Od nové kuchyně očekáváme, že bude co nejdéle dobře sloužit i reprezentovat. Proto je třeba nejprve pečlivě naplánovat její uspořádání. Pak přijde na řadu výběr nábytku, volba jeho povrchu, vnitřního vybavení a nákup spotřebičů. Máte-li toto náročné rozhodování za sebou, můžete se za odměnu kreativně pustit do výběru kuchyňských doplňků.
DISPOZICI NA MÍRU
Rozmanitost nábytkových prvků umožňuje sestavit kuchyň tak, aby byl vymezený prostor co nejlépe využitý. Ať už jde o jednoduchou linku, nebo velkorysé řešení, vždy je třeba hledat uspořádání, které nebude práci v kuchyni komplikovat. Než se definitivně rozhodnete pro konkrétní nábytek, můžete si s odborníkem ve studiu nebo sami u počítače s pomocí konfigurátoru navrhnout podle dispozice několik řešení, ze kterých pak vyberete to nejvhodnější.
Foto: archiv redakce
Kromě vaření a umývání je třeba vyčlenit dostatečný prostor i na přípravu a ukládání. Pro praváky doporučují odborníci umístit jednotlivé zóny po směru hodinových ručiček v pořadí: ukládání, mytí, příprava a vaření, pro leváky je vhodné opačné uspořádání. I když se vše přesně nedodrží, je dobré zajistit, aby byl z přípravné části na dosah dřez, nádoby na odpad a varná deska. U pracovní desky by neměla chybět elektrická zásuvka, po ruce by mělo být náčiní, nádobí a malé spotřebiče, které se při přípravě nejvíce používají.
KABÁT PRO KUCHYŇ
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli barvu či dekor, čeká vás nutnost zvolit konkrétní povrch. V nabídce jsou vedle klasického laku, lamina, fólie, masivu nebo dřevěné dýhy i povrchy opatřené dalšími novodobě využívanými materiály, jako je akrylát, sklo nebo keramika. Důležitým vodítkem bývají kromě vzhledu a osobních preferencí také praktické vlastnosti a v neposlední řadě i cena. Mezi nejpoužívanější povrchy patří lamino, které je velice odolné, snadno se udržuje a díky moderním technologiím nabízí dokonalé imitace různých materiálů s hladkým i strukturovaným povrchem. Hitem posledních let jsou akrylátové povrchy, které vypadají jako lakované, jsou však levnější a snáze se udržují.
Foto: archiv redakce
DŮLEŽITÁ SOUČÁST
O tom, jak dobře bude kuchyň sloužit, rozhoduje i pracovní deska. Nejvíce se používají laminátové desky s dekory dřeva, kamene nebo módního betonu. Oblibě se těší i desky z přírodního masivu, kamene, k dispozici jsou také nově využívané materiály, jako je keramika, kov nebo různé kompozitní hmoty typu corian.
Foto: archiv redakce
Mezi vyhledávané materiály patří i umělý kámen, jehož představitelem je například český Technistone. Je pevný, odolný, nenasákavý a snadno se udržuje. Pod názvem kompaktní se v současnosti nabízejí pevné a odolné 10 mm silné desky zhotovené ze silnostěnného laminátu s oboustranně dekorovaným povrchem, jehož jádro obsahuje několik vrstev hliníku.
ROZMĚRY A FUNKCE
Ve fázi plánování kuchyně je třeba vybrat i spotřebiče, které se instalují společně s montáží kuchyňského nábytku. I když se to týká hlavně vestavných typů, je třeba znát přesné rozměry i u volně stojících modelů. Pokud by se vám totiž poté, co je už vaše kuchyňská sestava zadaná do výroby, zalíbila například chladnička s atypickou šířkou nebo hloubkou, budete si ji muset odpustit. Důležitou součástí kuchyně propojené s obývacími prostory je digestoř. V nabídce jsou nástěnné, komínové, stropní i ostrůvkové modely, které umožní estetické umístění a odvětrání přesně tam, kde páry a pachy vznikají. Kromě výkonu, který se volí podle velikosti větrané místnosti, se zejména v integrovaných prostorách zajímejte také o hlučnost.
Foto: archiv redakce
Nechcete-li, aby vás během odvětrávání digestoř příliš rušila, zaměřte se na typy, které mají při nejvyšším výkonu hlučnost maximálně do 60 dB. U vybíraných typů zkontrolujte, zda vám vyhovuje intenzita a nasměrování světla. Hlučnost ověřte také u myčky, u které vzhledem k delšímu provozu jednotlivých programů volte hladinu do 45 dB. U nových spotřebičů se zajímejte o nové funkce, které vaše původní typy neměly. Hitem posledních let jsou například kombinované trouby s funkcí páry, kterým odborníci předpovídají slibnou budoucnost.
MOKRÉ CENTRUM
Důležitou součástí kuchyňské sestavy je takzvaná mokrá zóna se dřezem, myčkou a nádobami na odpad. Dřez s baterií patří mezi prvky, jejichž provedení významně ovlivní kvalitu užívání celé kuchyně. Velikost a uspořádání dřezu zvolte podle toho, na co a jak často jej používáte. Zejména domácnost s dětmi využije oddělenou část dřezu určenou na hygienické oplachování potravin. Šikovné jsou i mobilní doplňky v podobě krájecích ploch a nádob na oplachování. Pokud vsadíte na dřez od renomované značky, můžete se spolehnout na vysokou odolnost i životnost, ať půjde o typ z nerezu, granitu nebo z keramiky. Praktickým doplňkem dřezové baterie je odnímatelná sprška.
Foto: archiv redakce
ULOŽIT (A NAJÍT)
O úložných prostorách v kuchyních se říká, že i ty, které působily zpočátku velkoryse, se po čase ukázaly být nedostačující. Proto jim při plánování věnujte zvýšenou pozornost i dostatek místa. Pokud máte k dispozici oddělenou potravinovou spíž, máte o něco menší starost. Sofistikované vybavení skříněk a zásuvek ale oceníte i při ukládání běžně používaných surovin a nádobí.
Foto: archiv redakce
Využít se dají i nejzazší kouty nábytku, k jejichž dostupnosti slouží různé mobilní konstrukce. Všechny potřebné předměty tak snadno uložíte, aniž byste museli klečet na kolenou. Místo klasické spížní skříně s policemi dejte přednost výsuvnému typu, jehož zásuvky jsou přehledné a dostupné ze tří stran.
KAM S NIMI?
Kromě úložných prostor na nádobí, malé spotřebiče a další pomůcky je třeba pořídit i nádoby na uchovávání kusových nebo sypkých surovin a potravin určených k chlazení nebo mrazení. Tento úkol už můžete plnit postupně, až během provozu zjistíte, co skutečně potřebujete a co vaší nové kuchyni sluší. Nabídka rozmanitých stylových nádob je veliká. Prostorově úsporné jsou stohovatelné dózy nebo hranaté nádoby, se kterými se lépe využije úložné místo. Z materiálů volte raději sklo nebo jiný certifikovaný zdravotně nezávadný materiál. Pokud nemáte odpadkový sortér zabudovaný pod dřezem, můžete na třídění odpadků pořídit nějaký elegantní volně stojící koš.
Foto: archiv redakce
ABECEDA USPOŘÁDÁNÍ
- I – nejjednodušší lineární uspořádání představuje klasická linka vhodná do omezených prostor. Na jednom nebo obou koncích linky mohou být vysoké skříně s potravinami nebo vestavnými spotřebiči.
- L – pravoúhlé řešení nabízí snadnou dostupnost všech zón. Integrovaným interiérům ponechává vzdušnost a volný prostor. „Elkové“ sestavy odlehčí otevřené horní police nebo část sestavy bez horních skříněk.
- U – praktické uspořádání nabízí dostatek pracovních ploch i úložných prostor na relativně malém místě. Má mnoho variant včetně řešení s poloostrůvkem, který může sloužit i jako jídelní stůl.
- T – linka předělená poloostrůvkem se využívá pro oddělení pracovní a oddychové části s jídelním stolem. O – ostrůvkem lze doplnit jakékoli řešení. Může sloužit jako varný, mycí, pracovní či jako alternativa jídelního stolu.