Přemýšlíte, jak levně a efektivně vytopit celý dům a zároveň chcete mít v obývacím pokoji pocit krásného a příjemného tepla od krbu?
Pak pro vás může být správnou volbou, která je nejen elegantní, ale zároveň bude fungovat jako funkční prvek vytápění vašeho domu, pořízení teplovodního krbu. Toto vše umí v jeden celek spojit krbová vložka s teplovodním výměníkem.
A jak zjednodušeně teplovodní krb funguje?
Srdcem celého systému je právě krbová vložka s teplovodním výměníkem. Tato vložka předává určitý díl svého výkonu do ohřevu vody a zbytkem výkonu teplovzdušně vytápí místnost, kde je krb umístěn. Všeobecně je známo, že voda má lepší tepelnou vodivost než vzduch. Proto voda dokáže rychleji přijímat teplo z topidla a lze tedy teplou vodu rozvádět do topné soustavy a rychleji a kvalitněji tak vytopit celý váš domov. Zároveň však lze přebytkové teplo „uskladnit“ například v akumulační nádrži na dobu, kdy se nemůžete věnovat topení v krbu a tudíž energii, kterou vyrobíte při topení v krbu využijete téměř na maximum.
Foto: archiv redakce
Na co se zaměřit při výběru krbové vložky s výměníkem?
Při pořizování krbové vložky s teplovodním výměníkem je nejdůležitější nevybírat podle designu krbové vložky, ale hlavně podle výkonu. Myslete na to, že jakmile se krbová vložka obezdí, tak jediné, co bude vidět je pohledové sklo. Proto je potřeba před výběrem krbové vložky s teplovodním výměníkem vše pečlivě probrat a naplánovat s topenářem, který by měl spočítat, jaký výkon bude dostatečný a správný. Pokud bude vložka slabá, tak nevytopí, co by vytopit měla. Pokud bude vložka předimenzovaná, tak zase opačně hrozí riziko přetápění systému.
Nezapomeňte na bezpečnostní prvky
Nyní však také trošku z druhého soudku. Pro krbovou vložku s teplovodním výměníkem samozřejmě platí řada bezpečnostních pravidel, které musíte zohlednit při samotné instalaci a při připojení do otopného systému. Je to například vychlazovací smyčka nebo záložní zdroj elektrické energie. Tyto bezpečnostní prvky vám zajistí při výpadku elektrického proudu v rozvodové síti pozvolné vychladnutí tak aby se voda ve výměníku nepřehřála a bezpečně cirkulovala v otopné soustavě. Toto vše je potřeba zkonzultovat s topenářem, který by krbovou vložku s teplovodním výměníkem měl zapojovat.
Pokud však vyberete výkonově správně silnou krbovou vložku, bude vše nainstalováno tak jak má, tak ve spojení s kvalitní obestavbou Vám tento spotřebič bude dělat velikou radost. Komfortně vytopené místnosti, žluto oranžové plamínky a zvuk praskajícího dřeva, to bude zvyšovat domácí pohodu.