Má se za to, že člověk prospí v průměru třetinu svého života. Tak se snažme, ať je ta třetina kvalitní, abychom si ty zbylé dvě třetiny užili ve zdraví a v duševní pohodě. Dopomůže k tomu i dobře vybavená ložnice.
LOŽNICE
Kde jinde by měl člověk načerpat nejvíc energie k dalšímu fungování, než v ložnici během kvalitního spánku. Aby tomu tak mohlo být, je třeba dodržovat rituály, které před spaním zklidní tělo i mysl, ale také mít správně zařízenou místnost, kde se spánku oddáváte. Vše spolu totiž úzce souvisí a jedno bez druhého nepůjde.
Foto: archiv redakce
Ložnice by měla být chladnější a dobře větratelná místnost, s kvalitním zatemněním, vymalovaná barvami, které neruší, a vybavená vhodným nábytkem a pro tělo příjemnými a prodyšnými nealergickými materiály.
NOČNÍ STOLEK
Je to sice malý kousek nábytku, ale na komfortním užívání ložnice má velkou zásluhu. Může na něm stát lampička, odložíte si na něj knihu, mobil či brýle. Dovnitř se vejdou další potřebné drobnosti.
STABILNÍ POSTEL
Postel do ložnice můžete koupit jako komplet i se skříní, komodou, nočními stolky a dalším kousky nábytku z jedné série. Pak máte zaručeno, že bude k sobě všechno ladit. Máte ale také možnost pořídit si postel jako solitér. V nabídce jsou postele dřevěné, čalouněné i kovové nebo kontinentální takzvané boxspringy.
Foto: archiv redakce
S výjimkou těch kontinentálních se postele prodávají jen jako rám s čely, bez roštu a matrace, takže pozor na další nákup, aby se vám do rámu dobře vešel rošt a do něj zapadla matrace. Ideální je nakoupit postel aspoň s roštem v jedné prodejně, kde vám doporučí, co je s čím kompatibilní.
TEXTIL NA SEZÓNU
Konečnou tvář ložnici dávají textilie – závěsy a koberci počínaje a povlečením konče. Na zimu vyberte teplejší barvy a materiály, v létě interiér odlehčete světlými a zářivými odstíny a vzdušnými textiliemi. Povlečení na zimu je ideální zvolit flanelové, bavlněné či lněné. V létě tělo příjemně osvěží satén či damašek.
Foto: archiv redakce
Mezi současné moderní materiály lze zahrnout bambus. Práce s žehlením vám odpadne s krepovým povlečením. Standardní rozměry povlaku na polštář jsou 70 × 90 cm, povlaku na přikrývku 140 × 200 cm, povlaku na dvojdeku 200 × 200 cm.
LOŽNICE V OBÝVÁKU
V případě, že máte velmi malý byt a na samostatnou ložnici už není místo, lze spaní vyřešit alternativně, tedy postelí, která jde vyklápět nebo rozkládat. Vyklápěcí postele představují poměrně sofistikované řešení, které si vyžádá svůj prostor na zdi i před postelí.
Foto: archiv redakce
Oproti tomu vám rozkládací pohovka poskytne rychle a jednoduše lůžko pro vás či přespávající návštěvu a bude stačit, když na noc jen odsunete konferenční stolek, a vznikne vám volný prostor pro rozložení lůžka. I když mají sedačky kvalitní rozkládací systémy a matrace, jde o náhradní řešení ložnice, které vám kvalitní lůžko nenahradí.
NEZAPOMEŇTE NA ROŠT
Kromě stabilního rámu a kvalitní matrace je další nedílnou součástí postele i rošt. I on bude rozhodovat o tom, jak se vám bude na posteli spát. Skládá se z dřevěných pružných pravidelně uspořádaných lamel. V některých místech jsou lamely tužší a v jiných měkčí, podle toho, jak požadujete mít rozloženou váhu těla na lůžku. Rošt můžete mít i polohovatelný, a to v oblasti, hlavy, nohou, popřípadě na obou koncích. Aby bylo polohování jednodušší, lze si pořídit rošt s motorizovaným polohováním. Motorek je ukrytý pod rámem roštu a polohování se reguluje dálkovým ovladačem.
Foto: archiv redakce
VHODNÁ MATRACE
O matracích si můžete přečíst stohy odborné literatury, ale jaká bude ta nejvhodnější, vám nejlépe poradí pouze vaše tělo. Určitě o sobě víte, zda vám vyhovuje tvrdší, či spíše měkčí, od toho se odrazte a pak už jen zkoušejte a zkoušejte. Rozhodně si matraci nekupujte v e-shopu, aniž byste si ji vyzkoušeli. V zásadě máte na výběr variantu s pružinami nebo pěnovou, popřípadě kombinaci obojího. Dražší, ale velmi komfortní variantou jsou takzvané kontinentální postele, které se prodávají s matracemi, jež jsou ještě doplněné krycími toppery.
Foto: archiv redakce
IDEÁLNÍ OSVĚTLENÍ
Centrální osvětlení v ložnici by nemělo být studené bílé, ale spíše žluté a tlumené. Na noční stolek postavte čtecí lampičku s kuželem světla směřujícím směrem k podlaze. Žárovka by měla vydávat žluté světlo.
LŮŽKOVINY
Každý člověk vnímá teplou jinak a podle toho je dobré vybírat i lůžkoviny. Ty se totiž vyrábějí s různými výplněmi, které mají odlišné stupně hřejivosti. Jiný pocit budete mít z peří a jiný z bavlněného vlákna.
ÚLOŽNÉ PROSTORY
Úložného místa není v žádném bytě dost, a tak se nabízí i prostor u postele. Je-li postel dostatečně vysoká, lze pod ni pořídit zásuvné boxy, kam můžete uklízet třeba ložní prádlo, náhradní peřiny nebo sezónní oblečení. Když je vysoká postel vybavená úložným prostorem pod matracemi, je nutné zakoupit do ní rošt s pantem, aby šel zvedat nebo vyklápět.
Foto: archiv redakce
Z postele se ale hodně práší, a tak je nutné, aby zásuvné boxy měly víko nebo skladované věci byly v uzavřených úložných vacích, ideálně takových, z nichž lze vysát vzduch, takže pak zaberou méně místa.
PRAVIDLA ZDRAVÉHO SPÁNKU
- Snažte se o pravidelnou dobu, kdy chodíte spát a kdy vstáváte, spěte alespoň 7 hodin denně.
- Odpoledne omezte pití kávy a kolových nápojů.
- V ložnici větrejte a trvale udržujte nižší teplotu.
- Těsně před spaním nesportujte a nepijte alkohol.
- Do postele si neberte práci, odložte tablet a telefon.
- Jděte spát pokud možno s čistou hlavou a neřešte už žádné problémy, které se během dne nahromadily.
- Věnujte se meditaci, józe, relaxaci.