Osvětlení domu a jeho přilehlých částí je pro pocit bezpečí a orientace bezesporu potřebné, osvětlení zahrady zase žádoucí pro vytvoření příjemné atmosféry, ale všeho s mírou. Myslete na hmyz a přírodu jako takovou a buďte při výběru a instalaci venkovního osvětlení zodpovědní a užijte si pocit, že jste i tímto málem přispěli k záchraně hmyzu.
Proč přemýšlet nad osvětlením?
Protože nepřiměřené osvětlení, respektive jeho barva způsobuje dezorientaci a komplikuje komunikaci hmyzu a jiných zvířat, a vytváří tak problémy s hledáním potravy, rozmnožováním i predací.
Foto: Philips
Reflektorové LED nástěnné osvětlení z řady HUE (Philips), teplota barvy světla 2 000–6 600 K, kompatibilní se SMART HOME, cena 3 790 Kč, www.hornbach.cz
Přívětivé řešení
Zvolte takovou barvu světla, která je pro hmyz a zvířata přátelská. Světlo, které hmyz doslova přitahuje, je takové, které obsahuje velké množství modré, tzv. studené světlo. Takovou lampu si hmyz snadno splete s měsícem, který je důležitý pro jeho orientaci, a není pak schopen najít potravu.
Barva světla přátelská k hmyzu
Úhynu hmyzu vlivem modrého a bílého LED světla lze zabránit tak, že pro osvětlení domu a zahrady použijete svítidla se světlem od teploty chromatičnosti 2 200 K a nižší, která jsou zcela dostačující k tomu, aby plnila svůj účel, tedy zajistila pocit bezpečí kolem domu a kouzelnou atmosféru ve vaší zahradě, a přitom jsou přátelštější nejen ke hmyzu.
Pamatujte na to, že čím více červené barvy světlo obsahuje, tím je pro hmyz méně nebezpečné. Zlatá barva světla vyzařující světelnou barvu mezi 2 200 a 3 000 K vytvoří na zahradě či terase útulnou atmosféru jako při zapálených svíčkách nebo při západu slunce. Setkat se můžete také s označením teplé bílé světlo a světlo se zlatým spektrem.
Kam ideálně světlo namířit?
Není pochyb, že hra světla a stínů dodává zahradě hloubku, ale ať už se chcete těšit z nasvíceného záhonu, keře, nebo stromu, měli byste dbát na to, aby v zahradě zůstalo dostatek neosvětlených ploch, ve kterých by se zvířata hledající potravu pod rouškou tmy mohla nerušeně pohybovat, a nenarušil se tak jejich přirozený životní rytmus. Při osvětlování stromů dbejte na to, abyste neosvětlili hnízdící ptáky, případně otvory pro netopýry. Vhodným řešením k nasvícení domu je nástěnné osvětlení, které vrhá nepřímé světlo.
Foto: Ledvance
Sada LED svítidel Smart+ (Ledvance), teplota barvy světla teplá bílá a RGB (16 mil. barev), ovládání přes aplikaci LEDVANCE SMART, cena od 1 490 Kč, www.bauhaus.cz
Foto: Paulmann
Sloupkové LED svítidlo Plate (Paulmann), barva teploty světla 2 200 K, možnost ovládání v rámci systému SMART HOME pro chytré telefony a tablety, cena 2 678 Kč, www.aulix.cz
Sviťte zodpovědně
Osvětlujte pouze plochy, které skutečně používáte, např. pokud grilujete na terase, není nutné svítit na předzahrádce.
Při výběru světel pro orientaci kolem domu vybírejte světla s takovými povrchy, které zbytečně neodrážejí světlo.
Pokud je to možné, nainstalujte časovače nebo snímače pohybu, které světla automaticky vypnou. Případně použijte stmívání základních světel na nejnižší možnou intenzitu. Není nutné svítit celou noc, zvláště pokud nemusíte za tmy vycházet ven.
Pomoci mohou také filtry nebo přelepovací oranžové a červené fólie proti modrému a zelenému světlu, která – když odbočíme do interiérů – vyzařují třeba i displeje budíku či kontrolky na různých elektronických zařízeních nebo i dětské chůvičky. Zelené a modré světlo zpomaluje tvorbu melatoninu, čímž nás připravuje o kvalitní spánek, tedy narušuje náš cirkadiánní rytmus.
Foto: Paulmann
Vestavné LED osvětlení Plug & Shine (Paulmann), možnost stmívání, barva teploty světla 3 000 K, cena 2 190 Kč, www.hornbach.cz