčku s dírkami vytvořit pařník a čekat až zakoření. Rostlině se bude dobře dařit, pokud ji umístíte na nepřímé světlo a dopřejete jí spíše menší zálivku. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů. Hnědnutí konců listů je následkem používání chlorované vody, ale rostlině nijak neublíží. Občas ji proto zalijte dešťovou nebo destilovanou vodou.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND, ISTOCK
Africká fialka
(Saintpaulia)
Jasné a veselé květy v kombinaci s měkkými chlupatými listy, které budou děti na dotyk bavit, dělají z fialek dalšího skvělého adepta k umístění právě do dětského pokoje. Ideální stanoviště je asi metr od okna orientovaného na jih nebo západ. Květináče pravidelně otáčejte, protože světlo podporuje kvetení, přičemž fialky s tmavě zelenými listy vyžadují více světla než rostliny se středně zelenými listy. Vyžaduje lehkou a prodyšnou půdu, ideální je kombinace zeminy pro pokojové rostliny, perlitu, vermikulitu a jemného písku. Fialky jsou na vodu vybíravé, zalévejte je odstátou vlažnou vodou. Nikdy je nenechávejte stát ve vodě nebo vyschnout. Přesazujte asi jednou ročně do květináče asi o 1/3 většího, než je fialka. Pokud rostlina přestává kvést a světlají ji listy, potřebuje přihnojit speciálním hnojivem pro fialky.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND, ISTOCK
Aloe pravá
(Aloe vera)
Pro děti se stává atraktivní díky listům obsahujícím léčivý gel, který se používá na menší zranění. Nenáročná suchomilná sukulentní rostlina miluje co nejsvětlejší stanoviště bez přímých slunečních paprsků. Ideální je okno orientované jižním nebo západním směrem. Vyhovuje jí zemina pro sukulenty nebo běžná zemina doplněná perlitem nebo hrubším pískem. Ujistěte se, že květináč má dostatek drenážních otvorů, protože aloe nesnese nadbytečné přemokření, což je také nejčastějším důvodem jejího předčasného konce. Nezalévejte ji pokud není půda na dotek suchá. Toužíte-li po květu, přesuňte aloe na zimu do místnosti s teplotou kolem 15 °C, omezte zálivku a dopřejte jí dostatek prostoru v květináči. Aloe přesazujte ve chvíli, kdy ji začnou prorůstat kořeny odtokovým otvorem. Na jaře ji přihnojte hnojivem s vyšším obsahem fosforu.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND, ISTOCK
Citlivka stydlivá
(Mimosa pudica)
Poutavá rostlina, které se v našich končinách říká také netýkavka, v západních zemích ji znají pod názvem Tickle me, což v překladu znamená „lechtej mě“, čímž napovídám, proč ji děti budou milovat. Zajímavá je tím, že je citlivá na zmíněné polechtání, změnu teploty nebo intenzitu světla, což má za následek, že se její listy kapradinového vzhledu rychle svinou a svěsí, což lze pozorovat pouhým okem. S přibývajícím věkem se tato schopnost snižuje. Umístěte ji na světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu. Substrát s příměsí rašeliny udržujte stále mírně vlhký a v době vegetace přihnojte tekutým hnojivem. Vyhovuje jí i vyšší vlhkost vzduchu. Při správné péči se v letních měsících můžete dočkat růžových květů ve tvaru koule.
Foto: BLOEMENBUREAU HOLLAND, ISTOCK
TIP REDAKCE:
Pro děti bude zajímavé, že ji můžete vypěstovat ze semínek. Stačí je namočit na pár hodin do teplé vody a zasít asi do půlcentimetrové hloubky. Vhodná teplota je 25 °C a ideální je zvýšit vzdušnou vlhkost, například použitím fólie, kterou odstraňte, jakmile se objeví první lístky, což bude za cca 4–8 týdnů.