Hlasitá doprava za okny, neustále puštěné rádio, anebo třeba výskající děti ve vedlejším pokoji… všechny tyto zvukové projevy udržují nás nervový systém v neustálé pohotovosti. Jaké další vlivy má hluk na naše zdraví a jak si doma zajistit kýžené ticho?
Vliv hluku na naše zdraví
Na neustálé zvuky, které každý den pronikají do našich domovů, jsme si zvykli a naučili se je téměř nevnímat. Doma bychom měli ale především odpočívat a k odpočinku patří také ticho. Nadarmo se totiž neříká, že ticho léčí. „I při těch nejmenších zvucích se uvolňují stresové hormony adrenalin, noradrenalin a kortizol. Náš nervový systém je proto kvůli neustálému hluku stále v pohotovosti, jinými slovy ve stresu. To je nejen vyčerpávající, ale z dlouhodobého hlediska také pořádná zátěž,“ varuje Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení. Dlouhodobé působení hluku může vést i k narušení imunitního systému, což se může projevit nižší odolností vůči infekcím, zvýšeným výskytem zánětlivých onemocnění a některých nemocí zažívacího traktu.
Pozor je třeba dát i na hluk, který na nás působí, když zrovna spíme. Ten může být příčinou toho, že jsme ráno unavení. „Lékařské experimenty prokázaly, že hluk během spánku způsobuje změnu tepové frekvence, změny aktivity mozku i doby trvání jednotlivých fází spánku. Může dojít i k předčasnému probouzení a ke zkrácení doby spánku,“ říká Tomáš Sysel z IZB. Epidemiologické studie u lidí žijících v oblastech s vyšší hladinou nočního hluku ukazují statisticky významně vyšší spotřebu léků na spaní. Vůči působení hluku jsou citlivější starší lidé, děti, těhotné ženy, lidé pracující na směny nebo lidé trpící některými chronickými chorobami.
Foto: Vekra
Útlum hluku zvenčí
Zmírnit pronikání hluku z okolí a udělat ze svého domova opět oázu klidu ovšem není nemožné. Stačí vybrat vhodná okna – tedy ta ve zvukově izolačním provedení, která jsou pro útlum hluku uzpůsobená již z výroby. „Za účelem snížení hladiny vnějšího hluku pronikajícího do interiéru jsme pro naše okna vyvinuli speciální úpravu KLIDEA. Okna v tomto provedení jsou osazena speciální skleněnou výplní ze zvukově izolačního trojskla s integrovanou akustickou fólií. Díky tomu dokážou utlumit hluk oproti běžným oknům až o 70 %. Benefitem je také jejich větší bezpečnost proti rozbití či vloupání,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. Výběru materiálu pro okna se přitom meze nekladou, úprava KLIDEA je dostupná pro okna dřevěná, hliníková, dřevohliníková i plastová. Z pohledu hlukového útlumu je u otvorových výplní důležité také těsnění, které by mělo být tak zvaně středové, a správný postup při jejich montáži za použití speciální akustické montážní pěny.
Foto: Vekra
I v rámci domu
S útlumem hluku mezi místnostmi zase pomohou vhodné interiérové dveře. Nemusí přitom jít hned ty přímo zvukově izolační. I standardní interiérové dveře v kvalitním provedení a s odpovídající montáží si s hlukem poradí. Důležitý je jak správný výběr, tak i montáž. „Do ložnic, dětských pokojů a pracoven určitě doporučujeme interiérové dveře v tak zvaném hlukovém standardu. Nejde vyloženě o dveře ve zvukově izolačním provedení, ale jedná se o dveřní komplet, který má kvalitní akustické vlastnosti přesahující rámec normy,“ vysvětluje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA.
Z pohledu útlumu hluku je třeba brát v potaz také členění dveří. „Pro omezení šíření hluku mezi místnostmi je třeba zvolit dveře plné, bez prosklení, případně dveře s výplní z plné dřevotřísky. Jakmile se totiž plocha dveřního křídla částečně prosklí, dojde k snížení jeho zvukové izolace,“ radí Tomáš Pilský ze společnosti VEKRA. Důležitá je také správná montáž dveří. Mezi zárubní a stěnou totiž vzniká při instalaci mezera, kterou je třeba pěnou vyplnit po celém obvodu a nikoliv jen na několika bodech. Volnými prostory, které se mezi zárubní a stavebním otvorem bodovou aplikací vytváří, jinak volně prochází zvuk a zhoršuje se tak schopnost útlumu hluku celého dveřního kompletu.
Foto: Vekra