Pro koho by představa vlastní zeleniny, ovoce, bylinek nebo květin nebyla lákavá? Už jste slyšeli o komunitních zahradách či sousedských záhonech?
MYŠLENKA KOMUNITNÍCH ZAHRAD
Mnoho obyvatel měst nemá slunný balkon pro kontejnerovou zahradu, natož zahradu vlastní. A přesto se ve městech stále najde plno volných a nevyužitých pozemků s dobrou zeminou, které jsou zanedbané a často plné nepořádku. Proměnit tyto pozemky na zelené produktivní zahradnické prostory, které by obyvatelé města mohli sdílet, a užívat si tak radost ze zahradničení, to je myšlenka komunitních zahrad.
Foto: archiv redakce, ISTOCK
Komunitní zahrady jsou tedy sdílené pozemky, kde se lidé scházejí, aby pěstovali různé druhy zeleniny, bylin, ovoce či květin a užívali si rekreační zahradničení. Tyto zahrady navíc přispívají k biologické rozmanitosti druhů, podporují přirozené opylovače a často se stávají útočištěm pro různé druhy ptáků, hmyz a drobné savce. Vytvoření komunitní zahrady je velký projekt, za kterým jsou měsíce tvrdé práce a plánování, než konečně „přinese ovoce“. Vězte však, že až si budete vychutnávat chuť zralého rajčete, nebudete vynaloženého času a úsilí ani trochu litovat.
ZAHRADNÍ TERAPIE
Zejména pro všechny, kteří tráví většinu pracovního dne sezením u počítače, je zahradničení vítanou změnou a snadno dostupným lékem pro tělo i mysl.
Foto: archiv redakce, ISTOCK
OPRAVDOVÁ CHUŤ
Pustíte-li se do pěstování v komunitní zahradě nebo vytvoříte svoji vlastní, odměnou vám budou nejen saláty a šťavnatá rajčata, která se chuťově nedají srovnat s těmi ze supermarketu.
Foto: archiv redakce, ISTOCK
PĚSTOVÁNÍ VZTAHŮ
Komunitní zahrady nejsou jen o pěstování jako takovém, ale také o pěstování sousedských vztahů. Zejména ve velkých městech je anonymita mezi sousedy někdy až smutná.
Foto: archiv redakce, ISTOCK
EKOLOGIE
Městské zahrady nejen spojují lidi, ale fungují jako přírodní a přirozená klimatizace, snižují prašnost, zachycují dešťovou vodu aj.
Foto: archiv redakce, ISTOCK
ZALOŽTE KOMUNITNÍ ZAHRADU
1 Najděte správný prostor
2 Dejte dohromady lidi
3 Spolupracujte s okolními firmami
4 Pozvěte sousedy
5 Navštěvujte workshopy a kurzy
6 Založte s ostatními pěstiteli komunitu podporovaného zemědělství (KPZ)
7 Dobře si to spočítejte 8 Inspirujte ostatní
INSPIRACE
www.mapko.cz
www.kokoza.cz
www.potravinovezahrady.cz
www.seminkovny.com
www.kpzinfo.cz
TIP NA KNIHU: Praktická knížka, která vás provede teorií i praxí zakládání sousedských záhonků nebo i celých komunitních zahrad, k dostání na www.smartpress.cz
Foto: archiv redakce, ISTOCK
FOTO: ARCHIV, BURGON & BALL A ISTOCK