Kuchyňské linky dělíme kromě stylu a barvy také podle ergonomie. Do malých bytů nejčastěji volíme lineární. Velmi oblíbené a praktické jsou „elkové“ nebo „účkové“. A v kuchyních propojených s obývacím pokojem často vidíme linky s ostrůvkem.
Jednoduše rovná
Nejjednodušší kuchyňskou linkou, která je ideální hlavně do malých bytů, je ta lineární. Ale i ta nejmenší kuchyň by měla mít délku alespoň 180 centimetrů, aby se vám do ní vše pohodlně vešlo.
Foto: archiv redakce
ÚSPORNĚ A CHYTŘE
I jednoduchou kuchyňskou linku lze zařídit chytře. Každá funkční kuchyň musí pojmout několik pracovních zón. Jedná se o zónu vaření, přípravy, mytí a odkládání. Proto by měla mít každá linka alespoň 180 centimetrů, aby se do ní tyto zóny pohodlně vešly. O úsporu místa v malé kuchyňce se dobře postarají vestavné spotřebiče, vhodným řešením může být také menší varná deska, užší myčka nebo horní skříňky s vyklápěcími dvířky, které nezaberou tolik prostoru jako klasická dvířka. Skříňky umístěte do takové výšky, abyste do nich pohodlně dosáhli. Nejvyšší okraj by neměl přesáhnout 190 cm od země. Pokud plánujete mýt nádobí převážně v myčce, pohodlně si vystačíte pouze s menším jednodílným dřezem.
Foto: archiv redakce
VARNÁ ZÓNA
Hlavní zónou v kuchyni je plocha k vaření. Tedy místo, v kterém bude umístěn sporák nebo varná deska s troubou. Platí, že od dřezu by ji mělo dělit vždy minimálně 80 centimetrů pracovní plochy.
Po vzoru písmene L
Kuchyňská linka ve tvaru písmene L patří při výběru kuchyně k nejoblíbenějším. I v menší místnosti zajistí dostatek úložného prostoru a správné sestavení ploch dle ergonomických pravidel tzv. trojúhelníku.
Foto: archiv redakce
VŠE PO RUCE
Kuchyňskou linku sestavenou do tvaru písmene L najdeme v českých domácnostech asi nejčastěji. I v menší místnosti totiž zajistí dostatek úložného prostoru, možnosti pro správné rozmístění spotřebičů, odkládacích i pracovních ploch. Při sestavování pak nezapomeňte na základní pravidlo uspořádání jednotlivých pracovních zón do tzv. trojúhelníku. Umístění varné desky, ledničky a dřezu v rámci rovnostranného trojúhelníku je nejpraktičtější variantou vůbec. Mezi jednotlivými zónami je dobré nechat prostor na odkládání potravin a přípravu pokrmů. Délka každého „ramene“ kuchyňské linky by neměla přesáhnout 275 cm. Při větších rozměrech byste se v kuchyni totiž hodně naběhali.
Ve tvaru U
Tento tvar je ideální zejména ve chvíli, kdy je v kuchyni větší koncentrace lidí. Poskytuje mnoho pracovního místa, a pokud je linka umístěná do prostoru, je navíc přístupná z obou stran.
Foto: archiv redakce
OBLÍBENKYNĚ KUCHAŘŮ
Tuto variantu si často vybírají právě lidé, kteří tráví vařením dlouhé hodiny. Paradoxně je ale také skvělým řešením do menších bytů nebo chalup, protože dokáže i v malém prostoru poskytnout dostatečný úložný prostor. Jednotlivé rozložení spotřebičů a skříněk je ideální, proto je vaření rychlé a efektivní. I zde je samozřejmě důležitým faktorem vzdálenost mezi jednotlivými rameny kuchyně, která ovlivňuje i následný pohyb v prostoru. V některých případech může tento typ kuchyně dobře posloužit také k rozdělení prostoru, například kuchyně a obývacího pokoje. Budete si jen muset vyhrát s rohovými skříňkami, což v dnešní době ale není příliš velký problém.
Foto: archiv redakce
Mycí zóna
Rozdělení kuchyňské linky na jednotlivé zóny slouží k tomu, aby se vám dobře pracovalo. Velice důležitá je soudržnost mycí zóny. Myčka a dřez by měly být vždy co nejblíže u sebe.
S praktickým ostrůvkem
Ostrůvek umí elegantně propojit kuchyň s obývacím pokojem, a rozšiřuje tak možnosti využití své pracovní plochy. Ať už obsahuje elektrospotřebiče, dřez, nebo plní funkci baru, vždy se jedná o další úložný prostor.
Foto: archiv redakce
IDEÁLNÍ DO VELKÝCH PROSTOR
Tato varianta je rozhodně výzvou. Kuchyňský ostrov se nádherně vyjímá zejména ve velké kuchyni. Hodí se také do interiéru, ve kterém je kuchyň spojena s obývákem, a ostrůvek tak tyto prostory opticky odděluje. Tento populární kuchyňský prvek může sloužit buď „jen“ jako odkládací plocha, nebo do něj lze zabudovat mycí či varné centrum. To se však doporučuje pouze v tom případě, pokud je ostrůvek velký a zůstane okolo dostatek volného prostoru i na odkládání. V případě zabudování varného centra myslete také na digestoř. Vzdálenost mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou by měla být alespoň 120 cm. Nezapomeňte na to, že budete například vysouvat šuplíky.
Paralelní neboli uličková
Tato dispozice je tvořena dvěma vodorovnými linkami, které stojí vedle sebe. Někdy se také jedná o kombinaci linky a ostrůvku. Hodí se zejména tam, kde není příliš široký průchozí prostor.
Foto: archiv redakce
EFEKTNÍ A POHODLNÁ
Tam, kde není možné realizovat dispozici do tvaru U, je oblíbenou alternativou paralelní kuchyň. Díky této variantě také získáte poměrně velké množství pracovního prostoru. Ale nároky na prostor přitom nejsou tak vysoké. I v tomto případě je však třeba zachovat dostatečný prostor mezi protilehlými linkami, který by měl činit alespoň 120 cm, aby šly pohodlně otevírat dvířka protějších skříněk. Výhodou oproti účkovému typu je, že vám odpadnou komplikace s řešením rohových skříněk. Dalším plusem je cena, která je u paralelních kuchyní často velmi přívětivá. Originálním a vzdušným prvkem může být v rámci uličkových kuchyní okno nebo dveře vedoucí na balkón, to už je ovšem potřeba trocha štěstí.