Vařit na plynu, nebo dát raději přednost elektřině? Nízká cena plynu možná zaujala i vás, takže nyní uvažujete nad tím, jaké jsou výhody plynových sporáků. Pojďme si na ně posvítit společně.
Rychle zapnete, rychle vypnete
Vaření na plynu je skutečně rychlé. Jakmile zapnete hořák, hrnec se rozpálí a jídlo v něm začne téměř okamžitě vřít. Stejně tak rychle reaguje sporák na stažení plamene kdykoliv během vaření. Zapomenete občas odstavit hrnec z plotny? Jelikož po vypnutí hořáku nevzniká žádné zbytkové teplo tak jako u elektrického sporáku, nemusíte se bát připálenin.
Hodina vaření na plynu vás vyjde na 4–5 korun
Vařením na plynovém sporáku šetříte nejen svůj čas, ale i peníze, a to díky již zmíněné rychlé regulaci. Nemusíte dlouhé minuty čekat, až se plocha sporáku rozpálí, a energií neplýtváte ani po jeho vypnutí. Oproti tomu u elektrického sporáku musíte využívat zbytkového tepla, abyste vařili efektivně. Plotýnka na něm totiž většinou zůstane rozpálená ještě pár minut poté, co ji vypnete, využijte toho pro dojití pokrmu.
Velké rozdíly jsou i v jednotkové ceně – zatímco cena plynu se pohybuje kolem 1,2–1,5 Kč za kilowatthodinu, za elektřinu zaplatíte v průměru téměř 5 Kč. Hodina vaření na zemním plynu vás tak vyjde na 4–5 Kč, zatímco na elektrické desce budete stejný čas vařit za dvojnásobnou cenu.
Sporák včetně trouby pořídíte už od 4 tisíc korun
Ve prospěch plynového sporáku hraje kromě nízké ceny plynu také zanedbatelná pořizovací cena spotřebiče, která začíná na 4 tisících korunách. Z hlediska provozních nákladů se mu mohou rovnat pouze indukční sporáky. Za ně ale zaplatíte více než 10 tisíc korun a počítat musíte také s náklady na zakoupení správného nádobí, které je s indukční deskou kompatibilní.
Bát se nemusíte ani o svou bezpečnost
Jednou z častých obav před pořízením plynového sporáku je otázka bezpečnosti. Hrozbu úniku plynu samozřejmě nelze ignorovat, u moderních spotřebičů je ale naprosto minimální. Každý plynový sporák by měl být vybaven pojistkou, která přívod plynu vypne v případě, že zhasne plamen. Pro ještě větší pocit bezpečí si můžete pořídit detektor úniku plynu.
Počítejte s pracnější údržbou
Jednou z mála nevýhod plynového sporáku je jeho pracnější čištění. Zatímco indukční či sklokeramickou desku setřete hadříkem jedním tahem, z plynového sporáku je třeba nejprve sundat mřížku a pak očistit prostor mezi jednotlivými hořáky. Výrobci se pochopitelně snaží údržbu co nejvíce zjednodušit, proto v současné nabídce narazíte na sporáky s mřížkou, kterou lze rozebrat a dát do myčky.