Přivítali jste jaro elegantními tulipány, nádherně vonícími hyacinty, narciskami, které září jako slunce, nebesky modrými modřenci nebo primulkami v zářivých barvách? Víte ale, jak se o ně postarat, aby se jim dařilo co nejdéle a potěšily vás i příští rok?
IDEÁLNÍ STANOVIŠTĚ A ZÁLIVKA
Pamatujte na to, že jarní kytičky mají rády chladnější počasí! Jsou tedy ideální do truhlíků za okno nebo na terasu. Pokud je chcete mít doma, najděte jim co nejchladnější místo, jako je třeba chodba, schodiště nebo nevytápěná místnost, protože v obývacím pokoji, kde se topí, během několika dnů odkvetou. Odkvétání může rovněž urychlit etylen, který se uvolňuje ze zralého ovoce, zejména jablek. Proto by rostlinka neměla stát poblíž mísy s ovocem.
Foto: archiv redakce
Pokud doma chladnější a zároveň světlý prostor nemáte, přeneste rostlinku do chladu alespoň na noc. Důležité je cibuloviny nepřesazovat, protože manipulací s kořeny snadno ohrozíte růst cibule i celé rostliny. Zalévejte je tak, aby substrát zůstával stále mírně vlhký. Nezalévejte do středu rostlinky a na pupeny. Pozor, aby rostlinka nestála ve vodě, což by vedlo k hnilobě cibulek a nadměrnému růstu stonku, který by se mohl pod tíhou květů ohnout.
ROZKVETLÉ JARO I NAPŘESROK
Krása tulipánů, hyacintů, narcisů a dalších cibulovin odkvetla, co teď? S minimální péčí se můžete z rychlených cibulovin po odkvětu těšit i příští rok. Povadlé květy neotrhávejte, ale vyčkejte do zaschnutí posledního a pak naráz všechny ostříhejte, čímž zamezíte tvorbě semeníku na úkor vysilování cibulek. Dále máte dvě možnosti, jak s nimi naložit. Počkat, až nebude půda promrzlá, a cibulky do ní hned zasadit. Pokud už nepřijdou mrazy nebo je nezničí hraboši, příští rok vám znovu vykvetou.
Foto: archiv redakce
Nebo je můžete uložit na suché a vzdušné místo s teplotou 15 až 25 °C, nechat zaschnout a poté otrhat oschlé listy a opatrně očistit od zbytků půdy, abyste nestrhli slupku. Dobré je cibule čas od času zkontrolovat, zda nejsou napadené plísní. Na podzim je můžete zasadit na záhon a těšit se na jaro. Cibule lze vrátit i do květináčů, ale může se stát, že nevykvetou, protože rychlením ztratily sílu, kterou nejlépe načerpají v zahradě.
Narcisy
Pyšní se nádhernými květy od bílé přes smetanovou, žlutou až po losově růžovou a přinášejí do domu něžnou krásu
Foto: archiv redakce
Hyacinty
Jsou symbolem klidu a mohou mít různý tvar květenství i barvu květů, od bílé přes růžovou až po fialovou
Foto: archiv redakce
Tulipány
Krásně vyniknou, osázíme-li je hustě tak, aby se vzájemně dotýkaly. Do nádoby o O 30 cm se vejde asi 25 cibulí
Foto: archiv redakce
Modřence
Nádherné příbuzné hyacintů, krásně vyniknou vedle pryskyřníků a kaliny v jarním či velikonočním aranžmá...
Foto: archiv redakce
Primule
Patří k nejznámějším prvním poslům jara a každý rok překvapují krásnějšími a výraznějšími barevnými odstíny květů
Foto: archiv redakce
CHYTRÉ RADY
- Kupujte rostlinky, které mají teprve poupata, vydrží vám déle!
- Pokud dodržíte pravidlo, že jarní květiny potřebují nižší teplotu, pak vám budou dělat parádu po celé týdny!
- Cibulovinám se nejlépe daří, když jsou zasazeny náležitě hluboko, tzn., že hloubka jamky by měla odpovídat cca trojnásobku velikosti cibule.
- Tulipány v květináči po odkvětu můžeme buď vyhodit, nebo je vytáhnout z květináče a okamžitě je přesadit do volné půdy, kde postranní cibulky nasbírají živiny do dalších let.
FOTO: BLUMEN