Milovníci skandinávského designu nemohli nezaznamenat, že v interiérech se často objevují pokojové rostliny, které nás svým neotřelým vzhledem – ať tvarem listů, jejich barvou či texturou – nutí pátrat po tom, co jsou zač…
Pilea
(Pilea peperomioides)
Je často nazývaná palačinkovou kytkou, chinese money plant či UFO. V poslední době je označována jako královna Instagramu.
Miluje dostatek přirozeného rozptýleného světla bez přímých slunečních paprsků, které by ji mohly spálit. Potřebuje dobře propustnou půdu, ideálně substrát s pískem a nádobu s drenážním otvorem, aby nestála ve vodě, protože přemokření jí nesvědčí. Mezi každou zálivkou by půda měla lehce vyschnout, přes zimu je dobré zálivku omezit. Lehce zvlněné listy značí, že rostlina potřebuje vodu. Kroucení listů zase poukazuje na nadměrnou zálivku, přílišné slunce nebo kombinaci obojího. Pilea má tendenci naklánět se za světlem, proto ji čas od času pootočte, jen tak bude pěkně tvarovaná a košatá. U starších rostlin může docházet k postupnému žloutnutí, schnutí až padání listů, které už na stejném místě nikdy nedorostou. Jediný způsob, jak pileu množit, je počkat, až rostlině dorostou z podzemních výhonů nové malé rostlinky. Takovou malou rostlinku spolu s částí podzemního výhonu a kořenů zasaďte přímo do květináče, případně jí nechte zakořenit ve vodě.
RIPSÁLIS
(Rhipsalis cassutha)
Kaktusu se moc nepodobá, ale přesto jím je, pouze má místo trnů dlouhá převislá vlákna, která lze zastřihovat.
Tato lehce bizarní rostlina vyžaduje světlé místo bez přímého slunce a substrát pro kaktusy a sukulenty. Zálivka by měla být spíše mírná, občas je dobré nechat substrát úplně vyschnout.
Foto: archiv redakce
Vydatnější zálivku potřebuje pouze poté, co se na něm objeví poupata, a to až do konce kvetení. V zimě vykvete malými bílými kvítky, ze kterých se na jaře vyvinou bílé bobulky. Vyžaduje nižší teplotu.
Starček převislý
(Senecio rowleyanus)
Krásná převislá rostlina s listy, které se podobají hrášku či korálkům, proto je známá i pod anglickým názvem string of perls, v překladu perlový náhrdelník.
Tento krásný nenáročný sukulent zvládnou pěstovat i ti, kterým se pěstování rostlin moc nedaří. Starček miluje slunné stanoviště a občasnou vydatnou zálivku ve chvíli, kdy substrát úplně vyschne. Je ale důležité zalévat spodem, tedy pouze do misky. Ideálně hnojíme hnojivem pro kaktusy. V období zimního klidu zálivku omezíme a rostlinu můžeme přemístit do chladnějšího prostředí.
Foto: archiv redakce
Vytáhlé stonky s minimem listů, případně uhnívání stonků či žloutnutí jsou projevem přelití nebo nedostatku světla, případně kombinace obojího. Starček roste poměrně rychle a snadno se množí řízky nebo odnožemi. Stonkové řízky snadno zakořeňují ve směsi rašeliny a písku. Starček lze množit i pomocí čerstvých semen. Starší rostliny kvetou bílými, žlutými nebo růžovými květy.
ROSTLINNÁ ŠTAFETA: Toužíte po nové rostlince, nebo byste naopak svoje výpěstky poslali dál? Vstupte do facebookové skupiny Rostlinná štafeta, kde můžete nabídnout svoje sazenice, řízky, semínka, ale také je třeba výměnou získat.
FOTO: ARCHIV, BAKKER, BLUMENBÜRO HOLLAND A VITRA