Pokojové rostliny nejenže krásně vypadají a zabydlují interiér, ale mnohé z nich mají jedinečnou schopnost absorbovat škodlivé látky, které se do vzduchu uvolňují z nábytku, barev, tapet, koberců, elektronických zařízení i čisticích prostředků, čímž zlepšují vnitřní klima a my dýcháme čistý vzduch.
Ledviník (Nephrolepis exaltata)
Dekorativní kapradina z ovzduší nejlépe filtruje formaldehyd a xylen. Tato skvělá čistička vzduchu má ráda vlhkost, nižší teplotu a polostín, což ji činí rostlinou vhodnou do koupelen. Pokud jí zajistíte pravidelné rosení, zejména v topné sezóně, dařit se jí bude i v jiných částech bytu, přičemž je vhodné pravidelně kontrolovat vlhkost půdy. Krásně vynikne v závěsném květináči.
Dračinec (Draceana marginata)
Pro svou vysokou schopnost absorbovat formaldehyd, oxid uhelnatý, benzen i tabákový kouř a dodat stojatému vzduchu v místnosti svěžest je dracéna vhodnou rostlinou do ložnic a místností kde se kouří. Známé jsou i tím, že zachycují alergeny a zadržují je ve svých listech. Vyhovuje jí teplé, světlé, ale ne slunné stanoviště. Vyžaduje pravidelnou zálivku s občasným rosením listů, nemá ráda přemokření a je vhodná také pro hydroponii. Pozor! Pro domácí zvířata je díky krystalkům šťavelanu vápenatého silně toxická.
Lopatkovec (Spathiphyllum)
Nenáročná krasavice s lesklými listy a bílými květy čistí vzduch, odstraňuje toxiny a zvyšuje vlhkost vzduchu, což ocení hlavně alergici. Je tedy ideální rostlinou do ložnic a všude tam, kde je vyšší vzdušná vlhkost a v zimě chladněji. Nepotřebuje mnoho světla, vystačí si dokonce i s umělým osvětlením a mírnou pravidelnou zálivkou. Rostlina je jedovatá, umístěte ji mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Listy jsou lapače prachu a alergici mohou mít problém s pylem květů.
Šplhavnice (Epipremnum pinnatum)
Popínavé a rychle rostoucí rostlině, která se opory přidržuje vzdušnými kořeny, se také někdy říká potos. Dobře čistí vzduch od formaldehydu, zejména v nově vymalovaných a nábytkem zařízených místnostech. Odstraňuje ze vzduchu i oxid uhelnatý, v ložnici během spánku tedy zajistí dostatek kyslíku. Potřebuje světlé až stinné místo bez průvanu, přičemž ve stínu mizí pestrost listů. Při dobré zálivce snáší i vyšší teploty. Pozor, je jedovatá. Studie ukazují, že šplhavnice pomáhá odstraňovat i pachy.
Zelenec (Chlorophytum comosum)
Tato nenáročná rostlina patří mezi skvělé přírodní čističe a zvlhčovače vzduchu. Dokáže místnost vyčistit od oxidu uhelnatého, toluenu, xylenu, formaldehydu a benzenu. Je vhodná do všech místností s plynem, ohřívači vody nebo přímotopy a všude tam, kde se nacházejí lepenkové desky či izolační materiály... Potřebuje jasné nepřímé sluneční světlo a mírnou zálivku. Nevadí jí ani střídání období sucha a vlhka. Krása této rostliny nejlépe vynikne v závěsném květináči.
Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Rostlina, oblíbená zejména v 50. letech, produkuje i během noci kyslík, zatímco přijímá oxid uhličitý. Umí také vyčistit vzduch od běžných domácích toxinů, zejména toluenu a benzenu. Funguje tak jako přirozený vzduchový filtr, čímž významně zlepšuje spánek. Je tedy ideální rostlinou do ložnic. Tchynin jazyk je nenáročný na světlo i péči. Zálivka postačí i jednou za 14 dní, nevyžaduje vzdušnou vlhkost a snáší teploty od 12 stupňů. Vzácně tato rostlina může i vykvést a sluší pánským interiérům.