Mnoho domácností se musí v koupelně potýkat s omezeným prostorem. I docela malou koupelnu je ale možné zařídit tak, aby tu bylo vše, co je k pravidelné hygieně zapotřebí, aniž by celek působil nepříjemně přeplněným dojmem.
PRAKTICKY I OPTICKY
Rozmístění jednotlivých předmětů v malé koupelně je třeba předem pečlivě naplánovat. K vybavení můžete využít i atypicky tvarovanou sanitární keramiku a nábytkové kusy. Při výběru se vyplatí navštívit větší prodejnu, kde si můžete po užívání některých nestandardně tvarovaných předmětů vyzkoušet. U umyvadla ověřte, zda vám například jeho menší hloubka (část od okraje k zadní hraně u stěny) nebude bránit v náklonu potřebném při čištění zubů. Nepohodlí se vystavujete i při volbě užší vany.
Foto: archiv redakce
Při zařizování využijte optické klamy, díky kterým bude koupelna působit prostorněji. U obkladů stěn volte světlé barvy s minimem dekorů. Chcete-li prostor opticky rozšířit, volte velkoformátové obklady položené na šířku. Vyberte galerku s velkým zrcadlem a bude-li to možné, umístěte zrcadlo i na protější stěnu. Dbejte, aby kromě zrcadla byla dostatečně nasvícená i celá koupelna včetně sprchového koutu. Pokud je třeba sem umístit i pračku, volte užší typ s předními dvířky, jehož horní plocha může trvale sloužit k odkládání hygienických potřeb.
VANA, NEBO SPRCHA?
Dilema, zda pořídit sprchový kout, nebo vanu, řeší při rekonstrukci malé koupelny mnoho domácností. Kompromis se nabízí v podobě vany opatřené sprchovou zástěnou, jíž lze kromě standardní sprchové tyče vybavit i sprchovým panelem nebo hlavovou sprchou umístěnou ve sníženém podhledu.
Foto: archiv redakce
Kromě klasické vany lze využít i některý z atypicky tvarovaných kusů, které jsou na jedné straně zúžené, nebo kratší model poskytující koupel v pololehu nebo vsedě. Prostorově výhodnější je sprchový kout, který lze tvarově přizpůsobit půdorysu koupelny. Nejjednodušší a pohodlnou možností je bezbariérový kout v rovině s podlahou, oddělený transparentní zástěnou nebo lehkou textilií.
Foto: archiv redakce
Větší pocit intimity pro někoho představuje uzavřený sprchový kout s prostorově úsporným pivotovým nebo posuvným uzavíráním. U všech menších a zejména čtvrtkruhových koutů ale určitě předem vyzkoušejte, zda je pro vás jejich vnitřní prostor dostatečně pohodlný. U nábytku se zaměřte na subtilnější typy a otevřené police, které působí vzdušněji.
- Standardní 60cm šířku umyvadla lze zkrátit o 10 cm, aniž by se zhoršila kvalita užívání. Důležitá je dostatečná vzdálenost vnějšího okraje od stěny! Pohodlí zajistí délka 50 cm.
- Pohodlné sprchování zajistí sprchový kout s minimální plochou 80 x 80 cm. K čtvrtkruhovému koutu s poloměrem 80 cm je možné pořídit hlubokou vaničku umožňující koupel vsedě.