Kuchyňské linky se nejčastěji dělí podle tvaru či stylu umístění. Můžete zvolit lineární do I, paralelní, ve tvaru písmene L či U anebo s varným ostrůvkem. A podle čeho se rozhodnout? Které jsou nejoblíbenější a jaké mají výhody a nevýhody? Představíme tři nejčastější varianty.
Jednoduchá do I
Nejjednodušší kuchyňskou dispozicí je ta lineární, která je ideální hlavně pro malé prostory. Každá funkční kuchyňská linka musí pojmout několik pracovních zón. Jedná se o zónu vaření, přípravy, mytí a odkládání. Proto by měla mít i ta nejmenší kuchyňská linka délku alespoň 180 cm, aby se do ní tyto zóny pohodlně vešly. O úsporu místa se částečně postarají vestavné spotřebiče, vhodným řešením může být také menší varná deska. Nedostatek úložného prostoru vyřeší horní skříňky. Především na malém prostoru můžete zvolit vyklápěcí, které nezaberou tolik místa jako klasická dvířka.
Foto: archiv redakce
Tip:
Pokud plánujete mýt nádobí převážně v myčce, pohodlně si vystačíte pouze s menším jednodílným dřezem.
Horní skříňky umístěte do takové výšky, abyste do nich pohodlně dosáhli. Nejvyšší okraj by neměl přesáhnout 190 cm od země.
Pokud je šéfkuchař vaší domácnosti levák, zvažte ergonomické uspořádání kuchyňské linky podle jeho specifických potřeb.
Oblíbená do L
Kuchyňská linka sestavená do tvaru písmene L patří při výběru kuchyně k nejčastějším a nejoblíbenějším. I v menší místnosti zajistí dostatek úložného prostoru, možnosti pro správné rozmístění spotřebičů, odkládacích i pracovních ploch. Při sestavování pak nezapomeňte na základní pravidlo uspořádání jednotlivých pracovních zón do tzv. trojúhelníku. Mezi jednotlivými zónami je dobré nechat prostor na odkládání potravin a přípravu pokrmů. Délka každého „ramene“ kuchyňské linky by neměla přesáhnout 275 cm. Při větších rozměrech byste se v kuchyni totiž hodně naběhali.
Foto: archiv redakce
Tip:
Díky „elkové“ variantě dosáhnete i na malé ploše správného rozložení a poměru pracovní plochy a úložných prostorů.
Umístění varné desky, ledničky a dřezu v rámci rovnostranného trojúhelníku je nejpraktičtější variantou vůbec.
Pokud toužíte po delší kuchyňské lince, zvolte raději zcela jiný typ rozmístění, například do U nebo paralelní.
Velká s ostrůvkem
Tato varianta je rozhodně výzvou a můžete si s ní krásně vyhrát. Kuchyňský ostrov se bude nádherně vyjímat zejména ve velké kuchyni. Hodí se také do interiéru, ve kterém je kuchyň spojena s obývákem, a ostrůvek tak tyto prostory opticky odděluje. Tento populární kuchyňský prvek může sloužit buď „jen“ jako odkládací plocha, nebo do něj lze zabudovat například i mycí či varné centrum. To se však doporučuje pouze v tom případě, pokud je ostrůvek velký a zůstane okolo dostatek volného prostoru i na odkládání. V případě zabudování varného centra nezapomeňte také na digestoř.
Foto: archiv redakce
Tip:
Vzdálenost mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou by měla být alespoň 120 cm. Nezapomeňte na to, že budete například vysouvat šuplíky.
Určitě si nechte do ostrůvku zabudovat i pár zásuvek. Budou se vám hodit pro zapojení mixérů, šlehačů a dalších spotřebičů.
Pokud máte menší prostor, je možné zvolit i oválný ostrůvek, který díky zaobleným rohům v místnosti tolik „nepřekáží“.