Za každou drobností či kusem nábytku, který vzejde z dílny architektky Heleny Dařbujánové, stojí příběh, který autorka dokáže poutavě vyprávět. Stejně jako příběhy jsou krásné i její věci…
„Návrat poezie do života skrze design.“
Odběhnete si ještě k architektuře, nebo už se věnujete jenom designu nábytku a vašemu showroomu?
Věnuji se obojímu, moje práce architektky a designérky se vzájemně doplňují, propojují, moc mě to baví. Minulý rok se podle mého projektu dokončila rekonstrukce Šemberova divadla ve Vysokém Mýtě. Ráda bych také zmínila svůj srdeční projekt – Havlíčkovu vilu v Břeclavi, kde sídlí nadační fond Moravská krása. Nadační fond se věnuje podpoře moravských tradic, folkloru, založil mimo jiné Galerii ornamentu, pořádá skvělé tematické výstavy a workshopy a pro mě je radostí u toho být a pracovat pro ně. V Havlíčkově vile vznikly galerijní prostory, kavárna...
Každý kousek má i svůj příběh, kam na ty příběhy chodíte?
Vždy jsem si myslela, že ideální povolání pro mě je být spisovatelkou, od dětství miluju knihy, psané slovo, nebyla jsem si ale jistá, jestli bych unesla otevření nitra a jak by reagovali lidé kolem, když by se v mých knihách našli. A nakonec si uvědomuji, že své názory, svůj pohled na svět prezentuji skrz design.
Foto: archiv
Prosím o některý...
Třeba gaučíkem Golden Kids jsem chtěla světu sdělit, že všechny děti jsou zlaté, ať už opravdu, či v uvozovkách, a že to potřebují slyšet. Tak vznikl tento gaučík a k němu velice osobní katalog. Sešli jsme se všichni na louce našeho dětství a já si uvědomila, že nejen staleté duby kolem, ale my všichni zde máme své kořeny, nejen já a děti, ale i mí rodiče, prarodiče... Karin Zadrick udělala ke katalogu nádherné fotky a mně došlo, že ani nemusím psát knihy, abych chodila na veřejnosti nahá. Gauč pro velké muže OTO(WO)MAN naopak vznikl s podtitulem – za vším hledej ženu. Je navržený jako trůn pro skutečné vládce, ženy nesoucí jeho majestát jsou symbolem různých aspektů ženství, bez kterých by se žádný vladař neobešel. Gauč, který vtipně zrcadlí postavení mužů a žen ve společnosti a záměrně je staví do zcela nových rolí. Zároveň je provokativní a humornou karikaturou narůstající vlny feminismu a emancipace.
Foto: archiv
Ke spolupráci jsem oslovila svého syna, Matyáše Chocholu, aby pro gauč připravil kolekci soch žen, které gauč ponesou. Ženy jsou to každopádně zlaté, veselé a spokojené. Vědoucí, že podporovat svého muže není nic proti jejich rovnoprávnosti a svébytnosti. Vědoucí, že spolupráce se vyplácí, že nejdůležitější ze všeho je v partnerském vztahu vzájemná láska a uznání. Mezi zlatými ženami najdete například jogínku, mořskou pannu, sfingu, kytaristku. Je na každém muži, aby si vybral ty své dvě zlaté ženy, které ho ponesou...
Foto: archiv
Zaujal mě originální hrací strojek MOSTLY WINE. Co dalo popud k jeho vzniku?
Psal se rok 1968 a já se zatajeným dechem sledovala v televizi film Chitty Chitty Bang Bang a v něm scénu s tanečnicí z hracího strojku. Fascinovala mě a zůstala ve mně navždy.
Vzpomněla jsem si na tohle všechno později, když mi dcera Žofie pouštěla svoji první sólovou desku a já uslyšela písničku Have you seen Zofie. Vzpomínky byly zpátky a já věděla, že musím udělat hrací strojek. Každá žena potřebuje ten pocit zatajeného dechu, tajemství, kouzel dekadentní krásy. Každá žena potřebuje vědomí jistoty a podpory.
A tak vzniká MOSTLY WINE. Příběh o úspěchu, ve kterém není nikdy nikdo sám. Ani dokonalá tanečnice.
Foto: archiv
Nebála jste se, že si takovouhle věc nikdo nekoupí?
Já se nikdy nebojím. V architektuře je na prvním místě můj klient, ale v designu se řídím jen sama sebou, to jen zhmotňuji své pocity, příběhy, své vnitřní nutkání. A když je hotovo, sama se divím, že má práce lidi oslovuje. Je to asi tím, že doba je opravdu hodně složitá a není prostor na poezii, i když v jádru po ní toužíme.
Foto: archiv
Kdy či kde se vám v hlavě nejčastěji rodí nápady na nové věci?
Nové nápady mám stále, nejlépe se jim daří v českých lázních.
Foto: archiv
Kde všude u nás i ve světě byly vaše produkty k vidění?
Vše začalo tak, že jsem získala ocenění hned za první produkt, který jsem vymyslela, a dostala jsem radu, ať založím vlastní značku. Vystavila jsem tedy tehdy právě nový dámský budoár Lola v Praze na Designbloku. Přišla žena, usedla a řekla – s tím musíte do Paříže. Poradila jsem se s googlem, který mi sdělil, že Ministerstvo průmyslu a obchodu právě chystá výjezd českých designových značek na Maison&Objet do Paříže. Napsala jsem na MPO a oni mi odpověděli, že jsem vybrána k účasti. V Paříži jsem málem omdlela – v české expozici byla na stěně napsána jména vystavujících značek: TON, Brokis, Precioza, Lasvit, Helena Dařbujánová... Od té doby jsem pravidelně v rámci prezentace českých značek vystavovala jak v Paříži, tak v Miláně, Londýně, Monaku, ale také samostatně třeba v Budapešti, Lublani, Hongkongu, Šen-čenu, Bruselu. Ráda bych zmínila i svou výstavu v Galerii designu Neumannka v Prachaticích. Nesmírně si vážím odvahy a nezdolné energie, s jakou tam propagují český design. S dvouměsíční pravidelností zde připravují stále nové a nové výstavy českých designérů, designérek a designových značek. V Praze mám svůj vlastní showroom na Letné ve Veverkově ulici a tímto i všechny, které má práce zaujala, zvu k návštěvě na čaj nebo kávu.
Foto: archiv
Od nápadu k hotovému výrobku je dlouhá cesta, kdo vám na ní pomáhá?
Bez mého manžela by nebylo nic!
Co nového teď právě vzniká ve vaší hlavě či dokonce už v dílně?
V současné době pracujeme na výrobě dámské šatní skříně, vzniká ve spolupráci s mou milovanou fotografkou Alžbětou Jungrovou a představena bude na jaře letošního roku.
Architektka a designérka
Helena Dařbujánová
Foto: archiv
Designu se věnuje od roku 2009. V roce 2012 se poprvé zúčastnila Maison & Objet v Paříži, její práce byla zastoupena v oficiální společné expozici Czech Selection. Od té doby začíná budovat vlastní značku „Helena Dařbujánová“. V roce 2014 otevřela svůj první obchod v Praze.
Výroba je manufakturní, využívající stávajících lidských zdrojů a prezentující tu nejlepší práci českých řemeslníků a výtvarníků. Za svou práci získala šest cen EDIDA (Elle Deco International Design Awards).