Chcete být při topení opravdu nezávislými a nebát se možných výpadků na straně dodavatelů energií? Řešením je instalace nezávislého zdroje vytápění, například kamen, krbu či krbových kamen. Při správném výběru ušetříte tisíce korun ročně, a navíc se díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpků či dřevěných briket, chováte šetrně k přírodě.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PARAMETRY
Uvažujete o koupi krbových kamen nebo krbové vložky? Tak musíte například vědět, co od svých budoucích kamen očekáváte. Budete kamny pouze přitápět, nebo s nimi počítáte jako s hlavním zdrojem tepla? Záleží také na tom, zda bydlíte v novostavbě, starším domě, nebo jde o rekreační objekt. Dále potřebujete určit požadovaný výkon kamen, odvozený z objemu vytápěného prostoru.
Foto: archiv redakce
Budete vytápět jen jednu místnost, celé přízemí včetně chodby a schodiště, nebo i první patro? Zohlednit musíte také cirkulaci vzduchu v daném objektu. Vhodný výkon zjistíte buď konzultací s topenářem či odborným prodejcem nebo v tabulce na internetových stránkách některých výrobců či prodejců kamen.
Foto: archiv redakce
AUTOMATICKÁ KAMNA
Krbová kamna a krbové vložky nejsou jen doplňkem interiérů, ale staly se z nich plnohodnotné zdroje tepla, a to jak pro vytápění objektů, tak i pro přípravu teplé vody. Kamna vždy musejí stát na nehořlavém materiálu, například na izolační desce z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty, a to nejméně 20 cm ze stran a 80 cm ze předu.
Foto: archiv redakce
Posezení je vhodné umístit minimálně 2 m od kamen, aby teplo nebylo příliš velké. V interiéru s kamny se bude více prášit a bude třeba častěji utírat prach. V případě, že krbová kamna instalujete v prostoru, kde se počítá se vzduchotechnikou, rekuperací či výkonnou digestoří, je potřeba takovou instalaci konzultovat s odborníky.
PLNOHODNOTNÉ VYTÁPĚNÍ
Krby s teplovodní vložkou dnes mohou nahradit tradiční topný systém, zvláště v domech s malou spotřebou energie. Teplo vznikající při hoření v krbu nebo krbových kamnech se předává vodě v trubkách ústředního topení s radiátory, voda v topném okruhu přitom může cirkulovat buď samospádem (tzv. samotížný systém), nebo s pomocí čerpadla v nuceném oběhu, lze je ale využít i v bojleru na ohřev teplé užitkové vody.
Foto: archiv redakce
Výhodnější a také komfortnější jsou systémy, jež pracují s čerpadlem a automatickou regulací. Inteligentní systémy také pracují s čidly ekvitermní regulace, kdy systém pružně reaguje na změny venkovní teploty. Krbové vytápění lze navíc kombinovat i s obnovitelnými zdroji energie.
DO DOMU I NA CHALUPU
Na chalupy patří kuchyňský sporák – nejlépe s pecí na ležení, starší rodinné domy si žádají teplovodní systémy, například krbovou vložku s teplovodním výměníkem. Nízkoenergetické a pasivní novostavby vyžadují rekuperaci, klimatizaci a speciální topidla s nízkými výkony.
Foto: archiv redakce
Navrhnout topidlo do pasivního domu je nejtěžší, protože je třeba počítat s velmi malými výkony, s akumulací tepla do vody, s přetlakem vzduchu apod. Vzhledem k dnešním utěsněným domům se nesmí zapomenout na externí přívod vzduchu ani na správný komín, navržený v souladu s topidlem. Bohužel poměrně častou chybou je, když projektant navrhne nevyhovující komín bez přívodu externího vzduchu, což je problém obzvláště v dnešních dobře utěsněných domech.