První model vysavače představila téměř před 100 lety švédská společnost Electrolux. Díky svému výrobci získal tento populární spotřebič přezdívku lux, která se promítla i do slovesného tvaru. Kromě klasických „luxů“ jsou v nabídce i vysavače tyčové a robotické, některé typy umějí dokonce i vytírat.
INOVOVANÁ KLASIKA
Jakkoli se v posledních letech výrazně zvýšil zájem o tyčové nebo robotické vysavače, které celý proces vysávání výrazně usnadňují, klasické modely z většiny domácností nemizí. Důvodem může být například zvyk nebo důvěra v konkrétní typ spotřebiče, ale i větší variabilita použití, kterou s bohatým příslušenstvím klasické vysavače nabízejí.
Moderní typy klasických vysavačů na kolečkách mají stále řadu předností, které dokážou spotřebitele přesvědčit.Jednou z nich je sací výkon, který je v porovnání s většinou akumulátorových typů vyšší. Pomineme-li nutnost spotřebič před použitím složit a připojit k elektrické síti, umožňují následně díky kvalitním pojezdům a flexibilním hadicím snadnou manipulaci.
Foto: archiv redakce
Ergonomické jsou i teleskopické tyče, u kterých se dá rychle a snadnou nastavit potřebná délka, šikovná je také možnost ovládání intenzity výkonu přímo na hadici v místě úchopu. Obecně se tyto vysavače dělí na sáčkové a bezsáčkové. Většina bezsáčkových vysavačů využívá cyklonový efekt, který díky odstředivé síle zajistí oddělení nečistoty od vysátého vzduchu. Všechny klasické vysavače jsou vybaveny účinným systémem filtrů.
ÚDRŽBA
Původní vysavače byly vybavené textilním prachovým sáčkem, který bylo třeba pravidelně čistit. Tento nepříliš hygienický způsob údržby nahradily jednorázové papírové sáčky s dokonale uzavřeným povrchem, takže uživatel s vysátými nečistotami vůbec nepřijde do styku. Levnější provoz nabízejí bezsáčkové modely, u kterých se nečistoty shromažďují v oddělené nádobě nebo v nádržce s vodou.
SAMOSTATNÍ JEDINCI
Robotické vysavače představovali v době svého vzniku doslova revoluci. Přístroj, který se sám systematicky pohybuje po vymezeném prostoru, zbaví ho nečistot a následně se zaparkuje a připojí k elektrické zásuvce, by byl ještě před několika lety považován za sci-fi. Dnes se tito robotičtí „savci“ běžně prohánějí po mnoha českých domácnostech.
Robotické vysavače jsou v porovnání s ostatními typy nákladnější, protože jsou vybavené kamerou a senzory, které zajišťují orientaci v prostoru, vyhodnocují pohyby a celý proces úklidu zefektivňují. V dokonale zmapovaném prostoru řídí vysavače tak, aby se vyhnuly překážkám i nástrahám, jako jsou schody nebo záclony. Díky principu infračerveného paprsku si vytvoří virtuální zeď, která ohraničí rizikové zóny a vysavač do nich nepustí.
Foto: archiv redakce Levnější modely si překážky zmapují mechanicky pomocí nárazníků a následně se jim vyhnou. Některé vysavače jsou vybavené antistatickým mopem, který zlikviduje i nejjemnější prach, a UV lampou, která uklizený povrch vydezinfikuje. K dispozici jsou také modely vybavené mokrým vysáváním. Informace o vybavenosti funkcemi jednotlivých modelů jsou k dispozici třeba v těchto odborných recenzích robotických vysavačů. K úklidu koberců jsou vhodnější typy s rotačním turbokartáčem.
ÚDRŽBA
Jako u většiny spotřebičů prodlužuje správná údržba robotickým vysavačům kvalitu chodu i životnost. Není však složitá ani náročná. U všech je třeba pravidelně odstranit vysátý prach, očistit hlavní kartáče, boční kartáček a kolečka. Udržovat v čistotě by se měly pravidelně také senzory, které mimo jiné zabraňují, aby vysavač nespadl ze schodů.
BEZŠŇŮROVÉ TYČÁKY
Mezi hlavní výhody akumulátorových tyčových vysavačů patří, že jsou stále při ruce, že manipulaci při vysávání nekomplikuje elektrický kabel a že se při použití nemusejí skládat a rozkládat. Za určitou nevýhodu lze u většiny typů považovat snad jenom nutnost jejich trvalého umístění na stojanu u elektrické zásuvky.
Takřka všechny tyčové vysavače jsou dnes vybavené odnímatelným ručním prvkem, kterým lze vysávat prach i z nábytku. Jejich praktickým doplňkem je nástavná nebo teleskopická hubice, která umožňuje odstranění prachu či pavučin v horních partiích. Problém s nutností umístění u zásuvky řeší někteří výrobci typem baterie, kterou není třeba permanentně nabíjet, nebo náhradní baterií, jež navíc prodlužuje možnou dobu vysávání. Foto: archiv redakceTrend osadit jeden spotřebič více funkcemi se u tyčových vysavačů nově promítl i do možnosti mokrého vysávání a následného vysoušení. Díky takovému pomocníkovi se tak úklid podlahy stává skutečně hračkou. Za nevýhody se u původních tyčových vysavačů považovala krátká životnost baterií, omezená doba vysávání a nižší sací výkon. Nové modely už ale většinou těchto problémů netrpí, takže jsou rovnocennou alternativou klasických vysavačů.
ÚDRŽBA
Stejně jako u klasických bezsáčkových vysavačů je u tyčových typů potřeba pravidelně čistit filtry a umýt nádobu na vysáté nečistoty. Při nákupu se vyplatí ověřit, zda se tyto prvky snadno a bezproblémově vyjímají a rozkládají. Platí to také u sací hlavice, do které se, není-li dokonale utěsněná, mohou dostávat nečistoty.