Krbová kamna z vašeho obývacího pokoje rázem vykouzlí to nejpříjemnější místo na světě. Než se ale rozjedete do kamnářství, je potřeba spočítat správný výkon a vědět, co od kamen očekáváte. To ostatní je už jen estetika a věc osobního vkusu.
ŽIVÝ OHEŇ JE V KURZU
Krbová kamna a krbové vložky se hodí do všech typů příbytků – lze jimi vytápět chaty, chalupy, byty, staré domy i novostavby. Podmínkou je však vhodný komín. Jeho výška a průměr totiž rozhodují o tom, jaký objem vzduchu zvládne odvést, a tudíž jak výkonná kamna si můžete pořídit. Dalším kritériem, které je třeba mít na paměti, ještě než se začnete rozhodovat, jaký typ krbových kamen či krbové vložky zvolit, je stav podlahy.
Foto: archiv redakce
Nejlepším řešením je nechat si přímo od odborníka zkontrolovat, zda má podlaha dostatečnou nosnost. Kamna musí bezpodmínečně stát na nehořlavém materiálu. Ideál ní je proto například dlážděná podlaha. Pokud je chcete umístit například na plovoucí podlahu či jiný hořlavý materiál, musíte pod kamna dát izolační podložku z plechu či skla. Pro zajištění bezpečného provozu by měla podložka přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 cm ze stran a zezadu a alespoň o 30 cm zepředu.
MALÉ SROVNÁNÍ
Ve srovnání s klasickými krby jsou krbová kamna či krbové vložky jednoznačně funkčnější. Tepelná účinnost v případě kamen na dřevo dosahuje 85 %, u peletových kamen až 98 %, zatímco u krbu je to pouze 15 %. Krbová kamna jsou zároveň nenáročná na prostor a snadno se instalují (na rozdíl od komplikované výstavby krbu do již hotových příbytků). Jejich dalšími výhodami jsou praktičnost, úspora peněz díky nízké spotřebě paliva a šetrnost k životnímu prostředí.
Foto: archiv redakce
Většina z nich je totiž budovaná pro topení pevnými palivy, která patří k nejlevnějším zdrojům tepla. I to je jeden z důvodů, proč se krbová kamna či vložky těší narůstající oblibě. Při správném zacházení a údržbě vám mohou vydržet až desítky let. Jsou skladná a vejdou se i do menších obývacích prostor. Díky velkému výběru nejrůznějších typů mohou sloužit i jako krásný doplněk vašeho interiéru.
NÁVRAT KUCHYŇSKÉHO OHNĚ
Mobilní kuchyňský sporák na pevná paliva nezabere mnoho místa a jeho pořízení oproti kachlovému sporáku postavenému kamnářem nestojí tolik peněz. Nikdo neví, jak se budou vyvíjet ceny plynu a elektrické energie, ale už dnes je zřejmé, že snižovat se nebudou. Proto kuchyňský sporák na dřevo může značně ulehčit v exponované topné sezoně rodinnému rozpočtu.
Foto: archiv redakce
Také v případě naplnění krizových situací (výpadek elektřiny či plynu) může být rodina v klidu, protože sporák jim zajistí základní potřeby pro život v domě: teplo, možnost vaření a ohřev vody. Moderní design některých sporáků umožňuje integrovat spotřebič na pevná paliva do kuchyňské linky a interiérů moderních rodinných domků. Některé sporáky mají pouze varný tál, jiné disponují také troubou na pečení, popřípadě úložným prostorem na palivo. Nejlacinější sporáky pořídíte od 5 000 Kč, ty nejdražší s možností letního provozu vás mohou stát i 130 000 Kč.
Foto: archiv redakce
Budete kamny pouze přitápět, nebo to bude hlavní zdroj tepla? Bydlíte v novostavbě, nebo ve starším nezatepleném domě? Vhodný výkon zjistíte buď konzultací s topenářem či prodejcem, nebo v tabulce na internetových stránkách výrobců či prodejců kamen. Tradiční sporák nebo pec dnes nacházejí své místo nejen v historických venkovských chalupách, ale také v rodinných domech.