Pořízením nábytku a doplňků zařizovací kolotoč rozhodně nekončí. Až to všechno budete mít, užijte si nákup textilií a domovu pečlivě vyberte slušivý šatník.
POTAHY
Vzhled místností do jisté míry ovlivní i potahy na nábytku. Nejvíc viditelné to bude na sedací soupravě, která bývá nejrozměrnější. Menší podíl na tom bude mít křeslo či různé čalouněné stoličky a pufy. Ale je-li křeslo opatřeno nějakým nápadným potahem, může se v interiéru stát i dominantním solitérem. Často se řeší, zda si pořídit potah z kůže, nebo z látky. Všeobecně platí, že kůže je luxusní a dražší materiál, který si vyžádá péči v podobě luxování a ošetřování speciálními přípravky.
Foto: archiv redakce
Pozor na domácí zvířata, která mohou svými drápky kůži poškodit. Co se týká látkového potahu, ten budete muset čas od času nechat vyčistit, abyste potah zbavili skvrn. Ideální jsou potahy snímatelné.
Modrá nostalgie
Modrá barva je barvou klidu, dálek, nostalgie a snění. Celkově je jednou z nejoblíbenějších barev, asi proto, že vyvolává vesměs jen pozitivní pocity. Dokáže navodit pohodu, soulad, uspokojení, dobře se v ní relaxuje. V interiéru se používá často i z toho důvodu, že ji lze dobře kombinovat s ostatními barvami a materiály. Je ale studená, a tak je dobré zacházet s ní opatrně a její množství i kombinaci pečlivě zvážit. Příliš modré v kombinaci s dalšími studenými odstíny působí chladně, neosobně a někdy až nepřátelsky. Studený dojem z místnosti dokážete rozbít použitím výraznější doplňkové barvy.
Foto: archiv redakce
Zatopte si barvami
Pro chladné zimní období je ideální zvolit barvy odpočívající přírody, tedy nejrůznější odstíny hnědé. Hnědá barva může na někoho působit temně a pesimisticky, ale většinou v nás spíše evokuje pocit domácí pohody a pohodlí. Přestože je to barva, která téměř neodráží světlo, vyvolává v nás pozitivní emoce. Nejspíš to vychází z toho, že si ji spojujeme s přírodou, přírodními materiály a s tím, co je nám velmi blízké – tedy půda, dřeviny, kožešiny atd. V interiérech se s ní často začíná od podlahy, která všemu dává pocit stability.
Foto: archiv redakce
DEKORAČNÍ TEXTIL
Onou třešinkou na dortu jsou v interiéru polštáře, plédy, deky a další textilní doplňky. Většinou se pořizují do bytu jako poslední a také se nejčastěji obměňují. Máme proto čas si jejich nákup náležitě vychutnat a výběr přizpůsobit stylu, který doma máme. V létě by tyto doplňky měly mít vzdušnější a pestřejší charakter, ideální jsou bavlněné a lněné textilie s veselými motivy a světlými nebo šťavnatými barvami.
Foto: archiv redakce
V zimě je přirozené trochu „přitopit“, a tak vybíráme chundelaté textilie, jako je vlna, bavlněné pleteniny či kůže a kožešiny v teplých barvách, které hřejí i pocitově. Nemůže být přece nic příjemnějších, než se v zimě zachumlat do vlněného plédu a nohy si odložit na ovčí kožešinu.
KOBERCE
Celoplošné koberce už se dneska moc „nenosí“, zelenou mají kusové koberce v podobě krásných kousků dosahujících třeba až třímetrových šířek a délek. Mívají hustý a kvalitní vlas, krásné barvy a zajímavé dekory. Z materiálů převažuje polyester, polyamid, polypropylen a další. Druhou možností jsou běhouny v menších rozměrech.
Foto: archiv redakce
Pokud nemají rub opatřený protiskluzovou úpravou, je dobré dát pod ně protiskluzovou podložku. Poslední dobou jsou také populární ručně tkané koberce. Díky vysokému podílu ruční práce jsou jedinečné a originální. Renomované firmy spolupracují s dodavateli z Indie, Bangladéše a jiných kolébek tohoto řemesla, a to zejména proto, aby udržely tradici a zlepšily pracovní podmínky v zemích, kde se koberce vyrábějí.
V barvě vína
Zahřát se doma můžete svařeným červeným vínem, dekou, horkou lázní a stejně tak i červenou barvou, nejlépe když bude použitá na přírodních materiálech. Pak se stane, že interiér budete subjektivně vnímat o trochu teplejší. Základní asociací k červené je totiž oheň, logicky z toho vyplývá, že na nás bude tato barva působit hřejivě.
Foto: archiv redakce
Červená je také barvou lásky, vášně, zralosti a zdrojem silné energie. Důležité jsou i její kombinace. S příměsí hnědé dodá interiéru domáckost, kombinace s bílou barvou funguje, pokud potřebujete pozitivní a optimistický interiér.
Černobílá klasika
Doba i trendy se mění, ale bílá a černá barva patří mezi základní barvy používané v interiéru. Bílá je nadčasová a tradiční, černá působí moderně a elegantně. Velmi často se spojují a tím vzniká velmi atraktivní kombinace.
Foto: archiv redakce
Tato kombinace je ale ostrá a někdy může působit neosobně. Lze ji tedy „rozbít“ zakomponováním jedné nebo i více zářivých barev. Černobílé prostředí může také působit sterilně. Aby tomu tak nebylo, můžete ho zútulnit pomocí dřevin a je jedno, zda zvolíte dřevěnou plovoucí podlahu nebo dřevo na doplňujícím nábytku či použijete obojí.
ZÁVĚSY
Závěsy se v interiéru mohou stát nenápadnou, nebo naopak velmi dominantní dekorací. Záleží na tom, jak výrazné barvy a vzory zvolíte. Nejsou tak finančně náročné, takže je můžete měnit podle sezóny a mít každého čtvrt roku lehce proměněný byt.
Foto: archiv redakce
Pomineme-li funkci estetickou, závěsy nám usnadní život každý den i noc a v každém ročním období. Uchrání intimitu před zraky sousedů či kolemjdoucích, odcloní sluneční žár, zadrží průvan a v zimě zahřejí pocitově i opticky. Závěsy si lze opatřit jako hotový výrobek, nebo si jen koupit látku a ušít je na míru. Pokud si na šití netroufáte, lze využít služeb, které některé obchodní domy či obchody nabízejí, a podle udaných rozměrů si nechat závěsy ušít na zakázku.