Koupě staršího bytu může být v době rostoucích cen řešením, jak najít dostupné vlastní bydlení. Starší byty ale skrývají mnoho nástrah, které musíte odhalit. V článku se podíváme na některé z nich.
Jak jsou na tom rozvody a odpady?
Velice důležitá je kontrola stavu rozvodů elektřiny, vodovodního potrubí, plynového potrubí a odpadů. Začneme-li od posledního zmíněného, klidní pravděpodobně můžete být, pokud jsou pro odpady uvnitř domu použity plastové HT trubky. S největší pravděpodobností to znamená, že odpady prošly před několika lety rekonstrukcí. Na podrobnosti se ale zeptejte majitele bytu nebo správce nemovitosti.
V případě elektřiny zpozorněte, je-li takzvaně „v hliníku“. Takové rozvody dnes z mnoha důvodů doporučujeme vyměnit za měděné. Nenechte se ale ukolébat tím, když se prodávající budu chlubit skutečností, že elektřina již „v mědi“ je. Před dominancí hliníku se totiž pro rozvody elektřiny používala právě měď a může to tedy naopak znamenat, že rozvody elektřiny jsou již desítky let staré a ani v takovém případně se rekonstrukci pravděpodobně nevyhnete.
Olověné vodovodní potrubí už je dnes spíše vzácností. Pokud byste na takový byt narazili, jde o jasný signál, že rekonstrukce bude nezbytná, protože byt pravděpodobně zásadní modernizací neprošel od kolaudace. V případě vody se dnes nejčastěji používá potrubí plastové.
Nebojte se nahlédnout pod povrch
Při prodeji bytu prodávající či realitní kancelář provedou takzvaný homestaging. V interiéru se narychlo opraví největší nešvary a byt se vyzdobí doplňky, aby působil dokonalým a moderním dojmem. Při prohlídce je vaším úkolem nahlédnout pod tuto „slupku“ a prozkoumat byt do hloubky.
Nebojte se proto nábytek odsunout stranou a pohlédnout na místa, která pravděpodobně „rychlovylepšením“ neprošla. Otevřete skříňky a zásuvky, pusťte současně vodu z více kohoutků (ověříte, zda neklesá v takovém případě tlak v potrubí), můžete i zkusit zapnout více světel a spotřebičů (ověříte, zda zátěž nevyhazuje jističe). Nenechte zkrátka nic náhodě. Řešit reklamace po podepsání kupní smlouvy je nesrovnatelně náročnější.
Kontrolujte také administrativní záležitosti
Každou smlouvu nechte před podpisem ověřit advokátem. Nevěřte tomu, že protistrana má smlouvu nastavenou objektivně. Realitní makléř vždy hájí zájmy své a zájmy prodávajícího, který je jeho klientem. Obezřetnost je proto na místě.
Nechte si také vystavit potvrzení od SVJ, že prodávající nemá vůči němu žádné dluhy na pravidelných poplatcích. Existují situace, kdy takové dluhy včetně úroků dosahují stovek tisíc korun a nejde o zcela ojedinělé případy. Na podobné problémy naopak můžete narazit i v luxusních nemovitostech v centru Prahy.