Tak jako slunečnice každým dnem otáčí se za sluncem, jak zní v písni z 30. let, se i vy můžete otáčet za slunečnicí nejen na vaší zahradě, ale i v obýváku, balkóně či na terase. Jedinečnou květinu s jasně žlutými květy, která dokáže kamkoli vnést doslova letní náladu, lze totiž pěstovat i v květináči.
SLUNEČNICE V ZAHRADĚ
Slunečnice známe především jako zahradní rostliny, nejčastěji pěstované na záhonech nebo u plotu, kde mohou dorůst během několika měsíců i více než tři metry. Jejich pěstování není náročné, ale je potřeba vědět, že slunečnice vyžadují slunné a před silnějším větrem chráněné místo a mají rády propustnou a na živiny bohatou zeminu. Rostliny od výšky zhruba tří desítek centimetrů je doporučeno vyvazovat nebo jim poskytnout oporu. Důvod je jednoduchý, slunečnice mělce koření, proto jí sebemenší poryv větru nebo dlouhotrvající déšť mohou uškodit.
SLUNEČNICE V INTERIÉRU A NA BALKÓNĚ
Nižší odrůdy slunečnic lze pěstovat v ná dobách na terase, balkóně, okenním parapetu, ale i v bytě. Slunečnice nemají rády přesazování, proto pokud vyséváte nejdřív do sadbovačů, dejte pozor, abyste při přesazování do květináče nepoškodili kořenový bal, protože pak by vám s velkou pravděpodobností rostlinky uhynuly.
Tyto slunečnice nejsou logicky tak vysoké jako ty zahradní, ale jejich velkým plusem je, že neuvolňují pyl, tudíž srdce květu zůstává tmavé, a tvoří tak krásný kontrast se žlutými okvětními lístky. Vybírat můžete nejen podle výšky, ale i podle vyšlechtěných barev od zmíněné žluté přes oranžovou až po tmavě hnědou. Slunečnici si můžete také koupit. Vybírejte rostliny se zdravými a silnými stonky a množstvím pupenů (poupat) na stonku. Ujistěte se také, že substrát je dostatečně vlhký a rostlina nemá svěšené listy. Slunečnice, jak samotný název napovídá, miluje slunce a dostatek světla a vzduchu. Potřebuje hodně vody, substrát by měl být stále mírně vlhký, ale pozor nesnáší trvale zamokřené kořeny. Uschlé listy odstraňujte co nejčastěji, aby nové pupeny měly více prostoru.
FOTO: BLUMEN BÜRO HOLLAND A ISTOCK