Myčky nádobí jsou vybavené programy vhodnými na různě zašpiněné nádobí. Moderní technologie nabízejí možnost rychlejšího nebo ekonomičtějšího provozu. Pokud je kuchyň součástí obytného prostoru, vybírejte modely s nižší hladinou hlučnosti.
JAK MYČKY ŠETŘÍ
Energeticky úsporné myčky mají označení A++ a A+++. Nižší spotřebu dosahují výrobci různými způsoby. Jedním z nich je například akumulace tepla a jeho následné využití s použitím přírodního zeolitu. K ekonomičtějšímu provozu přispívá i nižší spotřeba vody. Za úsporné jsou dnes považované typy se spotřebou okolo 10 l. Snížení lze docílit efektivnějším systémem oplachování nebo tak, že se na přemytí nádobí použije voda, která posloužila v předchozím cyklu na poslední opláchnutí.
Foto: archiv redakce
DŮLEŽITÉ DECIBELY
Součástí energetického štítku myček je kromě informace o spotřebě energie a vody také vyznačení hlučnosti, která se udává v decibelech. Skutečnost, že může myčka svým provozem rušit, si často lidé uvědomí, až když ji umístí v obytné kuchyni, kde přijímají návštěvy nebo tráví večery sledováním televize či poslechem hudby. Za nízkou hlučnost, která je srovnatelná s tlumeným hovorem, se považuje hladina okolo 40 dB, mezi hlukově přijatelné patří typy s hlučností do 45 dB.
Foto: archiv redakce
SENZORY V AKCI
Některé moderní myčky jsou vybavené technologií, která podle potřeby reguluje spotřebu vody. Podle zbývajících částic potravin, mastnoty nebo zbytku mycího prostředku senzory z použité vody zjistí stupeň znečištění a podle toho nastaví optimální množství vody potřebné na poslední oplachování umytého nádobí. Senzory se využívají také ke zjištění množství nádobí. Při částečném naplnění spotřebiče se automaticky nastaví nižší hladina vody a naopak při plné kapacitě se přísun vody zvýší. Moderní myčky jsou vybavené úsporným ekologickým programem, který myje nádobí delší dobu při nižší teplotě.