Zelené střechy nemají jen funkci estetickou, ale výrazně přispívají k absorbování prachových částic, zlepšení zvukové a tepelné izolace, zadržování dešťové vody a rozvoji místní biodiverzity.
Výhody zelených střech
Z hlediska zdravějšího prostředí jsou zelené střechy oceňovány zvláště ve městech. Pozitivně ovlivňují ovzduší, např. tím, že produkují kyslík, zachycují prach a škodliviny. Příznivý vliv mají také na vlhkost vzduchu a v létě snižují sluneční žár. Kromě toho přinášejí užitek i samotné stavbě, na střechách tvoří ochranu proti větru, zvyšují požární odolnost a také pohlcují hluk. Než se pustíte do vytváření zelené střechy, měli byste začít tím, že zjistíte nosnost té vaší. Tento posudek si nechte vypracovat od statika. Na střeše s nosností do 300 kg/m2 připadá v úvahu pouze její ozelenění.
Foto: iStock
Intenzivní, nebo extenzivní?
Na trhu se setkáte se třemi typy zelených střech podle druhů zasázených rostlin a intenzity údržby. Jedná se o typy extenzivní, polointenzivní a intenzivní zelené (vegetační) střechy. Extenzivní střechy jsou vhodné na pěstování sukulentních rostlin a mechů. Intenzivní vegetační střechy se obvykle pokrývají trávníkem, keři nebo stromy. Vysadit je na nich možné i například zeleninovou zahrádku. Polointenzivní střecha je jakousi zlatou střední cestou mezi oběma typy. Obvykle na ní rostou traviny, bylinky nebo drobné keře. Je proto opravdu jen na vás a vašich preferencích, jakou ze střech vyberete.
Vegetační střechy vynikají mnoha pozitivními vlastnosti:
umějí zlepšit mikroklima v domě, zabraňují přehřívání prostoru v podkroví, snižují pronikání hluku a zadržují vodu.