Tropicky horké letní měsíce se v posledních letech staly pravidlem. Letní parna si ovšem můžete zpříjemnit kvalitní klimatizací, která bude udržovat v bytě či domě konstantní příjemnou teplou. Jak si ale klimatizaci správně vybrat?
Od mobilní jednotky k multisplitu
Na trhu je řada výrobků, které se od sebe odlišují výkonem i funkcemi. Některé modely pouze chladí, zatímco jiné dokážou vzduch zvlhčovat, filtrovat nebo z něj odstraňovat pyly a virové částice. Při výběru klimatizace si nejdříve položte otázku, co od klimatizace očekáváte. Jak často a kde ji budete používat. Nelze tedy obecně odpovědět, která klimatizace je nejlepší. Vždy záleží na potřebách a preferencích uživatele. Začněme tím nejzřetelnějším rozdílem, a to rozdělením na mobilní a stacionární jednotky.
Foto: archiv redakce
Mobilní jednotky jsou flexibilní a můžeme je volně přesouvat z místnosti do místnosti. Tyto jednotky jsou ale vzhledem k jejich spotřebě a vyšší hlučnosti, než jakými disponují stacionární systémy, vhodné pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení. Pokud uvažujete o pořízení klimatizace do celoročně či pravidelně užívaného obydlí, zaměřte se na stacionární jednotky. Tyto pevně zabudované jednotky najdete opět v několika provedeních. Kompaktní řešení představují okenní klimatizace (parapetové), které jsou zabudovány přímo do okna a hodí se například do bytů ve starší zástavbě, kde není prostor pro umístění jednotek typu split.
Foto: archiv redakceSplit(ové) klimatizace pak nabízejí asi největší variabilitu z hlediska výkonu a funkcí. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (výparník) a vnější jednotky (kompresor/výměník). Na jednu vnější jednotku lze připojit několik vnitřních jednotek (např. v každé místnosti jednu), kdy toto řešení nazýváme multisplit.
Volba výkonu
A teď to nejdůležitější. V okamžiku, kdy si rozmyslíte a zvolíte, co všechno musí vaše budoucí jednotka umět, kam všude v případě splitového řešení umístíte vnitřní jednotky apod., přichází důležitá volba konkrétního výkonu klimatizační jednotky.
Foto: archiv redakce
Ten musí odpovídat tepelným ztrátám (v případě topení) i objemu odváděného tepla (během chlazení). Správné určení výkonu bude mít vliv na komfort i náklady. Pokud například zjistíte, že tepelná ztráta budovy je 5,5 kW, tak 5kW klimatizace samozřejmě není dostačující. Vždy se proto obraťte na odbornou firmu, která vám požadovaný výkon vypočítá a pomůže se všemi náležitostmi souvisejícími s určením energetického štítku budovy.