V souvislosti se zhoršujícím se životním prostředím se výrazně zvyšuje prašnost. V obydlích lze prach minimalizovat důkladnějším úklidem a také čističkou vzduchu, která navíc likviduje například i bakterie.
Proč?
Správně zvolená čistička vzduchu dokáže z prostoru zachytit téměř 100 % všech polétavých nečistot. Takzvaný prach je pestrá směs minerálních látek, roztočů, zvířecích epitelií, chlupů a dalších drobných částic. Prach ve větším množství dráždí sliznice každého z nás, alergici však navíc reagují na roztoče v něm obsažené. Vyšší koncentrace nečistot poletujících v ovzduší je v domácnostech umístěných u frek-
ventovaných ulic a také tam, kde chovají nějaké domácí mazlíčky nebo kde se kouří. Kromě funkce čištění dokážou některé čističky vzduch také zvlhčovat. Takové typy jsou vhodným řešením do přetápěných a suchých prostor. Další funkcí některých čističek je ionizace vzduchu, která urychluje shlukování a sedimentaci prachových částic, které se tak snáz zachycují na okolních plochách a nepoletují ve vzduchu. Ionizátory vytvářejí v ovzduší malé záporné ionty, které mají vliv na zdraví a psychickou pohodu člověka. Vzduch je svěžejší a zároveň nepříznivý pro přežívání a množení bakterií. Čistý vzduch kladně ovlivňuje i kvalitu spánku. Čistička vzduchu také likviduje nepříjemné pachy.
Foto: archiv redakce
Důležité parametry
Hlavními kritérii při výběru čističky vzduchu by měly být výkon a hlučnost. Výkon udává, kolik vzduchu vyčistí za hodinu zapnutá na nejnižší stupeň. Tento objem by měl být větší než objem místnosti, která se má čistit. U většiny výrobců se rovnou setkáte s údajem, pro jak velkou plochu místnosti je čistička určená. Hlučnost přístroje by měla být nižší než 35 dB. Tato hodnota se výrazně týká také malých dětí. Dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí bez možnosti relaxace v tichu totiž může kromě poruchy sluchu vést k problémům neurotického rázu i k dalším zdravotním neduhům, které souvisejí s chronickým stresem. Pokud čistička používá ionizátor vzduchu, je vhodné zkontrolovat údaj o produkci toxického ozonu. Protiprašná účinnost se udává v procentech, vzduchový výkon v metrech krychlových za hodinu a hlučnost v decibelech. Účinnost čištění závisí také na umístění spotřebiče. Ideálním prostorem je ložnice nebo uzavřená pracovna. Nevhodné je místo u okna nebo u dveří. Jakkoli to někdy bývá z hlediska provozu problematické, nejvhodnější je umístit ji uprostřed místnosti.
Foto: archiv redakce