I přesto, že za květinu lásky jsou považovány zejména růže, nás baví jedinečné květiny se srdčitými listy či květy.
Toulitka
(Anthurium)
Exotická kráska zaujme nejen nádhernými květy, ale také originálním tvarem listů připomínajícím protáhlé srdce. Vzhledem k tomu, že pochází z oblastí tropických pralesů, je zvyklá na vyšší vzdušnou vlhkost. Roste však pouze listy, ideálně měkkou vodou, která na listech nezanechá „mapy“. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce. Je citlivá na ovanutí chladným vzduchem i na zálivku příliš studenou vodou.
Brambořík
(Cyclamen)
Něžné květy připomínají motýlí křídla, dekorativní jsou i samotné často stříbřitě zdobené listy. Brambořík má rád světlé stanoviště, ideálně v meziokenních prostorách, kde se mu daří více než dobře. Miluje pravidelnou a dostatečnou zálivku, ideální do spodní misky, kdy přebytečnou vodu po chvíli slijete. Nezalévejte listy a hlízu. Pozor také na přeschnutí substrátu, které se projevuje žloutnutím listů a opadáváním květů.
Foto: ARCHIV, BLUMENBÜRO HOLLAND, ISTOCK, LECHUZA
Svícník
(Ceropegia woodii)
Popínavé sukulentní rostlině s drobnými srdčitými listy s výrazným mramorováním na nitkovitých výhoncích se také říká String of Hearts (řetěz srdcí). Snese slunce i polostín. Zaléváme až po mírném proschnutí substrátu. Nedostatečná zálivka se projeví padáním listů, přílišná zase jejich žloutnutím. Má rád suchý vzduch, takže ani přetopená místnost není problém. V případě, že se vám až moc rozroste, nebojte se stonky zastřihnout.
Foto: ARCHIV, BLUMENBÜRO HOLLAND, ISTOCK, LECHUZA
Voskovka
(Hoya kerrii)
Zelené srdíčko v květináči je známé také pod názvy Valentine Hoya nebo Sweetheart Plant. Ze zakořeněného listu voskovky časem vyroste plazivá pokojovka se stejně srdčitými listy. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce, od jara do podzimu vydatnou zálivku, v zimě ji omezíme a na jaře zase přidáme, abychom společně s dostatkem světla podpořili kvetení. Pokud začne žloutnout, je květina přelitá.