Při společném rodinném stolování hledíme do tváří, které milujeme, sdílíme s nimi radosti i starosti všedních dní, plánujeme a prozrazujeme své sny, čímž dáváme dětem cenné lekce do života. Klíčem k tomu, aby bylo stolování pro dítě příjemným zážitkem, je nalezení vhodné židličky.
Kdy dítě potřebuje vlastní židli?
Ve chvíli, kdy se umí samo posadit, což bývá kolem 6 měsíců, nastává čas pořídit dětskou židli. Pamatujte na to, že židli budete používat několik let, a to celkem intenzivně, proto se vyplatí zodpovědět si pár otázek. Lze do ní posadit dítě bez problémů? Jak snadno se skládá a kolik místa zabere ve složeném stavu v případě, že s vámi bude cestovat? Je vybavena kolečky pro snadnější manipulaci, která se dají v případě potřeby zaaretovat? Kde bude mít své čestné místo? Jak snadno ji lze čistit?
Foto: archiv redakce
Rostoucí židle
Vybírat můžete i z židliček, které rostou spolu s dítětem, což znamená, že pohodlné polohovací lehátko pro miminka lze ve chvíli, kdy začne sedět, přeměnit na vzpřímené sedátko o více výškových stupních. Později i odmontovat polohovací stoleček, aby dítě mohlo sedět u stolu společně s vámi. Některé modely lze s drobnými modifikacemi využívat až do školního věku dítěte.
Dvě mouchy jednou ranou
Na trhu jsou i multifunkční židličky, které jsou konstruovány tak, že z nich lze několika pohyby udělat stoleček, u něhož si dítě může hrát nebo kreslit, což představuje ideální řešení do menších bytů. Některé židličky jsou vybaveny například závěsným košíkem, ve kterém můžete mít vlhčené ubrousky, bryndáčky a podobně.
Podsedáky
Co když už dítě dětské židličce odrostlo, ale na klasickou židli je stále malé? Řešením jsou podsedáky neboli nástavce, které se přichytí na klasickou jídelní židli.
Foto: archiv redakce
Na co se zaměřit
Bezpečnost je klíčová. Židle by měla mít nejen stabilní konstrukci, ale měla by být vybavena bezpečnostními ideálně tří až pětibodovými popruhy, které si dítě samo nerozepne. Zajímejte se také o to, zda jsou pásy výškově nastavitelné. Důležitá je i možnost nastavení opěradla a opěrky nohou, které umožní přizpůsobit židličku aktuálním potřebám dítěte. Nožička dítěte by na podnožce měla spočívat celou plochou. Každý, kdo má děti, ví, že po jídle to kolem židličky vypadá jak po bitvě, proto vybírejte židličku i s ohledem na to, jak dobře a rychle ji lze vyčistit. Některé židličky mají omyvatelné polstrování a sundávací přídavný pultík nebo výsuvný tác, jenž lze bez problémů umýt ve dřezu nebo v myčce. Většina modelů, se kterými se setkáte, je pro děti od šesti měsíců do zhruba tří let a maximální hmotnosti 15 kg, ale najdete i modely, jež lze používat od narození, případně s větší nosností.
Dřevo, kov nebo plast?
Každý materiál má logicky své výhody i nevýhody. Někdo bude volit materiál s ohledem na interiér tak, aby do něj židlička krásně zapadla, jiný zase bude brát ohled na životní styl rodiny, případně finanční dostupnost. Nejjednodušší varianty židliček z plastu či dřeva většinou nejsou vybaveny kolečky, ani je nelze polohovat, ale zato jsou cenově přijatelnější a v případě dřeva hraje prim jejich nestárnoucí vzhled, spojený v případě správné péče i s dlouhou životností. Ve prospěch kovových židliček mluví to, že jsou vhodné pro alergiky a jen tak se nepoškrábou. V případě plastových a dřevotřískových židliček není na škodu ověřit, zda neobsahují nějaké zdravotně závadné látky.
Foto: redakce
Jak to vidím
redaktorka Edita Erbsová
Nestresujte děti ani sebe rozčilováním, že jim jídlo padá všude kolem nebo rozlévají pití, to ke stolování s dětmi zkrátka patří. Mnohem důležitější je, aby se dítě najedlo v klidu a s radostí a ve finále mu můžete dát hadříček, ať vám pomůže po sobě uklidit.
Foto: archiv redakce
I přesto, že jste si jisti, že je židlička opravdu bezpečná,
nikdy v ní nenechávejte dítě bez dozoru!