Už prvňáček potřebuje mít vlastní zázemí, kde se bude při psaní úkolů a přípravě do školy cítit dobře a pohodlně. Pokud ho pracovní místo bude navíc motivovat a rozvíjet jeho kreativitu, tím lépe...
Pracovní stůl
Psací stůl odpovídající výšky patří k základnímu vybavení každého školáka. Měl by být také dostatečně prostorný, aby se na něj pohodlně vešly sešity, učebnice, ale také lampička a často
Foto: archiv redakce
Zeptali jsme se: Mgr. Art. Lea Parajová, designérka, www.space4kids.cz
Jaké jsou základní parametry vhodného psacího stolu a kde ideálně by měl být umístěn?
Standardní výška psacího stolu je 75 cm a optimální délka pracovní plochy by měla být 120 cm. Pracovní stůl je potřeba vybírat nejen s přihlédnutím k věku a výšce dítěte, ale také podle toho, jak dítě stůl využívá, a podle prostorových možností. V nabídce máme i rostoucí stoly, ale já doporučuji spíš rostoucí židli nastavitelnou podle výšky dítěte. Je třeba myslet i na dostatek úložného prostoru v podobě zásuvkového kontejneru, který může nebo nemusí být opatřen kolečky.
Foto: archiv redakce
Stůl by měl mít hladký povrch bez struktury a barva stolu by neměla být příliš výrazná, aby nerozptylovala školáka při práci. Ideální umístění psacího stolu je pod oknem. Pokud to není možné, je důležité přihlédnout k tomu, zda je dítě pravák, nebo levák, a podle toho stůl situovat tak, aby si dítě při práci nestínilo. Pokud si nejste jisti, jaký stůl vybrat, v našem studiu vám rádi poradíme. V nabídce máme nejen solitérní stoly, ale i takové, které se dají navázat na hranu postele nebo knihovnu. Stoly umíme udělat jakkoli atypické, i se zabudovanou mřížkou, pokud bude stůl umístěn u topení. Desky stolů vyrábíme ze 3- nebo 5cm lamina, jsou tudíž stabilnější. Na výběr máme mnoho podnoží a zásuvkových modulů pro ukládání pracovních potřeb.
Pracovní židle
Pracovní židle není o nic méně důležitá než stůl. Ideální je vybírat ji rovnou s dítětem, aby si ji mohlo přímo v obchodě vyzkoušet a zjistit, zda mu poskytuje potřebné pohodlí a volnost v pohybu. Vyplatí se investovat do ergonomické neboli rostoucí židle, protože správné sezení má vliv nejen na zdraví, ale také na koncentraci.Foto: archiv redakce
Osvětlení
O tom, že pracovní lampa se musí líbit, musí zapadat do celkového designu dětského pokoje, není pochyb, ale na prvním místě by měla být zraková pohoda, která je velmi důležitá nejen pro děti.
Foto: archiv redakce
Zeptali jsme se: Jaroslav Klein, produktový specialista sekce osvětlení www.kika.cz
Vedle psacího stolu a židle je neméně důležité kvalitní osvětlení pracovního místa. Jak správně osvětlit stůl pro školáka?
Osvětlení psacího stolu je potřeba věnovat zvláštní péči, protože školáci u něj tráví spoustu času a nevhodné osvětlení může zbytečně unavovat oči. První radou je to, že pokud dítě píše pravou rukou, světlo by mu mělo přicházet zleva, levákovi naopak zprava, což souvisí s umístěním lampy na pracovním stole. Ideální je lampa se stabilní základnou, polohovatelným ramenem a možností volby intenzity osvětlení. Dalším důležitým faktorem je nastavení lampy tak, aby žárovka nevyčnívala ze stínidla a neoslňovala.
Foto: archiv redakce
Obecně platí, že výška stolní lampy by měla být nad úrovní očí a měla by rovnoměrně osvětlovat plochu psacího stolu z cca 45cm výšky. Pokud dítě píše úkoly ve chvíli, kdy je už venku tma, neměla by být lampa na pracovním stole jediným osvětlením, ale v místnosti by mělo svítit ještě centrální osvětlení, jen tak se lze vyhnout velkému kontrastu a tím únavě očí.
A co světelný zdroj?
Pro oči je nejpřirozenější umělé osvětlení LED s bílým světlem, které je velmi podobné dennímu světlu,
a umožňuje tak lepší soustředění. Doporučené osvětlení pracovního stolu pro psaní úkolů je 500 luxů, což odpovídá 500 lumenům na metr čtvereční. Počet lumenů je uveden na každém světleném zdroji.
Nezbytné doplňky
Pořádek na pracovním stole a v jeho okolí učí školáka zdravým návykům již od dětství, ale hlavně je důležitý kvůli soustředění na práci. Nástěnky, stolní organizéry a stojánky nesmějí chybět.
Zeptali jsme se: MgA. Andrea Vokřálová, interiérová a produktová designérka, www.kidswalldecorations.com
Jak školákům připravit pracovní místo v pokoji a jak nejlépe zorganizovat psací stůl, aby byl pro dítě přehledný?
Přiznám se, že i já tohle řeším. Můj syn neustále něco kreslí, staví a na stole se pak povalují kostičky, figurky, tužky, papíry a další nezbytnosti k tvoření, které ho při přípravě do školy rozptylují. Bylo tedy nutné vytvořit uklizený a praktický prostor, kde se bude moci soustředit na školní povinnosti. K tomu jsou ideální zásuvky psacího stolu ať už integrované, nebo na kolečkách, které lze doplnit různými organizéry, kelímky na kreslicí potřeby a případně i poličkami, které navíc mohou podpořit tematiku dětského pokoje.
Foto: archiv redakce
Co by rozhodně nemělo chybět, je dostatečně velká nástěnka na stěnu za psací stůl, na které se budou skvěle vyjímat vyjmenovaná slova a jiné pro školu potřebné informace. Nástěnek může být víc pro různé potřeby, např. magnetická, skleněná, korková, kovová nebo v poslední době velmi oblíbené závěsné sítě. Důležité je, aby byly umístěné ve výšce očí dítěte a v dosahové vzdálenosti od pracovního stolu.
Co nějaká zajímavá vychytávka?
Pokud máte doma malého umělce a neustále řešíte papíry rozházené po pokoji, pořiďte mu roli kreslicího papíru, kterou připevněte na desku psacího stolu pomocí závěsných háků nebo lišty na jedné straně stolu a na druhou stranu připevněte lištu, pod kterou se papír bude dále posouvat.