Spojením svého umu a individuálních požadavků zákazníků zcela naplňují původní myšlenku i název značky IDEAFACE – tvář myšlenky. Značná část jejich výrobků je pojmenovaná po pevnosti Josefov nebo jejích jednotlivých částech, jakož i po historických osobnostech s ní spjatých. V inspirativních prostorách pevnosti mají totiž Tomáš Mrkvica a Tomáš Hak dílnu.
Proč vodovodní trubky a jaký byl první výrobek, který jste z trubek vyrobili?
Od samého začátku jsme si nekladli snadné cíle. Tomáš M. si chtěl do bytu pořídit velkou knihovnu, která by byla dostatečně stabilní, pevná a konstrukčně vydržela co nejdéle. Když žádnou takovou nenašel, rozhodl se, že si ji vyrobí. Jako základní konstrukční prvek zvolil kovové vodovodní trubky, které k tomuto účelu na tuzemském trhu doposud nikdo nepoužíval. Tak vznikl zcela první osobitý kus nábytku. Od té doby uplynula poměrně dlouhá doba, ale my dál zkoumáme nové možnosti využití litinových fitinek a trubek se závity k dalším neotřelým kouskům nábytku a bytových doplňků.
Je něco, co jste zkoušeli vyrobit a úplně se to nepovedlo nebo z toho vyšel jiný výrobek?
Materiál, který používáme, má tu výhodu, že i když se někdy něco nepovede, vezmeme kleště, rozšroubujeme závity a sestavíme něco jiného. Ale to, že z něčeho „nepovedeného“ vzejde jiný výrobek, se zejména stává u vymýšlení různých dekorací a postaviček, které ve finále připomínají něco jiného, než bylo původně zamýšleno, případně vznikne třeba zajímavé svítidlo či jiný užitkový předmět.
Foto: archiv redakce
Který výrobek je neoblíbenější a dalo by se říci, že je vaší vlajkovou lodí?
Garnýže a knihovny. Garnýže především proto, že jsou originálnější než současná nabídka trhu. Podstatná část našich významných zákazníků nás našla právě kvůli nim. Rádi říkáme „garnýžemi to začíná a knihovnou to končí“, neboť celá řada našich zákazníků nezůstane jen u garnýží, ale nakonec si u nás nechají vyrobit i jiné kusy nábytku, nejčastěji trubkové knihovny, které jsou čím dál oblíbenější. Materiál určený k jejich výrobě je velice variabilní, a proto ve chvíli, kdy se vám rozroste sbírka knih nebo naopak potřebujete knihovnu zúžit, lze ji upravit tak, aby vyhovovala novým požadavkům. Což je i jedna z dalších nosných myšlenek, kdy se snažíme v co největší míře upřednostňovat modifikaci již vyrobeného kousku před výrobou zcela nového. Proto skoro žádný materiál, který při výrobě zbude, neskončí na šrotišti, ale snažíme se jej v co největší míře využít do posledního centimetru.
Foto: archiv redakce
Vodovodní trubky jsou těžké a celkově bytelné, což je předpokládám jejich výhodou. Je něco, co mluví v jejich neprospěch?
Jejich váhu poznáte hlavně při transportu nábytku z nich vyrobených. Vynést kovovou postel do vyššího patra je poměrně fyzicky náročné, ale náš nábytek vydrží stovky let a přežije i nespočet stěhování, čili použití kovových trubek má více pozitiv než negativ.
Recyklace a uprecyklace jsou v poslední době dost skloňované pojmy, pracujete pouze s novými trubkami, nebo jdete i touto cestou?
Téměř od samého začátku jsme uvažovali i o opětovném využití již použitého materiálu, proto jsme začali vyrábět i druhou řadu produktů pod značkou Wasteface, v rámci které se snažíme v maximální míře používat staré materiály a najít jim nové využití. V souvislosti s touto snahou jsme právě na toto téma v letošním roce uspořádali i náš první ročník festivalu Recy-Upcy. K vidění tu máme třeba lavičky z vyhozených radiátorů či houpačku ze staré vany.
Kupují vaše výrobky především vyznavači industriálního stylu?
Neřekli bychom, že všichni naši zákazníci jsou vyznavači industriálního stylu. Myslíme si, že je zaujme zejména neotřelý vzhled našich výrobků. Někteří z našich klientů jsou zastánci tzv. eklektického stylu, jehož podstatou je najít souznění mezi jednotlivými kousky nábytku a doplňky různých stylů navzájem. Industriální styl je pak pouze jednou z částí těchto interiérů. Nezřídka jsou pak naše trubkové výrobky kombinovány s rustikálním či funk-cionalistickým stylem, z čehož vzniká zajímavě pojatý osobitý interiér. Ono totiž k určité kontroverzi dochází například i v případě oněch zmiňovaných trubkových garnýží, kdy látkové závěsy či záclony tento ryze industriální prvek zjemní a posunou trochu jiným směrem, co se stylu týče. Pozoruhodně pak třeba působí i „brutalistická“ trubková postel doplněná povlečením s romantickými vzory či květináček na kaktus vyrobený z litinové trubkové redukce.
Do jakého nejzajímavějšího prostoru jste vyráběli nábytek? Můžeme vidět vaše výrobky i v komerčních prostorách?
Máme za to, že každé místo, kam si zákazník přeje umístit náš nábytek, je zajímavé. Zmíníme třeba bary pro festival Brutal Assault u nás v pevnosti Josefov. Naše výrobky jsou k vidění například i v Praze na Žižkově v kavárně Laskafe, v Peci pod Sněžkou v baru Fermé, v Kostelci nad Orlicí v Haraburdi Recyclart hotelu nebo třeba v prodejně Sport Ježek v Moravské Třebové. A i v zahraničí nás potkáte v síti rychlého občerstvení Big Mamma v Paříži či Barceloně.