Záplava zelených listů a krásné nápadité květy připomínající hvězdu, které v závislosti na druhu a odrůdě září v široké škále barev, předurčují mučenku k tomu stát se nepřehlédnutelnou ozdobou terasy či balkónu. Pokud jí dovolíte plazit se po stěně, pergole nebo jiné opoře, získáte navíc i přirozenou zelenou kulisu.
Mučenka Passiflora
Popínavá rostlina s více než 500 různými druhy, kterou pěstovaly již naše babičky. Nejčastější barvou květů jsou odstíny modré a fialové, ale výjimkou nejsou ani bílé, žluté, oranžové a červené květy. Nejběžnějším druhem vhodným i pro začínající pěstitele je Passiflora caerulea. Mučenka kvete celé léto až do podzimu. Některé druhy po vydatném horkém létě dokonce plodí jedlé plody. Vše, co potřebuje ke spokojenému růstu, je hlubší květináč s drenáží a slunné místo. Mučenky jsou také fantastickými šplhavci, za rok jsou schopné vyrůst více než 4,5 metru, tudíž budou potřebovat něco, po čem se můžou plazit. Ideálně opěrnou konstrukci z drátu, bambusu nebo dřeva, často se také namotávají do kruhu.
Foto: iStock
Toužíte po plodech?
Pokud si chcete pochutnávat na plodech, pořiďte si některou z jedlých odrůd, např. Passiflora edulis nebo Passiflora mollissima, které jsou známé také pod názvem „marakuja“. Pamatujte však, že mučenky jsou cizosprašné rostliny, proto se budete muset postarat o opylení, ideálně pořízením více odrůd či jedinců z rozdílných semen.
Foto: iStock
Péče a stanoviště
Mučenkám vyhovuje středně lehký substrát pro pokojové rostliny. Udržet vlhkost pomůže, pokud na povrch půdy nasypete vrstvu písku. Zálivka ideálně do misky, v teplých měsících pravidelná vydatnější, ale pozor na přemokření, může vést k uhnívání kořenů. V zimě je nutné zálivku omezit na minimum tak, aby zemina úplně nevyschla. Optimální teplota pro přezimování se pohybuje mezi 7 až 15 stupni. Vyplatí se pravidelné hnojení. Na jaře hnojivem podporujícím růst, v létě kvetení, např. Kristalon. Květů se můžete dočkat poměrně rychle, pokud však nechce kvést, mělo by pomoci zastřihnutí, protože mučenky kvetou pouze na nových výhonech. Potřebují teplé a slunné stanoviště, ideálně u stěny směřující na jih nebo západ, případně jejich kombinaci. Při nedostatku světla nepokvetou.